Największe dodatnie saldo migracji występuje w gminach wiejskich znajdujących się blisko większych ośrodków miejskich. W województwie zachodniopomorskim najwięcej mieszkańców przybyło w wiejskich gminach graniczących ze Szczecinem: Dobrej, Kobylance i Kołbaskowie. We wszystkich przypadkach saldo migracji jest dwucyfrowe, od ponad 17 do prawie 30 osób na tysiąc mieszkańców.
Od kilku, jeżeli nie kilkunastu lat, trwa proces opuszczania dużych aglomeracji miejskich. Ich mieszkańcy szukają ciszy i spokoju w okolicznych miejscowościach. Nie znaczy to jeszcze, że dużym miastom grozi wyludnienie. W Szczecinie saldo migracji także jest dodatnie. W innych, większych zachodniopomorskich miastach saldo migracji także jest dodatnie. Dotyczy to Koszalina, Świnoujścia i Kołobrzegu. Wyjątkiem może być Stargard, gdzie saldo jest ujemne. Chodzi o gminę miejską, bo w stargardzkiej gminie wiejskiej przybywa mieszkańców.
Prawie we wszystkich miastach powiatowych saldo migracji jest ujemne. Przykładem mogą być Gryfice, Białogard, Myślibórz, Pyrzyce, Kamień Pomorski, Gryfino, Szczecinek, Nowogard, Drawsko Pomorskie, Wałcz, Łobez, Świdwin, Police, Sławno i Choszczno oraz wspomniany Stargard. Wyjątkiem może być wymieniony już Kołobrzeg, Koszalin i Goleniów. W tym ostatnim przypadku magnesem przyciągającym ludność bez wątpienia jest dynamicznie rozwijający się park przemysłowy.
Nie tylko miasta powiatowe się wyludniają, także całe powiaty. Przykładem może być powiat łobeski. Maleje liczba ludności w Łobzie, Węgorzynie, Resku, Dobrej koło Nowogardu i Radowie Małym. Podobnie ma się rzecz, z niewielkimi wyjątkami, w rejonie Stargardu. W powiecie stargardzkim tylko w dwóch gminach, Kobylance i Stargardzie (gmina wiejska) saldo migracji jest dodatnie. W pozostałych ujemne: Suchaniu, Stargardzie (gmina miejska), Starym Czarnowie, Dolicach, Chociwlu, Dobrzanach i Ińsku. Podobnie wygląda sytuacja w innych powiatach, w tym pyrzyckim, choszczeńskim i myśliborskim. W powiecie gryfińskim zaś dodatnie saldo jest jedynie w gminie Cedynia. ©℗
Piotr DUŻAK
Fot. Piotr DUŻAK
Na zdjęciu: Fragment stargardzkiej Starówki. W gminie miejskiej Stargard ubywa mieszkańców, w gminie wiejskiej zaś – przybywa.
Cały artykuł w poniedziałkowym "Kurierze Szczecińskim" i w dostępnym za darmo cyfrowym wydaniu gazety z 12.12.2016 r. : http://www.24kurier.pl/cyfrowy