piątek, 15 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Mafia z Pruszkowa w Szczecinie. "Słowik" aresztowany

Mafia z Pruszkowa w Szczecinie. "Słowik" aresztowany (akt. 1)

Mafia z Pruszkowa w Szczecinie. "Słowik" aresztowany
Data publikacji: 2017-02-02 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:16
Wywietleń: 2184 210675

Od samego rana w szczecińskim sądzie trwają tzw. postępowania aresztowe dotyczące czternastu podejrzanych o wyłudzenia podatku vat, rozboje i wymuszenia - wśród zatrzymanych są członkowie mafii pruszkowskiej. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Zatrzymań dokonali we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. W środę prokuratorzy przedstawili zatrzymanym zarzuty: branie udziału w działaniach zorganizowanej grupy przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, wystawianie i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami, poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze. Dziś sąd decydował (posiedzenia nadal trwają) o tymczasowym aresztowaniu całej czternastki.

Okazuje się, że w skład grupy wchodzili członkowie mafii pruszkowskiej, którzy po wyjściu z więzień, gdzie odsiadywali wyroki za udział w grupie przestępczej, zajęli się oszustwami i rozbojami. Wśród zatrzymanych jest również Andrzej Z. ps. „Słowik", który kiedyś był jednym z szefów „Pruszkowa" - do dziś jest znany w polskim światku przestępczym; choć weteran wciąż ma ogromne wpływy.

Można powiedzieć, że do rozpracowania tej grupy doszło niejako przypadkiem, podczas śledztwa szczecińskiej Prokuratury Regionalnej przeciwko Arturowi S. podejrzanemu o założenie, a później kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wtedy wyszło na jaw, że istnieje inna, konkurencyjna grupa, której szefuje Sebastian W. W miarę jej rozpracowywania okazywało się, że należeli do niej byli członkowie grupy pruszkowskiej, nie tylko „Słowik" ale też Leszek D. ps. Wańka i Janusz P. ps. Parasol.

Działali w różnych miastach, choć najaktywniejsi byli ponoć w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Funkcjonowali od 2013 r.

- Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw karnych skarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7. Takie zachowania narażały na uszczuplenie należności publicznoprawne w postaci podatku VAT – mówił na konferencji prasowej prok. Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Ale to nie wszystko. Członkowie grupy popełniali także przestępstwa polegające na legalizacji korzyści osiągniętych w wyniku popełnionych przestępstw skarbowych. Dopuścili się też przestępstw kryminalnych - rozbojów, wymuszeń rozbójniczych i pobić.

Przez cały czwartek w Sądzie Rejonowym Szczecin Prawobrzeże i Zachód przy pl. Żołnierza odbywały się posiedzenia dotyczące zastosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych. Sąd na wniosek prokuratury zastanawiał się nad tymczasowym aresztowaniem podejrzanych. Wiemy, że pozytywnie zaopiniował już pierwsze wnioski. Podobno podejrzani nie przyznają się do winy. Śledztwo szczecińskiej prokuratury wciąż trwa. Jest, jak to się w takich sytuacjach określa, rozwojowe.

Leszek Wójcik

*     *     *

Po godz. 22 sąd aresztował tymczasowo Andrzeja Z. pseudonim Słowik

Fot. D.GORAJSKI

 

Komentarze

Sikorka,
A ciekawe, jakim "tonem i wg. jakich nut" bedzie ten "Slowik" teraz "spiewal"...??
2017-02-03 11:22:26
Żulję Tuwę
"Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji, Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji. Tak się godzin wyznaczonych pilnie zawsze trzyma, A tu już po jedenastej - i Słowika nima!"
2017-02-03 09:32:07
Dla odmiany,
W Pruszkowie lub okolicy !!
2017-02-02 23:54:29
A gdzie będzie sądzona mafia ze Szczecina ??
.
2017-02-02 21:56:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy