Piątek, 08 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Sesja Rady Miasta Szczecina. Parkingi, kąpiele i nowy plac

Data publikacji: 25 kwietnia 2023 r. 15:36
Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2023 r. 08:54
Sesja Rady Miasta Szczecina. Parkingi, kąpiele i nowy plac
Fot. Ryszard PAKIESER  

Płatne parkowanie na szczecińskim Starym Mieście powróci prawdopodobnie z początkiem lipca. Będzie jednak tańsze, a radni obawiają się, że nie zlikwiduje bałaganu, jaki powstał po zniesieniu opłat. Nie udało się za to wydłużyć sezonu na miejskich kąpieliskach, choć nie brakowała argumentów za taką decyzją. Przez aklamację i oklaskami przyjęto natomiast projekt uchwały, którego wcześniej nie było w porządku obrad. Dzięki temu w Szczecinie będzie Plac 4 czerwca 1989 r.

Dyskusję o wydłużeniu sezonu na kąpieliskach rozpoczęła Edyta Łongiewska-Wijas, radna niezależna.

- Tak jak w poprzednich latach sezon kończy się 30 sierpnia. Tymczasem wrzesień potrafi być upalny - tłumaczyła. - Wiele osób właśnie we wrześniu bierze urlop, studenci też mają jeszcze wolne. Być może należałoby rozważyć wydłużenie sezonu.

W podobnym tonie wypowiadali się m.in. Leszek Duklanowski, Marcin Pawlicki i Robert Stankiewicz z klubu PiS. Ten ostatni przywołał nawet wspomnienia w dawnej "Gontynki", na której sezon trwał do 5 października.

Przed konsekwencjami takiej decyzji przestrzegała jednak zastępca prezydenta Szczecina Anna Szotkowska.

- Projekt jak co roku jest opiniowany m.in. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" i powiatowy sanepid. Wprowadzenie poprawki będzie oznaczało konieczność przedstawienia nowego dokumentu do ponownego zaopiniowania - tłumaczyła. - Ale jest jeszcze kwestia ekonomiczna.

Część radnych proponowała, by w razie załamania pogody sezon na kąpieliskach zakończyć z dnia na dzień. Wiceprezydent Szotkowska twierdzi, że nie jest to możliwe.

- Utrzymanie kąpielisk to koszty stałe, zapewnienie obsady ratowników, wypłat dla personelu. Trzeba to zaplanować na konkretny okres. Tymczasem nasze analizy pokazują, że mimo ładnej pogody liczba odwiedzających kąpieliska wyraźnie spada już pod koniec sierpnia - przekonywała.

Ostatecznie za wydłużeniem sezonu było jedynie 11 z 27 radnych biorących udział w głosowaniu.

Bez głosu sprzeciwu przyjęto natomiast uchwałę w sprawie nadania nazwy "Plac 4 czerwca 1989 r." terenowi przy Morskim Centrum Nauki na Łasztowni. Projekt takiej uchwały zgłosił Klub Koalicji Obywatelskiej.

- To data zakończenia komunizmu w Polsce, ale także pierwszych częściowo wolnych wyborów, w efekcie których Tadeusz Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem - przypomniała radna Urszula Pańka. - To także milowy krok, który zapoczątkował zmiany w całej Europie Środkowej.

Uchwałę przyjęto jednomyślnie, a ogłoszeniu wyników głosowania towarzyszyły oklaski.

Szczecińscy radni zdecydowali też we wtorek o przywróceniu od 1 lipca na części ulic Starego Miasta Strefy Płatnego Parkowania.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 26.04.2023 r.

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@ @Ekolożka
2023-04-27 08:50:23
Nie czepiam się a cytuję by potwierdzić istotną różnicę miedzy naukowcami i "Nałkowcy" , ci pierwsi kierują się rzetelnością naukową nawet wtedy gdy oznacza to kłopoty, ci drudzy z nauką nie mają wiele wspólnego i zajmują się zabieganiem o granty i promocją paranaukowych ideologii.
@ @Ekolożka
2023-04-26 22:03:44
Czepiasz się słuwek, a planeta umiera.
@Ekolożka
2023-04-26 10:55:11
"Nałkowcy" niewątpliwie wiedzą więcej niż naukai naukowcy dlatego jest jak jest a będzie tylko gorzej. I właśnie tego samego argumentu używają klimatolodzy (ci nonkonformistyczni, mający 70++ lat) którzy otwarcie mówią że myli się zjawiska meterologiczne w tym anomalie z ocieplaniem klimaty bo sam klimat jest rzeczą dynamiczną, mocno zmienną i wpływ człowieka na jego zmiany jest marginalny. Zresztą tu nie chodzi o klimat ale o biznes...
Po raz kolejny
2023-04-26 08:03:57
Fałszowana jest historia a Marian Turski jasno mówi do czego to prowadzi... Komuna nie upadła, nie skończyła się, dalej zabijała Polaków, dalej i okradała i robi to nadal... PO to takie jest że komunę nawet do europarlamentu wprowadziło... Dalej obowiązuje dekret PKWN państwo zdrajcy Narodu Polskiego. (Ten z z dnia 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego).
Ekolożka
2023-04-25 22:35:13
@Mors mylisz pogodę z klimatem. Nałkowcy chyba lepiej wiedzą!
Mors
2023-04-25 20:52:22
Na "Gontynce" sezon trwał do 5 października, ale pojawił się efekt cieplarniany i kąpiący znikają pod koniec sierpnia. Na szczęście pojawiła się również moda na morsowanie.
JO
2023-04-25 20:49:42
Komunizm w Polsce nie upadł 4 czerwca 1989 r. Wciąż w koszarach na terenie Polski stacjonowali żołnierze armii związku sowieckiego: Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Tatarzy, Czeczeni, Baszkirzy, Czuwasze, Awarowie, Jakuci, Buriaci i inni Azjaci. Nawet nazwa naszego kraju figurowała jako PRL aż do 31 grudnia 1989 r. Swoją drogą, dlaczego projektu uchwały o nadaniu nazwy wcześniej nie było w porządku obrad? Ktoś się czegoś wstydził? Obawiał?
pierwszy?
2023-04-25 20:12:14
Pierwszym rządem powołanym 23.XII.1991 r. przez Sejm I kadencji był gabinet Jana Olszewskiego. Wcześniejsze rządy (Mazowieckiego i Bieleckiego) powołał Sejm PRL X kadencji.
buty żołdaków
2023-04-25 20:08:49
Jakie to zakończenie komunizmu, skoro oficjalne pożegnanie ostatnich żołnierzy armii czerwonej odbyło się w Belwederze 17 września 1993 roku? Niekomunistyczny premier miał w swoim rządzie czterech ministrów z PZPR (Czesław Kiszczak - MSW, Florian Siwicki - MON, Marcin Święcicki - współp. gosp. z zagranicą, Franciszek Wielądek - transport i łączność), do tego koalicjanci PZPR z SD i ZSL (7 resortów). Nawet wśród ministrów z Solidarności byli dawni członkowie PZPR.
Szczecin
2023-04-25 18:47:57
No i wreszcie uczczona zostanie data obalenia pierwszego,demokratycznego rządu w Polsce,będziemy tam mogli umieścić pamiątkową tablicę.
Lwów
2023-04-25 18:37:34
To są ludzie,którzy nic nie tworzą oprócz smrodu i sterty papierów.
"Historycy" ze
2023-04-25 17:49:58
wszystkich ugrupowań zagłosowali za placem 4 czerwca 89. To symboliczna data skręconych wyborów w "nowej" Polsce. Zmian ordynacji w trakcie wyborczych tur po to, żeby wygrali komuniści. Polacy symbolicznie się wtedy dowiedzieli, że nadal będzie obowiązywała demokracja taka sama jak poprzednio - socjalistyczna, a komunistycznym zdrajcom włos z głowy nie spadnie. Projekt prezentowała radna Pańka, która sprzeciwiała się pomnikowi ku czci ofiar banderowców na CC. Jakie to symptomatyczne, niepolskie.
Mieszkaniec
2023-04-25 16:28:19
Poraża niewiedza radnych o tym jak funkcjonują takie obiekty jak kąpieliska- jak będzie załamanie pogody to się zamknie z dnia na dzień.... Pani Szotkowska jak uczniom tłumaczyła zasady funkcjonowania. Może jakieś szkolenia powinni przejść kandydaci na radnych a nie że z końcem kadencji dowiadują się o elementarnych zasadach działania placówek miasta....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA