Środa 23 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Sesja RM Szczecina. Nowelizacja budżetu i awantura o willę Lentza

Data publikacji: 2020-07-28 14:26
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 19:31
Sesja RM Szczecina. Nowelizacja budżetu i awantura o willę Lentza
 

Radni zgodzili się na zmiany w budżecie Szczecina na 2020 rok. To już trzecia korekta w tym roku tego planu dochodów i wydatków. Nie było sporu przy przyjmowaniu apelu dotyczącego stanowiska w sprawie 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 roku w Szczecinie. Ale gorąca i ostra dyskusja wybuchła za to przy uchwale dotyczącej Willi Lentza. Według jednej z radnych stanowisko dyrektora tego obiektu ma obsadzić jakaś "miernota".

Wtorkowa sesja rozpoczęła się od przyjęcia stanowiska w sprawie 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 roku w Szczecinie. Autorem tego dokumentu jest klub radnych Koalicji Obywatelskiej.

Stanowisko radnych ws. Porozumień Sierpniowych

- Czterdzieści lat temu, 18 sierpnia 1980 roku, w szczecińskiej Stoczni Remontowej "Parnica" i Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego rozpoczął się strajk, który zmienił na zawsze historię naszego miasta, Polski, Europy i świata. Strajk Sierpnia 1980, to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych. Jako demokratycznie wybrani przedstawiciele mieszkańców Szczecina pragniemy wyrazić swoją dumę, że obywatele naszego miasta byli ważnymi współtwórcami tej historii - napisali autorzy apelu.

Radni PiS zaproponowali małe zmiany w treści dokumentu.

- Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że zapoczątkowane strajkiem sierpniowym przemiany przebiegały w sposób pokojowy. Społeczeństwo polskie wykazało się w owym czasie dojrzałością i rozwagą w czym znaczącą rolę odegrał Kościół Katolicki i nasz Papież Święty Jan Paweł II - odczytał radny Leszek Duklanowski.

- Apel był znany już wcześniej. Trochę więc jestem zdziwiona tymi zmianami teraz zgłaszanymi - stwierdziła Renata Łażewska (KO), przewodnicząca RM.

- Ważne jest to, że chcemy uczcić te wydarzenia. Nie widzę więc problemu, żeby te poprawki wprowadzić do treści apelu - uznał radny Paweł Bartnik, współautor dokumentu.

27 radnych głosowało za przyjęciem apelu, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zmiany w budżecie Szczecina

Głównym punktem obrad sesji były jednak zmiany w budżecie miasta na 2020 rok. To już trzecia korekta planu wydatków i dochodów w tym roku.

- Ponownie ma charakter majątkowy i bieżący. To konsekwencje pandemii koronawirusa - wyjaśniał Michał Przepiera, wiceprezydent miasta.

- W projekcie zmian próbujemy uwzględnić sytuację jaką mamy od kilku miesięcy. Zmiany opierają się na naszych przewidywaniach i analizach. Choć nie możemy powiedzieć dokładnie w jakiej sytuacji jesteśmy. Budżet po stronie wydatków jest sztywny, ciężko w nim ruszyć niektóre pozycje, czasami jest to wręcz niemożliwe. Pole manewru jest bardzo małe. Dochody uległy gwałtownemu zmniejszeniu - ponad 147 milionów złotych. PIT - spadek - o prawie 64 mln zł. Wpływ na te wyniki będzie miał spodziewany wzrost bezrobocia. Podatek od nieruchomości - spadek 20,8 mln zł, CIT - 12 mln, wpływy z biletów komunikacji miejskiej - 19,6 mln, opłata za parkowanie - 6 mln zł - stwierdził Stanisław Lipiński, skarbnik miasta. - Wydatki majątkowe - mniej o 42 mln zł.

- Miasto chce utrzymać program inwestycyjny. Jego zatrzymanie byłoby wielką szkodą. Nadwyżka operacyjna spadnie do 66 mln zł. Możemy złożyć wniosek o otrzymanie 93 mln złotych na inwestycje. To środki z rządowego programu. To nam pomoże w przyszłym roku. Ale jeżeli nie będzie nowych źródeł dochodów bieżących, to niewiele nam pomoże taki jednorazowy zastrzyk. Jeżeli nie wrócą do poziomu sprzed pandemii miasto może mieć kłopoty. 66 mln zł nadwyżki nie gwarantuje rozwoju miasta. Musimy zwiększyć zadłużenie o 93 mln w tym roku i 49 mln zł w przyszłym roku. Miastu nie grozi jednak brak płynności. Ubytek w dochodach będzie wyrównany kredytem w wysokości 150 mln zł. Musimy go jednak zwrócić do grudnia tego roku. Nie będziemy mieli z tym problemu. Nowe kredyty - 616 mln zł są już dawno podpisane z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. We wrześniu zostanie uruchomiona pokaźna transza - dodał Lipiński.

- Te 93 mln złotych z programu rządowego jest związane ze stratami spowodowanymi koronawirusem. To maksymalna kwota, na poziomie Warszawy - zapewniał radny Marcin Pawlicki (PiS).

- Mam takie podejrzenia,że sytuacja budżetu Szczecina jest lepsza niż ta jaką nam zaprezentowano. Jest zbyt pesymistyczna - uznał radny Duklanowski (PiS).

- Trudno będzie znaleźć kolejne oszczędności. Jesteśmy obywatelami Polski, ten rząd odpowiada też za Szczecin. Dziękowanie za 93 mln zł z rządowego programu w czasie choroby, to absurd. Muszą nam dać te pieniądze, tu jest Polska. To nasze podatki. My musimy te pieniądze mądrze wydać, a nie dziękować - mówił radny Bartnik (KO).

Ostatecznie radni przyjęli zmiany w budżecie. 19. było "za", siedem osób było "przeciw", dwie wstrzymały się od głosu.

Spór o Willę Lentza

Ostra dyskusja wybuchła przy projekcie dotyczącym utworzenia Willi Lentza jako samorządowej instytucji kultury. Ten wspaniale zrewitalizowany zabytek budzi od kilku dni zachwyty mieszkańców Szczecina. Budzi jednak także spory w jaki sposób ma być wykorzystywany, jaka działalność ma być w nim prowadzona.

- Stałą się rzecz doniosła. Willa po zbyt długim remoncie prezentuje się imponująco. Jest perłą w koronie szczecińskich zabytków. Mam jednak obawy czy Willa jako instytucja kultury wykorzysta potencjał. Bo moim zdaniem mają się w niej odbywać bliżej nieokreślone wydarzenia, może być mydło i powidło. Charakter działalności, np. muzealny, mógłby przenieść ruch turystyczny w te części miasta, które są mniej znane. Powinniśmy się mocno zastanowić jak powinien funkcjonować ten obiekt - apelował radny Robert Stankiewicz (PiS).

- Rada Programowa będzie wyznaczać kierunki rozwoju Willi. Szczecinianie i turyści będą mogli zwiedzać ekspozycje tego obiektu. Musimy zobaczyć, kto zostanie dyrektorem, jaki będzie program działań - wyjaśniał radny Przemysław Słowik (KO), przewodniczący komisji kultury RM.

- Willa to taki większy dom, tam kiedyś mieszkali ludzie, ma ograniczoną kubaturę, nie jest z gumy. Utworzenie w niej instytucji kultury jest dla niej najlepszym rozwiązaniem - dodał radny Bartnik.

Okazało się, że pewne informacje dotyczące tego kto ma zostać dyrektorem posiada radna niezrzeszona Edyta Łongiewska - Wijas (była szefowa komisji kultury RM).

- Władze miasta nie chcą przeprowadzić konkursu na to stanowisko. Według moich informacji szykuje się na nie pewna wysoka urzędniczka, już tam sobie mości biurko. Państwo wolicie, aby miejscem tym zarządzała jakaś miernota czy osoba kompetentna? - wyznała radna.

Te słowa wzbudziły ostre protesty niektórych radnych.

- Proszę bez tego typu insynuacji! - wzywała radna Renata Łażewska, przewodnicząca RM.

- I to mówi osoba uznająca się się za osobę kulturalną - stwierdziła radna Grażyna Zielińska (KO).

- Na dzisiaj nie zapadła decyzja czy na stanowisko dyrektora Willi Lentza będzie ogłoszony konkurs czy też będzie obsadzone w trybie powierzenia. Tego rodzaju uprawnienia nadaje prezydentowi ustawa - dodał Krzysztof Soska, wiceprezydent miasta.

Radni przyjęli uchwałę 28 głosami "za" i przy dwóch wstrzymujących się.

Dariusz Staniewski

Na zdjęciu: Ostra dyskusja wybuchła przy projekcie dotyczącym utworzenia Willi Lentza jako samorządowej instytucji kultury. Obiekt został poddany renowacji.

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Xionc
2020-07-30 12:30:26
Willę Lentza należy natychmiast przerobić na kościół. Jest tam teraz odpowiednia ilość zdobień ze złota.
siedziba
2020-07-30 09:12:35
To dobre miejsce na partyjne konwektykle burzy mózgów koalicji.Może coś w końcu się urodzi dobrego dla Szczecina
hańba
2020-07-30 07:34:03
To za ile Pan Leszek Duklanowski sprzedał się kościołowi? A miał ponoć służyć Szczecinowi.
ehh
2020-07-30 07:18:44
Może od razu oddać willę pazernemu kościołowi.
Pałac Młodzieży
2020-07-29 19:33:15
To jest idealne miejsce dla lewicowej młodzieży troszczącej się o klimat oraz o mniejszości.Nadaje odpowiednią rangę
@wojska polskiego
2020-07-29 14:16:27
Ale są wille w Szczecinie gdzie mieszkał honorowy obatel tego miasta Adolf H. i wycieczek pod tymi budynkami nie ma.
Dumny
2020-07-29 13:57:14
Po co te awantury? Jest wystarczająco godne miejsce na Biuro Zarządu Okręgowego PIS w Szczecinie. A może i sam Naczelnik Polski, Pan Prezes chętniej by nas nawiedzał?
etos/pornos/kompromis
2020-07-29 11:57:16
Zrobić tam agencję towarzyską z prawdziwego zdarzenia, można tam zatrudnić młodzież. Może tym razem przy właściwym zarządzaniu nikt obiektu nie zdewastuje.
@ @......
2020-07-29 10:41:30
A jak by tak wrócili tu budowniczowie tej willi, jakie będziesz miał stanowisko ??
lokator
2020-07-29 10:36:19
Widać szykuje się ktoś na lokatora okazałej willi a młodzież już nie wróci niestety
Gienio
2020-07-29 09:26:21
Ale jazda za kase biomasy
artur
2020-07-29 08:30:51
Dlaczego odebrano ten budynek młodzieży?
@@@......
2020-07-29 08:13:38
Merci!
Mały
2020-07-29 07:28:09
Lodzia ma rację dla nich tylko władza i kasa się liczy
do wszystkich...
2020-07-29 01:01:00
Ale jesteście porąbani, prawie wszyscy. Po przeczytaniu tych wypowiedzi, nic innego nie można napisać.
@ @.......
2020-07-28 21:50:20
Meine Anerkennung.
porażona logiką
2020-07-28 21:10:12
Willa to taki większy dom, tam kiedyś mieszkali ludzie, ma ograniczoną kubaturę, nie jest z gumy.
wojska polskiego
2020-07-28 21:08:49
Widać wyraźne pokoronawirusowe ożywienie u radnych.Nabrali wigoru co szczególnie widać u Pawła i u Edyty.Czyżby wizje obsady willi Lentza mają rozbieżne.Pojawia się w społeczności Szczecina propozycja by nie używać nazwy Lentza bo cóż współcześnie ma on z nią wspólnego.Gdyby na przykład mieszkał tam Bismarck albo ktoś z Hakaty to dalej Polacy mieliby nazywać ją takim nazwiskiem a już mając na uwadze czasy hitlerowskie to już w ogóle dziwactwo by było. Ruszcie swoimi intelektami.Może zamiast pomnika Krzysztofa Jarzyny nadać nazwę tej willi?Willa Krzysztofa Jarzyny i odpadłyby koszty pomnika.A Paweł martwi się o budżet i miałby już parę setek tysięcy złotych zaoszczędzonych.
@.....
2020-07-28 19:34:28
I w czym widzisz problem? Niestety w ciągu 75 lat polskiego Szczecina jedynie filharmonia zasługuje na to, żeby się nią chwalić. Wszystko co ciekawe w naszym mieście pochodzi z czasów pomorskich lub niemieckich. Historii nie da się oszukać. Mamy za to ulice Krzywoustego, zwaną przez miejscową młodzież Krzywego Ryja, którego jedyną zasługą dla miasta było to że je spalił, zgwałcił wszystko co żywe i wymordował. To jest dopiero skandal!
Lodzia
2020-07-28 18:27:30
Przeznaczyć ją dla biskupa na jego siedzibę. Za 1 zł. To będzie szlachetne. Niech się bogacą. Im się należy. A może dyrektorem zrobić p. Jacyne Witt. Ośrodek kultury ona taka mądra i kulturalna. Tak naprawdę to przeznaczyć na działalność komercyjną niech zarabia. Wesela bankiety koncerty itp.
@kpina
2020-07-28 17:41:18
Idź ze swoimi rewelacjami do tygodnika Nie albo innych Mitów.
Kto ich wybiera?!
2020-07-28 17:31:47
Książątkom lokalnym urwała się forsa i już skamlają do królestwa o kasę. A jeszcze niedawno Polska nie była im do niczego potrzebna. Skandaliczne wystąpienie tego Bartnika.
entuzjasta
2020-07-28 17:02:45
"Kościół Katolicki i nasz Papież Święty Jan Paweł II" - było iść na całość i nasz walnąć też wielką literą. Domyślam się, że Duklanowski odczytał wzmiankowany fragment na kolanach z powodu nagromadzenia wielkich liter.
.....
2020-07-28 15:32:07
Rondo Hakena. Kamienica Dorhna. Wieża Bismarck'a. Hanza Tower. Willa Grawitz'a. Willa Lentz'a. A ! zaPOmniałem przy jez. Szmaragdowym grota Goerhinga. Co tam mamy jeszcze ?
Nie optymista
2020-07-28 14:47:38
Jak będzie Willą zarządzał urzędnik to będzie jak z zielenią w „zielonym Szczecinie” wszędzie beton i skrawki zielonego na jego obrzeżach dla uspokojenia sumienia albo I nie. . Niestety obawiam się że w Szczecinie „beton” to stan umysłu.
kpina
2020-07-28 14:46:35
Tzw. "nasz Papież Święty Jan Paweł II" tuszował w czasie swojego pontyfikatu akty pedofilii jakich dopuszczali się wysoko postawieni księża. Honorowanie tego gościa to hańba dla naszego miasta.
;/
2020-07-28 14:34:16
Pani Renata coś wojownicza się ostatnio zrobiła, a nie wygląda na taką...
HogoFogo
2020-07-28 14:30:46
Radny Bartnik przypomniał, że tu jest Polska. To już coś!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ