Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Skandal torowy z tragedią w tle

Data publikacji: 14 lipca 2016 r. 16:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Skandal torowy z tragedią w tle
 

Pętla autobusowa przy stacji końcowej pierwszego odcinka trasy tzw. szybkiego tramwaju na prawobrzeżu Szczecina powstanie, ale uruchomiona zostanie nie wcześniej niż w dwa lata po tym, jak tramwaje ruszyły nią do obrzeży osiedla Słonecznego w końcu sierpnia 2015 roku. Na samym torowisku  – o czym pisaliśmy w czwartkowym Kurierze Szczecińskim – doszło tymczasem do kolejnej awarii i tramwaje znów nie pojadą nim w najbliższy weekend, bo niezbędna jest doraźna naprawa szyn w torze do pętli  w rejonie wjazdu składów do tzw. rynny pod wiaduktem nad ul. Hangarową.

Sytuację z nowymi torowiskami od mostu Długiego przez ulice Energetyków, Gdańską, Basen Górniczy po pętlę przy ul. Turkusowej po kolejnych inspekcjach ich stanu technicznego w tym miesiącu, w czwartek referował radnym komisji ds. rewitalizacji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Michał Przepiera, prezydencki zastępca odpowiedzialny za komunalne inwestycje.  Jak zaznaczył M. Przepiera, roboty zaplanowane przez spółkę Strabag, generalnego wykonawcę odcinka nowego torowiska w rejonie zjazdu w wykop pod wiaduktem na ul. Hangarowej (do odkształceń szyn doszło w torze prowadzącym w niecce w kierunku pętli Turkusowa) to jedynie tymczasowe środki zaradcze. Po nich – jak stwierdził Michał Przepiera – będzie możliwe przywrócenie ruchu tramwajów po nim z prędkością wynikająca z projektu, a nie z prędkością do 10 km/h, jak jest teraz.

Radni na wniosek Witolda Dąbrowskiego (PiS) przegłosowali dezyderat, w którym wzywają prezydent Piotra Krzystka, by zlecił zespołowi zewnętrznych ekspertów bądź firmie pełny audyt obu inwestycji: tej pod nazwą Szczeciński Szybki Tramwaj, jak i przebudowy torowisk od pętli na Basenie Górniczym do mostu Długiego. Od projektu przez wykonawstwo po nadzór i odbiory. W obecnym stanie rzeczy, jak też po jesienno-zimowej fali seryjnych pęknięć w nowych torach, w ocenie radnych, o czym mówili m. in. Władysław Dzikowski (Klub Bezpartyjni), Robert Stankiewicz i Marek Duklanowski (obaj z klubu PiS) zachodzą przesłanki, by obawiać się, czy dalsza ich eksploatacja nie niesie z sobą coraz większego zagrożenia dla zdrowia i życia pasażerów i w konsekwencji ryzyka poważnej katastrofy komunikacyjnej z ofiarami w ludziach.

W czwartek radni również dowiedzieli się, że po odstąpieniu w czerwcu br. przez magistrat od umowy z Zakładem Robót Inżynieryjno Budowlanych Andrzej Dykowski, która w formule „zaprojektuj i zbuduj” miała urządzić część autobusową pętli przy stacji końcowej SST Turkusowa wraz z drogami dojazdowym, jeszcze w tym miesiącu, a na pewno w sierpniu ogłoszony zostanie nowy przetarg na to zadanie. 

Miasto – w ramach roszczeń i rozliczeń z Zakładem Robót Inżynieryjno Budowlanych Andrzej Dykowski – przejęło projekt budowlany i to w kształcie według tej dokumentacji po wyłonieniu nowego wykonawcy ma powstać ta druga część infrastruktury drogowej do pętli, do której tramwaje wciąż dojeżdżają i wysadzają podróżnych w szczerym polu na tyłach Selgrosa.

Niezależnie od tego wynagrodzenie, zakładane wcześniej do wypłaty jako osobna część kontraktu, płatna za projekt po jego wykonaniu i uzyskaniu zezwolenia drogowego na realizację, w kwocie prawie 600 tys. zł, zostało zaliczone na poczet kary umownej. Ponadto uruchomiona została polisa ubezpieczeniowa, czyli zabezpieczenie należytego wykonania umowy w formie gwarancji ubezpieczeniowej na sumę 424 444,44 zł.

Jak poinformował Michał Przepiera, realna szansa, że część autobusowa pętli Turkusowa z drogami dojazdowymi do niej stanie się konkretem, to późna wiosna lub początek lata przyszłego roku. ©℗

Tekst i zdjęcia: Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Piotr I Wielki Car Wszechrosji
2016-07-15 08:48:21
"Właściciela Tulskiej Fabryki, Korniła Biełogłazowa, bić batem i zesłać na roboty do Monastyru, ponieważ podlec ośmielił się dostarczyć wojsku ruskiemu muszkiety kiepskiej jakości. Starszego nadzorcę wojskowego, Froła Fuksa, bić batem i zesłać do Azowa za stawianie pieczęci na złą broń. Nakazuję Kancelarii Zbrojeniowej w Petersburgu delegować przedstawiciela do Tuły, by dzień i noc pilnował jakości broni. Niech nadzorcy wojskowi i ich pomocnicy pilnie baczą, jak kontrola pieczęci stawia. Jeśli będą mieli wątpliwości, sami niech sprawdzają przez przegląd i strzelanie z dwóch muszkietów co miesiąc. Strzelać mają, dopóki ich nie zepsują. Jeżeli pomimo tego wojsko dostanie złą broń, psującą się podczas bitwy, nie oszczędzając, bić batami: * właścicielowi fabryki 25 batów i karę pieniężną, po jednym czerwieńcu od każdej sztuki, * starszego kontrolera wojskowego bić do nieprzytomności, * starszego nadzorcę przenieść do podoficerów, * nadzorcę uczynić pisarzem, a jego pomocnika pozbawić niedzielnej porcji wódki na okres jednego roku. Nowemu właścicielowi Fabryki Broni, Demidowi, nakazuję urządzić nadzorcom i ich pomocnikom, pomieszczenia nie gorsze niż jemu samemu. Jeżeli będą gorsze – niech Demidow nie obraża się – każę obciąć mu głowę."
ulga biletowa na SST i będzie OK.
2016-07-14 22:56:52
j.w.
Mieszkaniec
2016-07-14 21:21:27
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pasażerów i wydane potężne pieniądze prokurator powinien z urzędu w ten temat wejść.A winni oddać kasę ido pierdla.
sienkiewicz
2016-07-14 20:06:50
A CO DALEJ Z MOSTEM CŁOWYM ? Tam przed wjazdem jest KUPA KAMIENI I KUPA PIACHU
TEZ DABIAK
2016-07-14 19:56:19
TO CO, ROBIMY REFERENDUM ?
miki
2016-07-14 19:53:47
Panowie z PiS-u dali absolutorium Krzystkowi, więc o co chodzi? Może rządzić dalej, a jakieś dezyderaty to ściema...
Ryba
2016-07-14 18:19:36
SST - Symbol Rządów Wielmożnego p.Krzystka i jego ekipy, a tych co się czepiają tego najnowszego cacka, lepszego niż mają Japończycy, to Wielmożny powinien kazać do lochu wtrącić
Dąbiak
2016-07-14 17:52:58
Pętla na Basenie Górniczym jak dawniej a dalej ściezka rowerowa dla urzędasów U.M. i Krzystka po zwroceniu kosztów budowy
Robert
2016-07-14 17:26:03
Ciekawe czy p.Przepiera powiedział radnym: sorry taki mamy mikroklimat ?
Czy w mieście z TAKĄ Filharmonią nie ma prokuratora ??
2016-07-14 16:48:53
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA