Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Śledź zagościł pod latarnią [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 07 lipca 2019 r. 21:30
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:46
Śledź zagościł pod latarnią
 

„Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu, władze gminy Rewal o to zadbały i imprezę śledziową zorganizowały” - tak swój okolicznościowy wiersz na sobotnim „Święciu śledzia Bałtyckiego” wygłosił miejscowy wieszcz Stan Sawkulicz.

W sobotę była degustacja smażonych śledzi i dorszy, a w niedzielę był gar zupy rybnej (tysiąc porcji), po który stała potężna kolejka smakoszy. Były oczywiście szanty, konkursy ze znajomości regionu i wiele innych atrakcji. Jak zawsze był konkurs na najlepszą potrawę śledziową, którą wygrała restauracja „Ptasi zaułek” w Niechorzu (tuż przy mostku granicznym z Pogorzelicą). Był to śledź w trzech postaciach: w śmietanie, oleju i wędzony na placku ziemniaczanym z zapiekanymi brokułami. Odbył się także konkurs na najlepszą potrawę rybną, który wygrał także „Ptasi zaułek” którego właściciel Mariusz Rakowicz przygotował rybę solę ze szpinakiem, z mozzarellą w sosie śmietankowym, z pieczonymi ziemniakami, czosnkiem i parmezanem. Drugie miejsce zajęła pogorzelicka „Sandra”, która przygotowała roladkę szpinakową z łososia wędzonego.

Organizatorami tegorocznego święta, oprócz wspomnianego stowarzyszenia, była gmina Rewal i Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Rewalu. Sponsorami był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Baltic Pipe Projekt, GRA 2 System, Złote Jarmarki i ośrodek wypoczynkowy Sandra, która udostępniła swój obiekt pod latarnią, Patronat medialny nad imprezą sprawowała nasza redakcja.
Tekst i fot. M.KWIATKOWSKI 
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA