Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

SLD: Zarząd nie uniknie odpowiedzialności

Data publikacji: 2018-04-19 15:40
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45
SLD: Zarząd nie uniknie odpowiedzialności
 

Szczeciński SLD ogłosił, że dotarł do nowych dokumentów dotyczących ubiegłorocznej katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich.

- Staramy się wyjaśnić, w jaki sposób po katastrofie funkcjonował zarząd województwa. Dlaczego nie zrobiono np. ekspertyzy stanu zamkowej skarpy, całego wzgórza - zastanawia się Dariusz Wieczorek, sejmikowy radny i szef zachodniopomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Okazuje się, politycy tej partii dotarli do nowych dokumentów w sprawie katastrofy. Wynika z nich, że w połowie maja, sześć dni po katastrofie, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego postanowił zlecić Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu sporządzenie na koszt Zamku Książąt Pomorskich ekspertyzy ustalenia przyczyn katastrofy.

- Tylko dokładne i wnikliwe badanie dokonane przez jednostkę wyspecjalizowaną mogą ustalić, dlaczego i co było powodem zaistniałej katastrofy budowlanej. Ponadto ekspertyza winna zawierać niezbędny zakres prac i sposób ich przeprowadzenia mających na celu zabezpieczenie obiektu budowlanego do czasu wykonania robót budowlanych doprowadzających obiekt do stanu właściwego - stwierdził inspektor.

- I okazuje się, że w tej sprawie nic nie zrobiono. Pod koniec września inspektor pisemnie pyta dyrekcję Zamku, czy sporządzą ekspertyzę, o której przygotowaniu postanowiono w maju. Odpowiedź pojawia się w październiku ubiegłego roku. Dyrekcja Zamku informuje inspektora, że nie widzi możliwości samodzielnego zlecenia wykonania ekspertyzy m.in. dlatego, że wymagałoby to przeprowadzenia przez Zamek postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - dodaje Wieczorek.

Według SLD to nieodpowiedzialne działania zarządu województwa.

- Zamiast działać szybko, zarząd prowadził bzdurną korespondencję. Na ostatnim posiedzeniu komisji rewizyjnej pytaliśmy, jaki jest stan wzgórza zamkowego, bo pojawiają się kolejne niepokojące informacje. I okazało się, że w tej sprawie zarząd zwrócił się do… Politechniki Warszawskiej, jakbyśmy nie mieli na miejscu specjalistów. Zarząd województwa nie uniknie odpowiedzialności za to, co się stało na Zamku - zapowiedział Wieczorek.

(dar)

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dante
2018-04-20 11:47:01
Radny Wieczorek robi kampanie prezydencka dość napsułeś przez tyle lat.
Ach to SLD ! Zenada sama w sobie !
2018-04-20 09:22:37
Pan z SLD wypowiadajacy sie w imieniu tej znamienitej partii pownien zamilknąć dawno temu i draznic ludzi swoja facjatą ! Dyzma z SLD.
Quistorp
2018-04-19 22:00:15
To zaczyna śmierdzieć tym , czym zakończyła się katastrofa , przy budowie "Carefur"-a, przy Turzynie. Robotnicy uciekali , przez płot, (nielegalni!) Byłem tego świadkiem. Potem jeden z kierowników budowy napisał kilku stronicowe wyjaśnienie na piśmie, na temat zakresu i kolejności prac, przez jednego z kierowników budowy. Po tym jego oświadczeniu ten kierownik przestał żyć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA