wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Senator broni mieczy grunwaldzkich

Senator broni mieczy grunwaldzkich

Senator broni mieczy grunwaldzkich
Data publikacji: 2018-10-04 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Wywietleń: 1928 354607

Senator Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego Pomorza Zachodniego zorganizował w w czwartek (4 października) pod Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie konferencję, w trakcie której poinformował o swoim sprzeciwie wobec planów usunięcia pomnika tzw. Mieczy Grunwaldzkich w Mirosławcu.

Pomnik miałby być zdemontowany jako jeden z symboli związanych z władzą komunistyczną w Polsce. Zdaniem senatora, taka interpretacja symboliki pomnika to nadużycie. Uważa on, że pomnik symbolizuje przede wszystkim walki o Wał Pomorski, w trakcie których zginęło wielu polskich żołnierzy.

Pismo w tej sprawie senator G. Napieralski wysłał już do dra Jarosława Szarka, prezesa IPN w Warszawie. Podpisał się pod nim także Cezary Szeliga, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego.

Przypomnijmy, że Instytut Pamięci Narodowej domaga się usunięcia pomnika w Mirosławcu. Zdaniem IPN-u monument przedstawiający dwa grunwaldzkie miecze, na których zawieszone jest godło Polski z orłem bez korony, to symbol związany z władzą komunistów w Polsce. Jest wytworem sił „prosowieckich”. Innego zdania jest jednak burmistrz Mirosławca, który zbiera podpisy mieszkańców, by pomnik po lekkiej korekcie – pozostał. Chodzi o koronę na głowie orła.

Zastrzeżenia IPN-u do pomnika dotyczą głównie jego rodowodu jak również dużego podobieństwa do PRL-owskiego odznaczenia „Krzyża Grunwaldu”. Burmistrz Piotr Pawlik, który w sprawie pomnika zamierza interweniować u wojewody, uważa, że podobieństwo do Krzyża Grunwaldu jest niewielkie i ogranicza się tylko do dwóch mieczy. Pomnik w Mirosławcu to jednak coś więcej: składa się także z godła z orłem i napisu „Wał Pomorski” oraz „Mirosławiec” i symbolizuje walki o Wał Pomorski. ©℗

(r.c.)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: To była krótka konferencja, ale z jasnym przesłaniem: pomnik w Mirosławcu musi zostać, bo symbolizuje walkę żołnierzy polskich, którzy polegli w czasie II wojny światowej, między innymi w czasie walk o Wał Pomorski.

Komentarze

Co to znaczy do PO-stkomunistycznej PO-prawki...?
To tak, jakby Sierp i Mlot szybko PO-zamieniac teraz... by dalej przezyc i utrzymac sie PO-litycznie - na bialego Orla w Koronie ? Czyli jak wiatr zawieje...??
2018-10-05 09:20:43
"Zły" - jesteś bardziej głupi jak zły.
.
2018-10-05 07:13:42
POSLDPSL
Nawet na zdjęciu razem :)
2018-10-05 07:06:37
1222
1410:bitwa pod Grunwaldem -Polska zaatakowana przez zakon krzyżacki a dokładnie : Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie , a teraz mamy tu filie panstwa watykan, rece opadaja, to jest dramat !!!a komu w czasie II wojny swiatowej pomagał niemiecki kler ?!!!
2018-10-04 17:10:27
Zły
Policja polityczna dyktuje jak mamy żyć.
2018-10-04 16:40:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie