wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sesja Rady Miasta Szczecin. Prezydent z wotum i absolutorium

Sesja Rady Miasta Szczecin. Prezydent z wotum i absolutorium

Sesja Rady Miasta Szczecin. Prezydent z wotum i absolutorium
Data publikacji: 2020-06-30 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 09:09
Wywietleń: 859 462674

Prawie trzy godziny zajęła radnym dyskusja na temat "Raportu o stanie Szczecina w 2019 roku" przygotowanego przez miejskie służby. Zgodnie z przewidywaniami ostro skrytykował go klub PiS. Argumenty prezydenta Szczecina przekonały jednak pozostałych radnych, którzy udzielili mu wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2019 rok.

Sesja rozpoczęła się od przedstawienia przez prezydenta najnowszych wiadomości dotyczących sytuacji Szczecina w czasie pandemii.

- Zarażonych wirusem jest 15 osób. Sześć jest hospitalizowanych, dziewięć przebywa w izolacji domowej. Kwarantannę domową przechodzi 19 osób. W tym roku zaplanowaliśmy na usuwanie skutków pandemii 17 mln złotych. Wykonanie jest na poziomie 14 milionów. W tym 10 mln złotych zostało przeznaczone na fundusz pożyczkowy dla lokalnych przedsiębiorców - informował Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Aktualnie (dane z 29 czerwca br.) w Szczecinie odnotowano 6108 osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosi 3,2 proc. Od lutego tego roku wzrosła o 0,6 proc.

- Myślę, że ta sytuacja się pogłębi. Ale staramy się, aby liczba bezrobotnych w tym roku nie przekroczyła 10 tysięcy osób. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło do niego 30 961 wniosków o pomoc od lokalnych przedsiębiorców. Rozpatrzono 30 274, czyli 98 procent. Kwota udzielonego wsparcia sięgnęła prawie 140 mln złotych - mówił prezydent.

Raport o stanie miasta w 2019 roku

Następnie przedstawił "Raport o stanie miasta w 2019 roku" (z całością można się zapoznać na stronie internetowej: ‪https://bit.ly/31dDj2u)‬. Dokument ten został opracowany drugi raz. Bo taki obowiązek nakłada ustawa o samorządzie gminnym.

- Jest rozpatrywany łącznie z kwestiami dotyczącymi absolutorium. Podobnie jak w roku ubiegłym skupiliśmy się w raporcie na realizacji strategii, programów, uchwał Rady Miasta oraz budżetu obywatelskiego. Dokonaliśmy niezbędnych aktualizacji, ale także wzbogaciliśmy go o nowe elementy - stwierdził Krzystek.

Według danych dokumentu np. zmniejszyła się liczba mieszkańców Szczecina.

- Nie jest to dramatyczny spadek. Chcemy, aby był jak najmniejszy. Ludzie odchodzą przede wszystkim do gmin ościennych. Choć zauważamy również powroty. W ubiegłym roku w Szczecinie było zameldowanych 6,2 tys. cudzoziemców. Tych niezameldowanych było oczywiście więcej. W większości to obywatele Ukrainy - informował prezydent.

Ostra krytyka raportu przez radnych PiS

- Naszym zdaniem miasto nie idzie do przodu. Wręcz włączyło wsteczny bieg. Ciężko nam uwierzyć w tę prezentowaną propagandę sukcesu. Przypominam, że mamy olbrzymie zadłużenie. Sprzeciw budzi brak partycypacji opozycji w samorządzie, m.in. brak wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Prezydent Szczecina dzieli i nie jest gotowy na dialog - atakował Marcin Pawlicki, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta.

- W raporcie nie widzę przyznania się do błędów, do jakich doszło w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim, kiedy unieważniono głosy 1200 mieszkańców miasta. One przepadły. Prezydent za to nie przeprosił. Kolejna sprawa - co z północą miasta? Stołczynem, Skolwinem, Gocławiem. Co z rewitalizacją tych obszarów? - pytał radny Dariusz Matecki (PiS).

Raport o stanie Szczecina. Są plusy, ale i minusy

- Aktualna opozycja jest nią dopiero od dwóch lat. Wcześniej przez osiem lat wspierała prezydenta miasta. Obecny rząd mocno obcina samorządom pieniądze na realizację różnych zadań - ripostowała radna Urszula Pańka z Koalicji Obywatelskiej.

- Mamy bezpieczny dług. I dodam, że będziemy zwiększać dług publiczny, bo to główny instrument stymulowania gospodarki. To są słowa, publiczne stanowisko, premiera rządu Mateusza Morawieckiego. I my z tą opinią się zgadzamy - stwierdził Michał Przepiera, wiceprezydent miasta.

- Raport pokazuje, jaki Szczecin był w 2019 roku. Są plusy, ale i minusy. Są punkty, w których podnieśliśmy swój poziom wobec innych miast. W innych jesteśmy niżej. Ale inne miasta nie stoją. Też nas tam oceniają w stosunku do własnej sytuacji. Błędy się zdarzają. I przepraszam za te dotyczące SBO. W ten rok weszliśmy z potężnym uszczerbkiem dochodowym. Na skutek ubytków w podatku PIT. Ale jeśli parlament decyduje, że Polacy mają płacić mniejsze podatki, to do budżetu wpłynie mniej pieniędzy. Ale mniej pieniędzy mają także samorządy. Na to nałożył się także COVID. Nasze straty sięgną 147 mln złotych. Takie pieniądze nie wpłyną do naszego budżetu. Będziemy musieli na to zaciągnąć kredyt. Co do dialogu, zawsze czekam przed sesją na radnych z klubu PiS, na rozmowę z nimi. Poprzedni przewodniczący klubu PiS stwierdził jednak, że z tego zaproszenia korzystać nie będziecie. Zaproszenie podtrzymuję - dodał Krzystek.

Jego wyjaśnienia przekonały większość radnych. Udzielili oni prezydentowi wotum zaufania - 19 głosów "za", 10 "przeciw", jedna osoba nie oddała głosu. Radni również zgodzili się na udzielenie prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2019 rok.

D. Staniewski

Fot. Facebook/Prezydent Szczecina

Komentarze

zosia
Duże draństwo opanowało rade miasta ale to sie skonczy zle dla miasta i badzo żle dla nich. Firma o nazwie PZM kiedys bogata,prestizowa tez została opanowana przez draństwo i chooooj po nich zostało a z firmy zostały franka trampki.Najbardzie upadlajace jest że wybudowali wiezowiec a teraz musza sobie wynajmować pokoje.Ani pieniedzy ani lokum ani wiezowca. Poki co resztki ligi szmaciankowej udaja ze sa gospodarzami
2020-07-01 09:04:26
Edek
Panie Krzystek nie daruje panu placu Adamowicza i paraliżu miasta przez źle zaplanowane i prowadzone inwestycje.Na Wojska Polskiego przy Traugutta robią ścieżki,chodniki i pielęgnują trawkę a autobusy 67 od 8 listopada nie jeżdżą przez ul Traugutta. Do tego nieprzejezdna ulZalewskiego Ta część Pogodna jest odcięta od swiata. Jeszcze raz gratuluję planowania i realizacji tej inwestycji
2020-06-30 18:06:05
@POdwyżka
Podwyżka za śmieci to zasługa prawa narzuconego przez rząd PiS. Do nich pretensje.
2020-06-30 16:57:03
POdwyżka z 50 zł na 94 zł za śmieci
w niecałe 2 lata PO nam zafudowała .PO jakiego ic h wybieracie a póżniej was kroją na dużą skalę
2020-06-30 15:59:05
cdn
Ja sluga uniżony dziekuje PANU PREZYDENTOWI ,ze jeszcze autobusy itramwaje w przeciwieństwie do warszawwki rafala Trzaskowskiego sa w polskich a nie niemieckich lapach.Dziekuje tez ,ze wodociagi i inne media nie sa tak jak w polskim Palermo w rekach niemieckich i francuskich/Za duza kase zasiadal w nich niejaki Adamowicz ''ikona samorzadnosci '' wychwalany w tvn/kiedyś tusk vision network a obecnie Trzaskowski vision network/
2020-06-30 15:31:11
helikopter z Misia
kazda edycja SBO powinna znalezc swoj final w prokuraturze. To jeden wielki transfer publicznych pieniedzy w prywatne rece. A nam zostal "bezpieczny dlug" czyli miliard zlotych... 25-30 lat platnego parkowania i co za to mamy,gdzie sa te pieniadze ?
2020-06-30 15:08:13
abc
PANIE KRZYSTEK ZA PLAC NIEJAKIEGO ADAMOWICZA,NIGDY JUZ NA PANA NIE ZAGLOSUJE.TO BYLO NAPLUCIE W TWARZ LUDZIOM W SZCZECINIE/trochę jeszcze ich zostało/
2020-06-30 15:00:56
szok
Bezpieczny dług? Masakra ...
2020-06-30 14:42:32
ITD
Przy calych zastrzeżeniach do Krzystka to cieszmy się ,ze nie mamy takich włodarzy jak ta miernota w Gdansku/polskie Palermo/,w Poznaniu gdzie jest teczowy lewak jaskowiak,Sopotu z nieogolonym lbem specjalista od apartamentow ,Lodzi,oraz w Warszawwce /tutaj'' dokonania'' teczowego R.T.powalaja.
2020-06-30 14:38:04
haha
Pawlicki chyba zapomniał że jeszcze 2 lata temu był zastępcą Krzystka
2020-06-30 14:29:26
wit
"bezpartyjni przydupasy" spontanicznie byli ZA!
2020-06-30 14:28:52
:)
A była mowa o spalarni i CBA? ;)
2020-06-30 14:25:07
i prawidłowo
Szczecin jeszcze nigdy nie rozwijał się tak szybko jak za obecnego Prezydenta.
2020-06-30 14:25:01
Miś
No jakżeby inaczej! Horodniczy rządzi i następna kadencja w kieszeni!
2020-06-30 14:22:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie