czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Cwaniacy kroją budżet

Cwaniacy kroją budżet

Cwaniacy kroją budżet
Data publikacji: 2016-07-31 10:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 312 146468

– Szara strefa wprowadza do Polski około 500 cystern oleju napędowego dziennie – mówi w programie „To się liczy” Robert Brzozowski, prezes spółki Unimot, importera paliw.

Dla zmylenia przeciwnika – czyli państwowych służb – paliwo nie wjeżdża od strony rosyjskiej, jak należałoby się spodziewać. Prezes tłumaczy, że paliwo transportowane jest przede wszystkim z Niemiec i Litwy. W programie Brzozowski opowiada, jak działa paliwowa szara strefa i dlaczego bliżej jej do zorganizowanej mafii.

– To bardzo zorganizowana przestępczość. Taka działalność wymaga sprzętu, sporych środków finansowych oraz odpowiednich spółek z koncesjami – tłumaczy Brzozowski w programie prowadzonym przez Mateusza Ratajczaka (money.pl).

Jak na takim nielegalnym obrocie paliwem zarabiają przestępcy? Mają dwa sposoby. Po pierwsze tworzą tak zwaną karuzelę podatkową i wyłudzają zwrot VAT. Do takiego przestępstwa potrzebny jest łańcuszek kilku firm z co najmniej dwóch państw Unii Europejskiej. Najpierw jedna z nich dokonuje opodatkowanej zerową stawką VAT wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w tym wypadku oleju napędowego. Następnie – zgodnie z polskim prawem – przy sprzedaży nalicza 23-proc. podatek, ale go nie odprowadza. I w tym momencie dochodzi do oszustwa, gdyż firma korzysta z możliwości odliczenia naliczonego VAT – dokładnie tego, którego nie zapłaciła. Następnie dość szybko sprzedaje towar i znika. I tak cała operacja jest powtarzana kilkakrotnie. Nie płacąc podatku od wartości dodanej (VAT), firma może zaoferować znacznie tańsze paliwo – jest więc bardziej konkurencyjna.

Money.pl przypomina, że z początkiem sierpnia ma wejść pakiet paliwowy. Restrykcyjne prawo ma uszczelnić system przepływu pieniędzy, a budżet ma zyskać rocznie 2,5 mld zł. Zmiany obejmą ustawę o VAT, cle i prawie energetycznym. W efekcie zmian paliwa będą mogły sprowadzać jedynie koncesjonowane firmy polskie. Nie będą mogły na to liczyć te, których szefowie podpadli już fiskusowi.

(kl)

 

Komentarze

bolo
do @ Torton "Jakoś ,,Telegrafu '' nie potrafili wyjaśnić ..." - z tym to do "PełO" panie PO-tłuczku! Mieliście całe OSIEM lat, aby rozliczyć "Telegraf", "Zbynia", "SKOKI" itp. Gdybyście uczynili tylko część z tych afer to "pan chrabia" nie przejechałby "ciężarnej zakonnicy na przejściu". Jezcze raz; "mieliście złoty róg" teraz jest tylko "kwik". P.S. - nie znalazłem nigdzie w "necie" analizy dlaczego PO/PSL "dała ciała". Od tego trzeba zacząć walkę z "kaczystami", inaczej Pozostaje tylko walka na "Luśnie".
2016-08-03 10:40:00
Wszystko jasne
I stąd się biorą na ulicach terenówki i sportowe samochody za milion, czy ponad dwa.
2016-08-01 07:53:45
Torton
Na pewno ? obecnym zależy na przestrzeganiu prawa ? raczej o przejęcie interesu przez swoich. Jakoś ,,Telegrafu '' nie potrafili wyjaśnić , nie mówiąc o historii życia polityków od ,,adidasów'' i od ,,willi majora Lis-Kuny ''
2016-07-31 21:33:23
SOCHA
a PO co nie WIEDZIAŁA O PROF. MODZELEWSKIM ,pytanie do PANA TUSKA i PANI KOPACZ choć ta ostatnia więcej wie o .....medycynie.PIS MA WYBITNYCH SPECJALISTÓW zarówno z prawa karnego jak i gospodarczego i niedługo temat wyprostuje, a straty PAŃSTWA ,to nasze straty, tak każdego.czasem gdy obserwuję PANA NP. PETRU to zastanawia mnie czy ten no dziś polityk jest naiwny w co wątpię ze tak zaniedbał ekonomię a zajmuje się np.sprawami TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO , i jego działaniem, kompletnie wybiegającym poza ustaleniami sądowniczymi,PAN KUKIZ walczy aby ta instytucja powstała na nowo i chwała mu za to na pewno przyklepie to PREZES KACZYŃSKI
2016-07-31 14:36:22
Zbynio
Czy trzeba było czekać aż PIS dojdzie do władzy.
2016-07-31 12:29:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy