Na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej (KO) z porządku obrad czwartkowej (17 września) XX sesji Rady Miejskiej wycofany został projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości miejskiej w zasobach na rzecz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Jak mówił radny Sebastian Tałaj, szef klubu KO, należy mieć większą wiedzę na temat planów inwestycyjnych ze strony duchownych. Przypomnijmy, że do radnych dramatyczny list o wycofanie tej uchwały przed sesją wystosowała Małgorzata Prokop-Paczkowska, posłanka Lewicy.
Samorządowcy KO do porządku obrad zaproponowali dwa apele, które dotyczyły zapewnienia należytej opieki zdrowotnej mieszkańcom Koszalina i turystom przybyłym nad Pomorze Środkowe. Pierwsza to uchwała w sprawie utworzenia Centrum Rehabilitacji w mieście. Samorządowcy, w tym radni Prawa i Sprawa i Sprawiedliwości, zwrócili się do marszałka zachodniopomorskiego, dyrektora szpitala wojewódzkiego i prezydenta Koszalina o powołanie nowej placówki w związku z niezadowalającym stanem udzielania tego rodzaju świadczeń ambulatoryjnych w miejscowej lecznicy. Drugi przyjęty dokument intencyjny dotyczy utworzenia stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) w Koszalinie. Dotąd funkcjonowała ona jedynie sezonowo w Zegrzu Pomorskim. Tylko od 1 czerwca do 4 września br. załoga LPR wykonała 131 misji powietrznych, w tym 110 do wypadków drogowych i nagłych zachorowań. Prezydent Piotr Jedliński wsparł wnioskodawców argumentem, że po powstaniu dróg ekspresowych S6 i S11 stała baza LPR będzie niezbędna z powodu zwiększenia natężenia ruchu podróżnych na tych trasach. Jednak opozycja miała wątpliwości.
Nadto radni zagłosowali za zawarciem porozumienia na rzecz utworzenia w przyszłości aglomeracji Koszalin z ościennymi gminami: Manowo i Będzino. ©℗
(m)
Fot. UM Koszalin/snapshot
Na zdjęciu: Posiedzenie odbyło się w trybie stacjonarnym, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przewodniczący Jan Kuriata zarządzał przerwy na przewietrzenie sali obrad samorządowców