środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Na Luzie > Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty
Data publikacji: 2019-08-25 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-26 19:39
Wywietleń: 1106 410546

Lekarze z Republiki Południowej Afryki muszą sprawdzić, w jakim stanie jest cios słonia Ninio z poznańskiego ogrodu zoologicznego. W poniedziałek Ninio ma przewidziany cały dzień u dentysty. Znaczną część operacji ma zająć usypianie zwierzęcia.

Rzecznik poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła powiedziała PAP, że 20-letni obecnie Ninio od zawsze miał problem z zębami. Eksperci z RPA gościli w Poznaniu już wcześniej, m.in. kilka lat temu usunęli słoniowi jeden cios, drugi przycięli i zaplombowali.

- Teraz przycięty i zaplombowany cios musi zostać prześwietlony i ponownie zbadany, bo coś tam się znowu dzieje. Naszemu słoniowi ciosy pękały od dzieciństwa i musi być pod opieką ekspertów – przeszedł już w sumie pięć operacji dentystycznych – wyjaśniła.

Rzecznik podkreśliła, że wizyta słonia u dentysty to poważne przedsięwzięcie. Przygotowania do operacji ruszą wczesnym rankiem.

- Ninio będzie uśpiony i położony. Potrwa to kilka godzin. Usypianie słoni i żyraf to w weterynarii najwyższa szkoła jazdy. Chodzi o to, żeby zwierzę usypiać w sposób kontrolowany i by słoń w odpowiedni sposób się położył. By nie poplątały mu się nogi, bo przełożenie źle ułożonej nogi słonia to ciężka praca dla sześciu silnych mężczyzn – powiedziała. - Jeśli się okaże , że potrzebne będzie ponowne przycinanie ciosa, eksperci z RPA będą mieli na to najwyżej około dwóch godzin, bo ze względów zdrowotnych słoń nie może zbyt długo pozostawać w uśpieniu i w pozycji leżącej.

Poznańskie zoo ma cztery słonie. Ninio jest jedynym samcem w stadzie.

* * *

Pięć godzin trwała operacja słonia Ninio. Zabieg był wyczerpujący, ale przebiegł pomyślnie, ale słoń stracił drugi cios. Kilka lat temu usunięto mu jeden cios, a drugi przycięto i zaplombowano. Teraz ten przycięty i zaplombowany cios musiał zostać usunięty. 

Usunięty kawałek ciosa zostanie spalony w trakcie zorganizowanej w zoo specjalnej uroczystości. W ten sposób poznański ogród zoologiczny chce zwrócić uwagę na problem kłusownictwa i zabijania słoni w celu zdobycia kości słoniowej. 

(PAP)

Fot. Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie