czwartek, 01 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ślad historii bez przyszłości?

Ślad historii bez przyszłości?

Ślad historii bez przyszłości?
Data publikacji: 2015-10-14 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 2856 28337

Na wzgórzu Arkona stała niegdyś wieża, z której można było podziwiać panoramę Szczecina. Dziś to - jak wpisano w karcie zabytku - obiekt będący ruiną. Bez przyszłości? Według radnego Rafała Niburskiego, taki zapis to wymówka dla nicnierobienia miejskich służb odpowiedzialnych za historyczne i inwestycyjne zaniedbanie wieży Quistorpa, także innych zabytków Szczecina.
Do współczesności przetrwały jedynie ruiny podstawy wieży. I pobudzają wyobraźnię. Gdy jedni widzą w nich świadectwo niełatwej historii Szczecina czy też ślad po jednym z jego znamienitych rodów, inni dostrzegają szansę na zdobycie skarbów.
- Odbudowana wieża mogłaby się stać jedną z historycznych atrakcji Szczecina - twierdzi radny Rafał Niburski (PiS). - Przyciągać turystów do naszego miasta na dłużej. Bo teraz wpadają do Szczecina ledwie na kilka godzin: obejrzeć Wały Chrobrego i Zamek Książąt Pomorskich. Trzeba dać im powody, aby zatrzymali się u nas przynajmniej na kilka dni. ©℗

Więcej czytaj w środowym „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK
Wieża Quistorpa - zabytek w ruinie. Okalający go Park Leśny Arkoński jest w pieczy Zakładu Usług Komunalnych. Ruiny - służb konserwatora zabytków.

 

Ślad historii bez przyszłości?

Komentarze

Polska wieża widokowa
Od trzech lat zgłaszam wniosek do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. O swoim wniosku, także informowałem Kurier Szczeciński. Niestety, nikt nie wykazał zainteresowania - pewnie dlatego, że nie jestem radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej. Poza tym mój projekt nie nawiązuje do, przedwojennej wieży niemieckiej. Proponuję konstrukcję polską, szkieletową, z rur ze stali nierdzewnej, a więc trwałą. Wieża miałaby bieżnię spełniającą wymagania podjazdowe dla wózków inwalidzkich. Na kolejnych piętrach byłby taras obserwacyjny. Na wierzchołkowym tarasie proponuję stanowiska obserwacyjne z lunetami, zabezpieczonymi przed kradzieżą. - Szczegółowy opis i szkic rysunkowy zawiera zgłoszenie, do którego prowadzi, poniższy link. https://sbo.szczecin.eu/prezentacja-2017-1400579329.html Ciekaw jestem, czemu jestem banowany, tak w mediach, jak i w Urzędzie Miejskim. Swój projekt promowałem w Kronice Szczecińskiej TVP-3 w dniu 06-07-2017 roku. I proszę sobie wyobrazić, że dzisiaj próbowałem obejrzeć Kronikę z tego dnia i okazało się, że Kronika otwiera się i dochodzi do prezentacji Łasztowni, a potem w środku okienka pokazuje się kwadracik z kółeczkami obracającymi się w kółko. Wygląda na to, jakoby ktoś, łaskawie zablokował odtwarzanie. - Czyżby widok starego, do PO nie należącego Szczecinianina, aż taki wstręt wzbudził, że zablokowano ciąg dalszy Kroniki, z prezentacją wniosku SBO?
2018-01-27 19:51:00
Pomnik
Idealne miejsce na pomnik Kaczynskiego albo nawet dla obu.
2015-10-14 21:50:54
SromotnikBezwstydny
Podobna wieza widokowa stała przy Zajezdzie "Szmaragd", w Zdrojach . Podobno zajazzd ma być odremontowany, a o wiezy widokowej -cicho. Stamtąd jest widok na cały Szczecin aż po Police z jednej strony i jez. Miedwie z drugiej...Oglądaliśmy to z wieży triangulacyjnej...
2015-10-14 20:06:43
Będziemy wchodzili na frygę. Tam fantastyczna panorama.
.
2015-10-14 13:39:03
Wstyd
Skoro doprowadzono do ruiny wieżę Bismarcka, która jest idealnym punktem widokowym, to te fundamenty wieży nie będą zawracać głowy zarządzającym miastem.
2015-10-14 12:43:26
@Krótko pod rozwagę
W pakcie dla województwa PO-wski marszałek zawarł z rządem porozumienie na budowę S3 z oszczędności przy innych przetargach. Nie minął rok i ten sam rząd PO/PSL obradując w Szczecinie "zapomina" o S3 i pakcie i teraz z tych samych oszczędności przy przetargach deklaruje budowę S6. Obwodnicę zachodnią odrzuca od razu. Przekładając z polskiego na nasze: ani S3, aniS6, ani obwodnicy zachodniej pod rządami PO/PSL. "Tak pod rozwagę przy okazji (...) wyborów." Co do propozycji radnego, żeby odbudować wieżę, myślę, że jest warta rozważenia.
2015-10-14 11:50:08
Krótko pod rozwagę
Byłbym "za" gdyby nie fakt, że na okoliczność wyborów po prostu NIE WIERZĘ politykom. Nawet jeśli to nie wybory samorządowe tylko parlamentarne. Aczkolwiek odwrotnie właściwa pani minister ostatnio w Szczecinie powiedziała twardo "nie" na temat budowy obwodnicy zachodniej "polickiej", że jeszcze nie czas i już. Oczywiście fajnie byłoby usłyszeć "tak, będzie obwodnica" - ale chyba więcej w tym realiów i zwykłej uczciwości. Tak pod rozwagę przy okazji wyżej wspomniany wyborów.
2015-10-14 10:22:32
Krótko pod rozwagę
Byłbym "za" gdyby nie fakt, że na okoliczność wyborów po prostu NIE WIERZĘ politykom. Nawet jeśli to nie wybory samorządowe tylko parlamentarne. Aczkolwiek odwrotnie właściwa pani minister ostatnio w Szczecinie powiedziała twardo "nie" na temat budowy obwodnicy zachodniej "polickiej", że jeszcze nie czas i już. Oczywiście fajnie byłoby usłyszeć "tak, będzie obwodnica" - ale chyba więcej w tym realiów i zwykłej uczciwości. Tak pod rozwagę przy okazji wyżej wspomniany wyborów.
2015-10-14 10:21:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie