poniedziałek, 24 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Drzazga zawiadomił prokuraturę ws. katastrofy budowlanej

Drzazga zawiadomił prokuraturę ws. katastrofy budowlanej

Drzazga zawiadomił prokuraturę ws. katastrofy budowlanej
Data publikacji: 2018-04-19 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1454 323613

Sprawą katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie powinien zająć się prokurator regionalny - uważa Kazimierz Drzazga, wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. I złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia czynów zabronionych przez zarząd województwa zachodniopomorskiego.

- Zawiadomienie zawiera wniosek o zbadanie, czy ze strony właściciela zamku, czyli samorządu reprezentowanego przez zarząd województwa, nie doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - informuje polityk. - Prokurator powinien zbadać, czy zarząd wypełnił w sposób należyty spoczywające na nim z mocy prawa obowiązki dotyczące odpowiedniego zabezpieczenia zamku przed uszkodzeniem lub zniszczeniem i czy sposób realizacji tych obowiązków nie przyczynił się do katastrofy z 11 maja ubiegłego roku. Chodzi tu zwłaszcza o art. 108 i art. 110 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pismo składam teraz, albowiem w przypadku czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie, brak natychmiastowych działań związanych z prowadzeniem postępowania w tym zakresie mogłoby powodować jego rychłe przedawnienie, a co za tym idzie - uniknięcie odpowiedzialności. Śledztwo dotyczące katastrofy prowadzi już prokuratura rejonowa, ale ranga tej sprawy jest tak duża, że w mojej opinii powinien pochylić się nad nią prokurator regionalny.

Wedle Drzazgi lista zaniechań zarządu jest długa - znajduje się na niej m.in. niezabezpieczenie skarpy, niedbałe wykonanie zbiornika na terenach słabo nośnych, niesprawdzenie dokumentów, dostępnych choćby w Archiwum Państwowym, potwierdzających istnienie podziemnych obiektów.

- Aż strach pomyśleć, co by się zdarzyło, gdyby w momencie katastrofy w miejscu, w którym do niej doszło, byli zgromadzeni ludzie - dodaje radny. - Ale straty i tak ponieśliśmy: wizerunkowe, historyczne. Pod każdym względem jest dużo, dużo zastrzeżeń.

Komentarz Urzędu Marszałkowskiego jest następujący: "Żerowanie na katastrofach jest wyjątkowo obrzydliwą formą walki politycznej. Złożenie w asyście mediów zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, gdy niezależnie od takich gestów prokuratura już bada przyczyny katastrofy dowodzi, że jedynym pomysłem Prawa i Sprawiedliwości na kampanię przed wyborami samorządowymi jest używanie prokuratury i zależnych od PiS mediów”. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Kazimierz Drzazga złożył zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej.

Fot. ZMPSiŚ

Komentarze

dante
Kaziu przestań się wygłupiać, gdzie byleś wcześniej.????
2018-04-20 11:59:54
Portowiec
Kaziu D. wulkan intelektu
2018-04-20 07:00:33
rasta
a PO co robiło? Matko, szambo co chwile wybija. Wszystkich won z Polski! od lewej do prawej!
2018-04-19 22:03:25
Wyborca
Jeżeli czyn ma range wykroczenia, to złożenie zawiadomienia do regionalnej ma w sobie mało logiki, bo ta prokuratura bada duże sprawy, a wykroczenie dużo sprawą nie jest.
2018-04-19 20:14:27
miki
Ma facet refleks....
2018-04-19 19:43:17
Ewa
I bardzo dobrze !
2018-04-19 17:37:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy