Niedziela 13 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Słowik aresztowany

Data publikacji: 2017-02-03 12:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:28
Słowik aresztowany
 

Posiedzenia aresztowe dotyczące zatrzymanych we wtorek przez Centralne Biuro Śledcze trzynastu członków grupy przestępczej trwały cały czwartek. Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód uwzględnił wszystkie wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie. Podejrzani spędzą za kratami ponad 2 miesiące.

Sąd uznał, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych wszystkich zarzuconych im przestępstw. Jakich? Przestępstwa mają przede wszystkim charakter gospodarczy - wyłudzenia podatku VAT. Ale aresztowanym zarzuca się również pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze. I najważniejsze, udział w grupie przestępczej.

Sąd zauważył, że grożące podejrzanym kary więzienia (przekraczające 8 lat) mogą skłonić ich np. do matactwa, czyli ustalania wspólnych wersji przebiegu zdarzeń, czy wpływania na wyjaśnienia innych podejrzanych lub zeznania świadków. Wszystko po to, by uniknąć odpowiedzialności karnej. W takich sytuacjach należałoby się również liczyć z ucieczką lub ukrywaniem się niektórych osób. Sąd zdecydował się więc na zastosowanie najsurowszego, izolacyjnego środka zapobiegawczego: tymczasowego aresztowania.

Przypomnijmy, że chodzi o członków grupy przestępczej. W jej skład wchodzili m.in. członkowie mafii pruszkowskiej, którzy po wyjściu z więzień, gdzie odsiadywali wyroki za popełnienie podobnych przestępstw, znów zaczęli łamać prawo. Wśród zatrzymanych jest również Andrzej Z. ps. Słowik, który kiedyś był jednym z szefów „Pruszkowa” – do dziś jest znany w polskim światku przestępczym; choć weteran, wciąż ma ogromne wpływy. A także Leszek D. ps. Wańka i Janusz P. ps. Parasol.

Śledztwo wykazało, że działali w różnych miastach, choć najaktywniejsi byli ponoć w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Funkcjonowali od 2013 r. Prowadzone przez szczecińską Prokuraturę Regionalną postępowanie ma charakter wielowątkowy. Mówi się, że związane jest z licznymi przestępstwami popełnianymi przez kilkadziesiąt osób.

Postanowienia Sądu Rejonowego nie są prawomocne i przysługują na nie zażalenia do Sądu Okręgowego. Są jednak natychmiast wykonalne i podejrzani już zostali osadzeni w areszcie tymczasowym.

Leszek Wójcik

Fot. PAP/Marcin Bielecki

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dedal
2017-02-04 05:11:31
Rozumiem że nie zostali zresocjslizowani podczas wcześniejszego pobytu. DOŻYWOCIE!!!
Zenek
2017-02-03 23:50:36
Wielu ludzi skrzywdzili w normalny panstwie prawa i sprawiedliwosci juz dawno by wisieli a majatek przepadl by na rzecz panstwa!!!! Nic sobie nierobia z prawa i maja wszystko gdzies bo uwazaja ze moga wszystko kupic!!!! TAK JESTEM ZA KARA SMIERCI!!!!!!
Kibic
2017-02-03 14:43:27
Slowik to pierwszy bramkarz "Pogoni". To grzeczny chlopak. Kurier coraz to gorszy. Nie dziwota. Kurier to tuba PO,Krzystka i Geblewicza.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ