Niedziela, 24 września 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Słoń a budżet miasta

Data publikacji: 25 września 2019 r. 10:17
Ostatnia aktualizacja: 25 września 2019 r. 17:42
Słoń a budżet miasta
 

Czy zabytkowy warszewski słoń mógłby powrócić w roli centralnej postaci odbudowanej przedwojennej fontanny? Technicznie jest to możliwe. Faktycznie jednak niewykonalne. Z powodu braku środków finansowych w budżecie miasta.

Na charakterystycznej dla Warszewa rzeźbie - jedynej pozostałości po fontannie jaka według projektu Kurta Schwerdtfegera w 1934 r. została zbudowana w rejonie współczesnych ulic Szczecińskiej i Poznańskiej - znów widać rozległe pęknięcia. Dlatego o sprawdzenie jej stanu technicznego wystąpił radny Łukasz Kadłubowski (Koalicja Obywatelska). Przy okazji jednak zapytał, w interpelacji skierowanej do Prezydenta Szczecina, o koszt ewentualnego odtworzenia fontanny, która działała jeszcze w latach 60., a jakiej centralną postacią przez niemal pół wieku był słoń.

- W okresie powojennym rzeźba była poddawana wielokrotnym remontom i przeróbkom. W 2004 r. cały skwer poddano renowacji, usuwając całkowicie betonowy basen dawnej fontanny, wcześniej zasypany piachem. Ostatnie prace konserwatorskie, polegające na oczyszczeniu i zabezpieczeniu rzeźby, zostały przeprowadzone w 2016 roku - przypomniał wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz, jednocześnie przyznając: - Nie ma przeciwwskazań do przywrócenia pierwotnej funkcji i formy fontanny, po uprzednim sporządzeniu ekspertyzy konserwatorskiej dotyczącej stanu technicznego rzeźby.

Taka dokumentacja ma być gotowa do końca listopada br. Wiceprezydent jednak studzi zapał zwolenników odtworzenia warszewskiej fontanny.

- Możliwość odtworzenia pierwotnej funkcji fontanny należy warunkować wnioskami z ekspertyzy konserwatorskiej, biorąc pod uwagę stan zachowania oryginalnej rzeźby. Określenie potencjalnych kosztów przywrócenia fontanny wymaga sporządzenia projektu budowlanego, zakładającego odtworzenie systemu wodnego. W budżecie Miasta Szczecin nie przewidziano środków finansowych na ten cel - przyznaje D. Wacinkiewicz.

Perspektywa odbudowy fontanny reprezentacyjnym skwerze Warszewa jest więc - przynajmniej teraz - żadna. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jjjj
2019-09-25 17:36:57
w szpitalach tomografów nie brakuje? leków, urzaden do usg itd. na co komu takie cos
Krzysztof P.
2019-09-25 10:53:04
1.Zdemontować fontanny koło Kościoła Garnizonowego i posadzić tam krzewy iglaste(nie wymagają dużo prac ogrodniczych) to będą pieniądze 2. Przenieść biuro SPP na pl.Armii Krajowej, zredukować tam etaty, skomputeryzować, budynek SPP wynająć na przykład lekarzom 3. Zwolnić 25% urzędników 4. Zlikwidować straż miejską - ci ludzie nie obronią w czasie napadu część z nich nie będzie fizycznie w stanie....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA