poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Katastrofa pod lupą SLD

Katastrofa pod lupą SLD

Katastrofa pod lupą SLD
Data publikacji: 2018-03-19 15:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:36
Wywietleń: 1370 319029

- W ocenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej nikt tak przez osiemset lat nie zniszczył Zamku Książąt Pomorskich jak koalicja PO i PSL - rozpoczął konferencję prasową Dariusz Wieczorek (SLD).

Głównym tematem spotkania przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej z dziennikarzami miały być kulisy braku właściwej reakcji Zarządu Województwa wobec katastrofy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przypomnijmy, że 11 maja 2017 r. w części północnej zabytku zawaliły się stropy.

- Dziwiliśmy się dlaczego od momentu katastrofy Zarząd Województwa odpycha od siebie problemy związane z katastrofą budowlaną Zamku Książąt Pomorskich i sygnalizuje, że jest to problem dyrekcji Zamku, który jest instytucją kultury - zastanawiał się Wieczorek.

Z dokumentów przedstawionych dziennikarzom wynika, że 10 stycznia 2017 r. Zarząd Województwa podpisał akt notarialny z Zamkiem Książąt Pomorskich. W dokumencie przekazano funkcję zarządcy zabytkowego obiektu samorządowej instytucji kultury, jaką jest Zamek. Prawo użytkowania obiektu przekazano na czas nieoznaczony. Od tego czasu Zamek Książąt Pomorskich zobowiązany jest m.in. do przeprowadzania wszelkich niezbędnych remontów, modernizacji, a także ubezpieczenia i dozoru obiektu.

Tymczasem w ocenie SLD instytucja kultury nie jest przygotowana do zarządzania taką nieruchomością. - Pani dyrektor i cały zespół odpowiedzialny jest za organizowanie życia kulturalnego Zamku. Nie jest natomiast od reagowania na pękające ściany i zapadające się tarasy - stwierdził przewodniczący szczecińskiego oddziału SLD.

Szczeciński Sojusz ma również duże zastrzeżenia co do kwot przekazywanych na zabezpieczenia uszkodzonej części zabytku. Do 31 stycznia br. przeznaczono na ten cel prawie 4 miliony złotych.

- W naszej ocenie nie dopełniono staranności w przygotowaniu inwestycji. Ze względu na terminy wykorzystania funduszy unijnych, prace były wykonywane w bardzo krótkim czasie. Najprawdopodobniej nie zbadano dokładnie fundamentów zamku przed przystąpieniem do tych wielkich prac - podkreśla Wieczorek.

 (KaNa)

Katastrofa pod lupą SLD

Komentarze

jurek
WIDAĆ W POSTACH WYRAŹNIE, ŻE TĘSKNOTA KOMUSZKÓW WSZELKIEJ MAŚCI O POWROCIE ODŻYŁA... MAM PRZYKRĄ WIADOMOŚĆ: BIOLOGIA BYŁA SKUTECZNA! MAŁA TO POCIECH, ALE JEDNAK POCZUCIE SPRAWIEDLIWOŚCI GÓRĄ! ZA TE KILKADZIESIĄT STRACONYCH LAT...
2018-03-22 16:36:06
Miś na Miarę
SLD za bardzo nie wypłynie na tym zamkowym cyrku ale mocno podtopi konkurencję.
2018-03-20 13:37:01
Jan
Odezwali się specjaliści od ktastrof budowlanych. Wojny i zniszczeń z tamtego okresu nie pamiętają czy nie chcę tego pamietać?!
2018-03-20 13:02:50
barubar
SLD wróci do sejmu i umocni się w samorządach. To jedyna merytoryczna opozycja względem beznadziejnego PiS-u. PO dało ciała i słabnie z każdym dniem, Nowoczesna odchodzi w niebyt, samozaoranie level hard. Taka prawda.
2018-03-20 11:12:52
@nadzieja
Faktycznie,jedyna nadzieja w Lewicy,że wydobędzie Polskę z kościelnego szamba i szpon bi skopów.
2018-03-20 09:46:02
ggggg
Ta partia powinna zmienic nazwe na katastfora , 90% ich elektoratu popiera obecnia dobra zmianę a pani ogroek i jakubowska wystepuja w tv publicznej, samozaoranie,dno i metr mułu.
2018-03-20 08:45:43
20.000 zł
To w godzinach pracy Enei można takie konferencje robić?
2018-03-20 06:31:39
Polak
Zlikwidować komunistyczne SLD ! Jak Polacy mogą jeszcze słuchać tych ludzi z SLD ? Wszyscy WON ! Komuniści do dnia dzisiejszego nie ponieśli odpowiedzialności za zbrodnie komunistyczne !
2018-03-20 00:29:16
Ot... "Budowlany Specjalista"...
Czyli nic prostrzego, jak wreszcie i nareszcie PO-rzucic Lewacka PO-lityke i otworzyc jak najszybciej Firme Remontowo-Budowlana ! A co, w tamtych latach... nie wspol-pracowaliscie PO-ltycznie z PO i PSL-em - ze tak teraz jeszcze "Kozakujecie"...??
2018-03-19 23:33:39
@Nadzieja...
Też zagłosuję na Lewicę. Jaka jest każdy widzi, ale nie ma we łbach g.ów.na!
2018-03-19 21:20:01
Malgosia
darek kto atrakcyjne grunty oddawal prawie za darmo jak byles przy korycie.... powinienes za to siedziec .... moze jeszcze posiedzisz....
2018-03-19 21:04:38
Odpowiadam:
1.@ a nikt: To SLD wprowadziło nas do NATO i otworzyło ruch bezwizowy na Zachód i do pracy tam. 2.@Zamek:To prawda, ale było NORMALNIE i kobiet za aborcję na kazamaty nie skazywali a katabasy trzymali polityczne pyski przymknięte i Szpitala Miejskiego za bezdurne nie dostali!!! 3.@Murgrabia:Jak dotychczas nikt nie zgłosił kandydata sprawniejszego od Krzystka.
2018-03-19 18:42:18
observator
Podzielam pogląd i ocenę rzeczywistości, że w SLD widzę nadzieję na NORMALNOŚĆ!!!
2018-03-19 18:36:41
a nikt
a nikt nie zniszczył tak Polski jak SLD za czasów PRL bo to oni byli. nasze komuszki czerwone.
2018-03-19 16:56:41
zamek
Wieczorek już rzadzil nic lepiej nie było.
2018-03-19 16:55:11
murgrabia
Zamek jest przygotowywany dla JE Piotra Krzystka, jak skończy Prezydenturę to się przeniesie do Zamku i będzie tam Księciem Pomorza Zachodniego, w skład Dworu Księcia Piotra Krzystka wejdzie Sławomir Nitras mianowany hrabią za pomoc w Wyborach oraz dołączą hrabiowie Obrycki i hrabia Giebelewicz. Taki był cel budowy Zamku po 1945, to narod wybudowal dla przyszlego księcia ten zamek.
2018-03-19 16:21:40
Nadzieja..
Nadzieja w LEWICY!!!
2018-03-19 15:38:19