Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

36 mln zł na projekty z programu „Czyste Powietrze”. Do wydania znacznie więcej

Data publikacji: 10 czerwca 2024 r. 17:16
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2024 r. 20:36
36 mln zł na projekty z programu „Czyste Powietrze”. Do wydania znacznie więcej
Fot: WFOŚiGW w Szczecinie  

633 wnioski na ponad 36 mln zł wpłynęły do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach nowej części programu „Czyste Powietrze” o dofinansowanie ze środków UE. Z beneficjentami podpisano 23 umowy – podał w poniedziałek prezes WFOŚiGW w Szczecinie Waldemar Miśko.

W Zachodniopomorskiem jest 126 mln zł do wydania na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne w ramach programu „Czyste Powietrze” realizowanego przez WFOŚiGW z dofinansowaniem unijnych środków na infrastrukturę, klimat i środowisko (FEnIKS).

„Przy tym tempie składania wniosków ta kwota może się już wyczerpać w bieżącym roku” – ocenił Miśko. Na konferencji prasowej w Koszalinie poinformował on o 633 wnioskach na kwotę ponad 36 mln zł złożonych w Zachodniopomorskiem w ciągu kilku tygodni.

Zaznaczył, że beneficjent, w zależności od dochodu w przeliczeniu na członka rodziny, może otrzymać do 136 tys. zł dofinansowania. Wnioski o jego przyznanie można składać elektronicznie lub osobiście w biurach WFOŚiGW w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku oraz za pośrednictwem gmin współpracujących z Funduszem w realizacji programu „Czyste Powietrze”.

Program wspiera nie tylko wymianę źródła ciepła, ale także kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Dofinansowanie może także objąć wykonanie audytu energetycznego, dokumentacji projektowej lub potrzebnych ekspertyz.

Miśko jednocześnie przypomniał, że program w kwietniu został „zmodyfikowany” i wprowadzone zmiany zaczną obowiązywać od 14 czerwca. „Zasadnicza i podstawowa zmiana dotyczy jakości montowanych pomp ciepła, kołów zgazowujących drewno i kotłów na pellet. Chodzi o to, by te urządzenia były jak najbardziej efektywne i najlepszej jakości. Dlatego nie otrzyma dofinansowania ktoś, kto będzie chciał zamontować urządzenie nie znajdujące się na tzw. liście ZUM, czyli Zielonych Urządzeń i Materiałów” – przekazał szef szczecińskiego WFOŚiGW.

Wskazał, że zmiana będzie dotyczyć także najwyższego poziomu dofinansowania. Dotychczas beneficjent mógł je otrzymać nawet na kilka budynków; po zmianach będzie to możliwe tylko na jeden z nich, a na pozostałe uzyska dofinansowanie na podstawowym poziomie.

W skali całej Polski kwota unijnego dofinansowanie na ekologiczne źródła ciepła w ramach nowego rozdania programu „Czyste Powietrze” to 6,4 mld zł.

Od początku realizacji programu „Czyste Powietrze”, od września 2018 r., WFOŚiGW w Szczecinie przyjął ponad 19 tys. wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 0,5 mld zł. Mieszkańcy, jak podał Fundusz, wymieniając źródło ciepła najczęściej decydują się na pompy ciepła oraz kotły na biomasę (po 36 proc.), rzadko na ogrzewanie elektryczne (1 proc.). 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Drogi Kurierze
2024-06-11 10:48:20
Czas już wyruszyć w teren i zapytać jak sobie radzą nowe Prezesy w przejętych przez Koalicję 13 grudnia wszelkich firmach i firemkach ? Jak tam w Stoczni budowa doku postępuje ? Jak na Gryfii przygotowania pod jego posadowienie ? Jak wygląda obecnie finansowanie tych " zadłużonych po uszy przez nieudaczników z PIS " tych gospodarstwach uśmiechniętych naczelników ? Jak tam kapitan żeglugi szuwarowej radzi sobie z budową statków ? Nie czekać , aż to pier...nie totalnie , tylko chwalić programy !
klemens
2024-06-11 08:56:14
program czyste powietrze miał przydzielić beneficjentom 103 mld złotych w ciągu 10 lat . Cienko to idzie . Ile z tego przytulili przydzielający urzędnicy i banki ?
Lucyfer
2024-06-10 19:42:04
Wioska cztery domy na krzyż wokół lasu i pola a ci każą ludziom wymieniać pięće wenglowe bo planeta płonie eko oszołomy rozpędzcie się a ściana się znajdzie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA