Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Przeciw nękaniu i poniżaniu
 w urzędzie

Data publikacji: 13 lipca 2016 r. 10:11
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Przeciw nękaniu i poniżaniu
 w urzędzie
 

Prezydent Szczecina wprowadza w Urzędzie Miasta wewnętrzną politykę antymobbingową. Już kilka lat temu pojawiały się pewne sygnały, że w niektórych komórkach organizacyjnych miasta dochodzi do takiego zjawiska. Od tamtej pory trwały prace nad specjalnym programem wewnątrz urzędu. Teraz nowe przepisy wchodzą w życie.

Według zarządzenia prezydenta w magistracie nie będą tolerowane żadne formy mobbingu: nękania, prześladowania i poniżania pracowników.

- Powstanie polityki antymobbingowej to wymóg obowiązujących przepisów, kodeksu pracy. Ten projekt w magistracie był opracowywany już od dłuższego czasu. Wymagał także szerokich konsultacji - stwierdził Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina.

Każdy z pracowników jest obowiązany do zgłaszania wszelkich takich przypadków. Każdy, kto uzna, że został poddany mobbingowi lub kto był świadkiem takich działań lub zachowań może wystąpić z pisemną skargą do Sekretarza Miasta. Dokument taki musi być podpisana przez skarżącego imieniem i nazwiskiem oraz określać jakie działania lub zachowania i czyje - osoby (lub osób) uważa za mobbing. Musi także przedstawić dowody na poddanie takim działaniom. Skargi anonimowe nie będą rozpatrywane.

(dar)

Więcej w środowym "Kurierze Szcecińskim" i e-wydaniu z dn. 13.07.2016 r.

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: szczeciński magistrat  wprowadza wewnętrzną politykę antymobbingową

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja
2019-08-07 23:10:38
Oczywiscie ze jest w urzedzie mobbing ale poskarż sie oficjalnie to ciebie załatwią a nie tego co mobbinguje niestety taka prawda. Zrobia cos dyrektorowi albo kierownikowi ???
Quad
2018-08-11 17:43:57
W większości szkół w Szczecinie jest mobbing. Ale kto to skontroluje? Inspektor mobber? Śmiechu warte.
urzędniczka
2016-08-15 14:25:17
1. do wprowadzenia uregulowań urząd był zobowiązany przez PIP (w związku ze skargą) w 2010; 2. przewodniczącym komisji ustanawia się sekretarza miasta, który przez lata nie podjął działań jw. w celu zlikwidowania/przeciwdziałania tym zjawiskom, do czego jest zobowiązany Konstytucją, Kodeksem pracy i karnym a komisję stanowią osoby zależne od pracodawcy; jak w tych warunkach Pan Prezydent gwarantuje niezależność i bezstronność komisji i jej wniosków? 3. kto będzie prowadził postępowanie dotyczące stosowania niedopuszczalnych praktyk z zakresu działania komisji przez przewodniczącego komisji? 4. czy Pan Prezydent ma informacje o: skali, zakresie, sposobach likwidowania zjawisk dyskryminacji i mobbingu kierowanej jednostce w okresie swoich kadencji oraz o skutkach tych zjawisk dla zakładu pracy i pracowników, którzy byli/są poddawani tym zjawiskom? b) jakie działania (w tym prawne) zastosował kierownik urzędu miasta w stosunku do osób wobec których zgłaszano lub nadal zgłaszane są takie/podobne zjawiska? c) jakie działania (w tym prawne) zastosował kierownik urzędu miasta w stosunku do które zgłosiły się jako podlegające tym zjawiskom? Uprzejmie proszę o skierowanie treści tego komentarza do autora artykułu opublikowanego w Waszej gazecie celem rzetelnego opracowania podjętego tematu.
Stary Urzędas
2016-07-14 07:47:14
Do Pracownika Szeregowego. Nikt nie każe Ci na siłę zachwycać się różowym krawatem szefa w słoniki tylko dlatego, że inni tak robią!!! Bądź w porządku wobec samego siebie!
Jola
2016-07-14 02:57:57
Ja odważyłam się napisać takie pismo, a właściwie opisałam to co się działo w moim referacie, i niestety podpisałam się imieniem i nazwiskiem, to teraz odchorowuję to. Mnie nawet pani Dyrektor nie chce przyjąć do BOI, bo się mnie boi i nie chce już płakać z mojego powodu...
Olka
2016-07-13 14:00:47
Niedawno zajmowane się mobingiem w sanepid ziemi, i co wyszło? Wszystko o.k.pozdrowienia
pracownik /szeregowy
2016-07-13 13:47:26
Pracownicy są dziś najbardziej nękani przez wszystkich będących wyżej od nich zdjęciami swoich rodzin . Co ma robić szeregowy pracownik? że zona szefa ma krzywe nogi , dzieci zeza, mąż szefowej potwornie gruby ,albo karłowaty? Szerzy się więc kłamstwo i obłuda , kto chce "dobrze zyc" z tymi ,co wyżej łże ile wlezie, zachwyca się, podziwia ,bredzi jak potłuczony, a przede wszystkim chce być lepszy w tym łgarstwie niż wszyscy inny .Atmosfera z tego powodu staje się trudna do zniesienia. I czy to jest moralne?
panienka z okienka
2016-07-13 13:36:02
Na Poczcie Polskiej również panuje mobbing,ale tam to mają w du....Pożal się Boże inspektorki od siedmiu boleści.Jedna taka "inspektorka"była najlepszą koleżanką jednej z pracownic,która mobbingowała resztę pracowników.I co...Przeniesiono na inny urząd mobbingowaną.DZIADOSTWO!!!!!
Obserwator
2016-07-13 12:23:48
Wszystko to piękne hasła - obliczone na efekt PR-owy... Tak naprawdę chyba urząd lubi dyrektorów, którzy trzymają pracowników za twarz. Była duża kontrola w Centrum Opieki nad Dzieckiem, gdzie znienawidzona dyrektorka pomiata pracownikami i szczuje jednych na drugich. Zrobiono ankiety - ale o ich anonimowości nie można mówić - jeśli "anonimowo" wypełniało się ankiety oddzielnie w każdej z filli ośrodka, gdzie pracują 2-3 osoby... Kontrola wykazała więc, że wszystko jest ok. Doszło do tego, że zdesperowani pracownicy złożyli prywatnie pozew w sądzie. Sprawę wygrali - i nadal wszysko jest ok? Tym warto się zainteresować.
Mobbing
2016-07-13 12:13:36
Monitoring to jedno, a sprawdzanie wszelkich przejawów tego niecnego zachowania to drugie. Już przecież w MOPRze była taka sprawa, opisywana przez media, i co, skończyło się przeniesieniem takiej osoby do innego działu, czyli nagroda, a nie kara.
nazwa
2016-07-13 11:24:06
Tam nie ma zadnego mobbingu jak wiekszosc osob pracuje pewnie po znajomosci to nie korporacje czy supermarkety ,jak sie zmieni prezydent na pisowskiego to dopiero moze tam sie zaczac ale miejmy nadzieje ze do tego szybko nie dojdzie
Marek
2016-07-13 10:43:24
Dopiero teraz ? No tak jak na dziki kraj to i tak szybko .
pracownik UM
2016-07-13 10:38:51
A kto zdrowo myślący naskarży na swojego kierownika czy dyrektora? Wtedy dopiero się zacznie dokręcanie śruby, a skończy się zwolnieniem lub w najlepszym wypadku przeniesieniem do BOI. Postawcie skrzynkę na anonimowe zgłoszenia to się dopiero rozwiąże worek skarg na przełożonych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA