Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Sławno pozbywa się pomników. T-34 w Forcie Marian

Data publikacji: 02 marca 2019 r. 16:23
Ostatnia aktualizacja: 24 września 2019 r. 15:08
Sławno pozbywa się pomników. T-34 w Forcie Marian
To wspomnienie dawnych czasów, bo T-34 już nie stoi na skwerze ulicy Armii Krajowej w Sławnie. Teren zostanie zagospodarowany jako nowe miejsce wypoczynku i rekreacji. Fot. Wiesław Miller  

Na skwerze przy ulicy Armii Krajowej w Sławnie niektórym brakuje czołgu T-34, który upamiętniał czasy II wojny światowej. Tego typu pojazdem produkcji radzieckiej pod nazwą „Rudy” jeździli bohaterowie serialu telewizyjnego pt. „Czterej pancerni i pies”. T-34 trafił do Fortu Marian w Malechowie.

To nie pierwszy w Sławnie praktyczny skutek działania ustawy dekomunizacyjnej. Wcześniej Rada Miejska zadecydowała, że do rozbiórki poszedł pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej z czerwoną gwiazdą. Usunięty w zeszłym tygodniu czołg na cokole stał od 9 maja 1983 roku. Towarzyszyła mu tablica z napisem: „Wyzwolicielom społeczeństwo powiatu sławieńskiego”, bo oddawanie hołdów Sowietom było nadużywane w Polsce Ludowej. Jednak decyzja Instytutu Pamięci Narodowej o likwidacji podzieliła mieszkańców. Nie wszyscy byli obojętni wobec dalszych losów monumentu. Czołg nadal pozostaje we władaniu miasta, lecz użyczony przez magistrat zmieni swoją lokalizację.

T-34 został przetransportowany do Fortu Marian w Malechowie, gdzie pamiątki militarne kolekcjonuje Marian Laskowski. Ten niestrudzony organizator cyklicznych zlotów historycznych pojazdów wojskowych w Darłowie zamierza zaniedbany pojazd przywrócić do stanu używalności. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: To wspomnienie dawnych czasów, bo T-34 już nie stoi na skwerze ulicy Armii Krajowej w Sławnie. Teren zostanie zagospodarowany jako nowe miejsce wypoczynku i rekreacji.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paweł
2019-09-24 14:58:31
Ludzie opamiętajcie się - to co robi Pan Burmistrz Sławna i Radni to niszczenie historii , nie wszystko co działo się dawniej jest super, piękne, miłe i wspaniałe ale to jest nasza historia jaka by nie była. Wszyscy skaczą , że za komuny było zakłamywanie historii na rzecz socjalizmu i ZSRR. Odnoszę wrażenie , że teraz jest to samo tylko kierunek się zmienił w stronę prawicy. Idąc tym tokiem myślenia można by pół takiego Sławna zniszczyć bo zawsze coś tam komuniści w czymś łapy maczali. Np. co z lampą (zresztą szpetną) na Placu Wyszyńskiego - przecież postawili ją za komuny A WCZEŚNIEJ BYŁA TAM FONTANNA - czyżby Pan Burmistrz tego nie wiedział ? CHCIAŁBYM SIĘ DOWIEDZIEĆ ILE ZAPŁACIŁ TEN FORT MARIAN za czołg ? Firma złomiarska uprzątnęła by go i jeszcze jakiś grosz zapłaciła - za te pieniądze można by nie wiem choć jakiś dom dziecka czy przedszkole dofinansować
Skutki
2019-03-04 18:59:57
"Jeśli się nie zna historii, pozostaje zawsze dzieckiem." CYCERON - Czy dobrze będzie jak Polacy nie będą znali realiów współpracy LWP z ZSRR? Czy taka wybrakowana historia wymyślana teraz nie ogłupia obywateli? Czy ogłupianie nie osłabia narodu gdy trzeba się zjednoczyć przy innych sprawach na przykład wymawianych roszczeń?
gorący wrzesień 1939
2019-03-03 13:43:54
Jako Instytut Pomyłek N. oświadczam, że IPN nie powinien popadać w skrajność z walką z komunizmem, bo to zaczyna być groteskowe i szkodliwe i ośmieszające POLSKĘ i POLSKOŚĆ chodzi o większy wysiłek szarych komórek;;;;czołg pewnie wjechał do Sławna to mógł sobie stać, można było go ewentualnie wsadzić do jakiegoś pomieszczenia suchego by nie rdzewiał; a tak uczciwie by było postawić taki czołg odlany z betonu w tym miejscu bo taka była ta wojna, nawet jak sojusz był narzucony na siłę to można było z tego jakoś historycznie wybrnąć, przecież wiadomo że Rosja to Imperium które nie liczy się ze słabszymi, a nie liczy się ze ilością swoich ludzi ginących w wojnie jak to robił Żukow, czy Stalin - przecież wiadomo że wszyscy sojusznicy sprzedali Polskę i to by może był lepszy wniosek z tego pomnika...pomnik pośrednio powstał bo ZSRR i USA i Anglia pod wpływem siły militarnej Stalina pozwolili na częściowo niepodległą Polskę - - co by przeszkadzało takie podejście --- przecież historia jest po to by wyciągać wnioski i wygrywać a nie po to by była nierealnymi mitami siły i zwycięstw jakich nie było - - to bardziej niebezpiecznie bo na głupocie daleko się nie zajedzie, Anglia i Francja w 1939 oszukała Polskę i nie rozpoczęła wojny a mało brakowało i by wcale nie przystąpiły do wojny...może wtedy prawica by była lepiej odbierana w społeczeństwie??
gregor102
2019-03-03 12:36:51
@Instytut Pomylek Naukowych, - bujną masz fantazję, przebywając z Tobą musi być wesoło.. ;) jednak zejdź na ziemię IPN jest potrzebny, gdyby nie IPN, nigdy nie wyszły by na jaw rozmowy kuluarowe w sejmie A. Macierewicz z "Bolkiem", zwyczajnie przeleżały by taśmy na półkach archiwów TVP. Rozumiem, że Ty jednak jesteś za likwidacją IPN, CBA i CBŚ.. jesteś z tych, którzy widzą "napis Schetyna", myślą , Lubię, To!
Nie każdy zołnierz LWP mordował Polaków
2019-03-03 10:34:05
Wiec nie widzę powodu do jakichś szczególnych działań przeciwko LWP, co do postulatu likwidacji IPN - zastanawia mnie dlaczego piewcy takiej idei nie postulują likwidacji Centrum Szymona Wiesenthala czy Instytutu Yad Vashem. Każdy samorząd mógł zmienić nazwy ulic na dowolne - dlaczego tak się nie stało należy pytać samorządowców - wystarczyło pozmieniać nazwy na takie bez Lecha Kaczyńskiego i po kłopocie.
Jarun
2019-03-03 10:07:00
IPN to jest pisowska jaczejka i tyle. Jedzą z ręki prezesa i podlizują się...włażą bez wazeliny. Już nie wiedzą jak się przypodobać gensekowi.
Indi8
2019-03-03 09:11:50
Nadużywane to jest oddawanie hołdu Kaczyńskiemu. Nazywanie ulic i placów jego nazwiskiem ,stawianie pomników. A co on dla Polski zrobił ? NIC NIC NIC
Instytut Pomylek Naukowych
2019-03-03 07:55:03
IPN powinien pójść dalej za ciosem i pozbawić członkowstwa w LWP wszystkich żołnierzy żyjacych i zmarlych z prawem zabrania im swiadczen emerytalnych za czas sluzby w wojsku i tak pozbawic poborowych LWP swiadczen za sluzbe w LWP - wojsku organizacji wedlug IPN komunistycznej i zbrodniczej - uznanie poborowych za komunistow moze byc kolejnym krokiem slusznej dekomunizacji
Jaki płacz za sowiecką okupacją...
2019-03-02 22:02:54
wtedy to się żyło i Polaków się mordowało... a teraz trzeba się tłumaczyć z tego że się było bandytą... co za czasy...
gregor102
2019-03-02 21:54:50
sowiecie pomniki, DO LIKWIDACJI!! taki czołg, faktycznie powinien stać w muzeum WP w Kołobrzegu, oczywiście oznaczony polskimi znakami taktycznymi, lub faktycznie w "Forcie Marian", tu "krzywda" mu się nie stanie, będzie wciąż cieszył oko miłośników militariów. :) Natomiast szeregowi żołnierze walczący w szeregach tzw. LWP powinni być sprawiedliwie uhonorowani, oni walczyli o wolną Polskę, w przeciwieństwie do ich sowieckich dowódców, których zadaniem było "rządzenie Polską" i nie mam tu na myśli bandyckich oddziałów KBW, GZI MON, czy też na w pół wojskowe formacje UB i SB...
trohan
2019-03-02 20:16:07
Sprzedany zostanie jako "złom" jakiemuś kolekcjonerowi na zachodzie za kilkadziesiąt tys. euro. A IPN na nowo napisze historię, gdzie oprócz bliźniaków i wyklętych będą tylko wspominki (albo i nie) o np. Wałęsie, Wale Pomorskim...itd. PS. Oczywiście wyzwolicielami byli Kaczyńscy, którzy zdobyli Berlin.
Czołg czy sąd ?
2019-03-02 20:10:57
ŻORY. Czołg był charakterystycznym elementem krajobrazu tego miasta i chociaż minęło już 11 lat od czasu jego usunięcia, mieszkańcy nadal posługują się określeniem: na osiedlu „koło czołgu”, a podróżni kupują bilety do przystanku „Żory – pomnik”.
Quistorp
2019-03-02 19:29:08
Ten eksponat, ma wartość o wiele wiele, wiele większą, niż złomowa, + transport i przeróbki. Wszelkie transakcje, tzw, darowizny, itp będą miały znamiona korupcji. Prywatnemu koneserowi , dać , a ten wie jak się robi interesy. W przeciwieństwie do bezradnych , zaradnych radnych. Muzeum Wojska polskiego w Kołobrzegu. Tam jest jego miejsce. A sami rajcy słynnego z wojen królewskiego grodu Kołobrzegu, jeszcze czekają na wielką panoramę. To jedyna, praktycznie samodzielnie przeprowadzoną i zwycięska bitwa między określonymi przeciwnikami. Panorama równa panorami Racławickiej. W Rosji , wzorując się na panoramie "Racławickiej " z wielkim rozmachem zbudowano panoramę bitwy pod Borodino. To taki "Stalingrad" ale sprawiony Napoleonowi. Mądrzy rajcowie Kołobrzegu potrafią to wykorzystać.Jeśli rajcy sławieńscy jeszcze są trzeźwi, to niech trzy razy zastanowią ze swoją decyzją.
Jakób
2019-03-02 18:59:14
Tak nam IPN dewastuje "krajobraz po bitwie". Niedługo skrót IPN będzie można rozszyfrować jako: I Pomału Nic (nie zostanie).
chichot
2019-03-02 18:25:04
Oczywiście tylko pomnik prezesa albo jego kota niezłomnego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA