czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Na Luzie > Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty
Data publikacji: 2019-08-25 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-26 19:39
Wywietleń: 959 410546

Lekarze z Republiki Południowej Afryki muszą sprawdzić, w jakim stanie jest cios słonia Ninio z poznańskiego ogrodu zoologicznego. W poniedziałek Ninio ma przewidziany cały dzień u dentysty. Znaczną część operacji ma zająć usypianie zwierzęcia.

Rzecznik poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła powiedziała PAP, że 20-letni obecnie Ninio od zawsze miał problem z zębami. Eksperci z RPA gościli w Poznaniu już wcześniej, m.in. kilka lat temu usunęli słoniowi jeden cios, drugi przycięli i zaplombowali.

- Teraz przycięty i zaplombowany cios musi zostać prześwietlony i ponownie zbadany, bo coś tam się znowu dzieje. Naszemu słoniowi ciosy pękały od dzieciństwa i musi być pod opieką ekspertów – przeszedł już w sumie pięć operacji dentystycznych – wyjaśniła.

Rzecznik podkreśliła, że wizyta słonia u dentysty to poważne przedsięwzięcie. Przygotowania do operacji ruszą wczesnym rankiem.

- Ninio będzie uśpiony i położony. Potrwa to kilka godzin. Usypianie słoni i żyraf to w weterynarii najwyższa szkoła jazdy. Chodzi o to, żeby zwierzę usypiać w sposób kontrolowany i by słoń w odpowiedni sposób się położył. By nie poplątały mu się nogi, bo przełożenie źle ułożonej nogi słonia to ciężka praca dla sześciu silnych mężczyzn – powiedziała. - Jeśli się okaże , że potrzebne będzie ponowne przycinanie ciosa, eksperci z RPA będą mieli na to najwyżej około dwóch godzin, bo ze względów zdrowotnych słoń nie może zbyt długo pozostawać w uśpieniu i w pozycji leżącej.

Poznańskie zoo ma cztery słonie. Ninio jest jedynym samcem w stadzie.

* * *

Pięć godzin trwała operacja słonia Ninio. Zabieg był wyczerpujący, ale przebiegł pomyślnie, ale słoń stracił drugi cios. Kilka lat temu usunięto mu jeden cios, a drugi przycięto i zaplombowano. Teraz ten przycięty i zaplombowany cios musiał zostać usunięty. 

Usunięty kawałek ciosa zostanie spalony w trakcie zorganizowanej w zoo specjalnej uroczystości. W ten sposób poznański ogród zoologiczny chce zwrócić uwagę na problem kłusownictwa i zabijania słoni w celu zdobycia kości słoniowej. 

(PAP)

Fot. Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie