Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Słabe punkty systemu zbiórki odpadów

Data publikacji: 02 maja 2018 r. 08:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:09
Słabe punkty systemu zbiórki odpadów
 

System zbiórki i zagospodarowania odpadów w Szczecinie działa w miarę sprawnie. Mieszkańcy już dawno zdążyli się do niego przyzwyczaić. Ale mimo że generalnie się sprawdza, to nie znaczy, że nie ma słabszych punktów. Do kilku z nich przyczyniają się sami mieszkańcy miasta.

Jednym z najsłabszych punktów systemu, który został wprowadzony w życie prawie pięć lat temu, jest rozdźwięk między deklaracjami a rzeczywistością. Gromadzenie odpadów niezgodnie ze złożoną deklaracją dotyczy przede wszystkim zabudowy wielorodzinnej, dużych blokowisk i osiedli mieszkaniowych. Ci, którzy deklarują segregowanie odpadów, płacą mniej, ale trudno skontrolować, czy na pewno to robią. Nie trzeba być jasnowidzem, by zauważyć, że wielu mieszkańców blokowisk wyrzuca śmieci wyłącznie do pojemników na odpady zmieszane. Jak to zmienić? – oto jest pytanie. Bo przecież w systemie przyjęto założenie, które opiera się na zaufaniu do mieszkańców, którzy deklarowali ekologiczne podejście do selektywnej zbiórki.

Kolejnym rzucającym się w oczy problemem jest wystawianie obok śmietników wielkogabarytowych odpadów poremontowych, takich jak np. okna, drzwi, wanny, sprzęt AGD, a nawet części samochodowe. Takie odpady można przecież wywieźć do ekoportu, który przyjmie je nieodpłatnie i bez problemów, można też wystawić je w dniu, w którym ustalony jest termin ich odbioru.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 2 maja 2018 r.

(mos)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tola od jabola
2018-05-03 00:19:11
wszędzie syf wokoło tych pojemników zwłaszcza, mogliby umyć choć raz na kwartał.
Wocia
2018-05-02 20:27:46
Bo to jest głupota żeby trzeba było wozić pralke czy lodówke do ekoportu, dlaczego miasto nie zorganizuje transportu własnego który zabierałby te odpady spod śmietników?
ad. odpady
2018-05-02 19:38:44
są takie odpady podrzucane a nie do ekoportu bo ... ekoporty nie przyjmują od firm czy warsztatów więc oni je podrzucają byle gdzie. dopóki sa w blokach zsypy to tak będzie jak jest bo nikt nie widzi co kto tam wrzuca.
@Tomasz
2018-05-02 13:36:30
Budownictwo jednorodzinne płaci 50 zł, bo uczciwie w przeciwieństwie do budownictwa wielorodzinnego segreguje odpady dostarczając za darmo surowców wtórnych . Poza tym budownictwo jednorodzinne płaci o wiele więcej w nowych zasadach za wywóz śmieci niż płaciło, gdy zajmowały się tym firmy na zasadach rynkowych. Socjalizm jeszcze raz zwyciężył zdrowy rozsądek. Typowe w UE.
Tomasz
2018-05-02 11:38:55
Budownictwo wielorodzinne rozliczane jest na podstawie zużycia wody, niech będzie. Tylko pytam dlaczego budownictwo jednorodzinne, rozliczane jest ryczałtem w wysokości 50 zł miesięcznie? czy jest to sprawiedliwe?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA