Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Śladem publikacji. Biorę złotówki, a kasują w euro

Data publikacji: 02 sierpnia 2016 r. 14:24
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Śladem publikacji. Biorę złotówki, a kasują w euro
 
Pisaliśmy pod koniec lipca w tekście pt. „Bankomat zdzierca” o bankomacie Banku Zachodniego WBK w Niechorzu, który nie ma żadnego logo i stoi w krzakach. Za wypłacone z niego 200 zł bank policzył 32,79 zł prowizji. Wysłałem w tej sprawie zapytanie do biura prasowego banku.

Odpowiedź Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu BZ WBK: „Odnosząc się do Pana pytań informuję, że bankomaty BZ WBK są – co do zasady – oznaczone. Urządzenie w Niechorzu jest jednym z niewielu wyjątków – logo zostało zasłonięte w wyniku zmian w zabudowie.

Oczywiście Bank stara się takie przypadki monitorować na bieżąco i modyfikować oznaczenie bankomatu w miejscach, gdzie dotychczasowe przestaje być wystarczające.

Odnosząc się do kwestii transakcji: Propozycja przewalutowania transakcji po kursie właściciela bankomatu (czyli usługa DCC), zgodnie z regulacjami Visa i Mastercard może być oferowana klientom, których karty mają zdefiniowaną walutę rozliczeniową inną niż PLN. Trzeba podkreślić, że to Bank, który wydaje kartę dokonuje tych ustawień. Usługa DCC jest bardzo ściśle zdefiniowana przez Organizacje płatnicze – zgodnie z ich wytycznymi urządzenie przedstawia klientowi informację o kursie i kwocie, która obciąży konto. Klient musi wprost wyrazić zgodę na taki sposób rozliczenia. Oznacza to, że prawdopodobnie karta, którą dokonywano transakcji została sparametryzowana tak, że w bankomatach pozostałych banków jest widoczna jako karta w obcej walucie. Aby nie otrzymywać propozycji przewalutowania transakcji należy zwrócić się do banku, który wydał tę kartę o prawidłowe ustawienie waluty rozliczeniowej karty – na PLN”.

* * *

Nigdy nie wiedziałem, że moja karta płatnicza jest sparametryzowana na kartę w obcej walucie. Dowiedziałem się o tym po latach. Do tej pory, w innych bankomatach, nie przeliczano mi złotówek na euro, a uczynił to jedynie BZ WBK. A bankomat w Niechorzu jak był, tak nadal nie jest oznakowany logo banku, który stać na wynajęcie do reklamy Chucka Norrisa, Kevina Spaceya, zespołu Golec uOrkiestra, Anny Lewandowskiej i wielu innych, którzy skasowali za reklamę miliony zł, ale nie stać na zakup logo za kilkadziesiąt zł. Urządzenie nadal stoi w chwastach i na krzywych płytkach. Były prezes tego banku jest dziś wicepremierem rządu. ©℗

Mirosław KWIATKOWSKI

Fot. Mirosław KWIATKOWSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zarobiona
2016-08-02 18:35:52
A mnie niedawno bankomat WBKBZ wypłacił 100 zł więcej,z premedytacją nie oddałam.Te wszystkie banki to złodzieje prawie jak lichwa a właściwie jeszcze gorzej!!!!!!!
bz wbk
2016-08-02 15:36:04
BZ WBK najgorszy bank na rynku Krajowym,doświadczyłem tego wielokrotnie do czasu rezygnacji z tego "badziewia".Jestem w stanie to udowodnić.
Banki
2016-08-02 15:31:04
A kto normalny korzysta z usług banków, które do przyciągnięcia klientów muszą korzystać ze znanych aktorów w ich reklamach.
Realista
2016-08-02 15:20:06
Dlaczego Szanowny Pan się dziwi, przecież wiadomo ile prezes tego banku zarabia. A z czego, z lichwy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA