Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Sesja Rady Miasta Szczecina. Bez bonu, z planem i bonifikatą

Data publikacji: 2021-12-14 14:32
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-16 10:52
Sesja Rady Miasta Szczecina. Bez bonu, z planem i bonifikatą
Najwięcej pytań radnych wzbudziły plany miasta co do zmian przy pl. Adamowicza, rezygnacja z "Bonu Opiekuńczego" oraz wystąpienie z Międzynarodowego Związku Hanzy z siedzibą w Lubece. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Minutą ciszy pamięci ofiar Stanu Wojennego i Grudnia 70 rozpoczęła się ostatnia w tym roku sesja szczecińskiej Rady Miasta. Posiedzenie w trybie zdalnym przebiegła wyjątkowo sprawnie, choć z kłopotami technicznymi i problemami i z dźwiękiem, co wymuszało reasumpcję głosowania. Najwięcej pytań wzbudziły plany miasta co do zmian przy pl. Adamowicza, rezygnacja z "Bonu Opiekuńczego" oraz wystąpienie z Międzynarodowego Związku Hanzy z siedzibą w Lubece.

W przypadku pl. Adamowicza chodzi o przestrzeń pomiędzy al. Wyzwolenia, Niepodległości i Jana Pawła II, z trzech stron zdominowaną czterema wieżowcami.

Jak przyszłość biblioteki przy pl. Adamowicza 

Z jednej strony placu znajdują się należące do miasta charakterystyczne pawilony, w których siedzibę ma m.in. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, z drugiej (dawny "Świat dziecka"), niemal bliźniacze, które należą do inwestora prywatnego, a które mają być wyburzone. Przyszły plan określi warunki zabudowy i sposób zagospodarowania całego terenu. Głównym celem planu będzie wprowadzenie spójnych zapisów dotyczących parametrów zabudowy, które doprowadzą do uporządkowania zagospodarowania oraz zachowanie historycznego układu urbanistycznego wraz z obiektami wpisanymi do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Zaniepokojenie przyszłością biblioteki wyraziły radne Agnieszka Kurzawa z PiS i radna niezależna Edyta Łongiewska-Wijas. Podkreśliły popularność filii i jej bogate zbiory. Dociekały, co z biblioteką stanie się podczas remontu, a także czy po zakończeniu prac powróci na swoje miejsce.

- Jest jeszcze stanowczo zbyt wcześnie, by odpowiedzieć na tak konkretnie postawione pytania - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. - Dziś tak naprawdę robimy pierwszy krok: występujemy do Rady Miasta o zgodę na przystąpienie do sporządzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Nie wiemy jeszcze, co stanie się z budynkiem, w którym funkcjonuje biblioteka, nie wiemy co powstanie w jego miejscu, ani kto stworzy nowy obiekt. Chcemy zgody na przystąpienie do sporządzania planów. Natomiast wiemy, że biblioteka powinna funkcjonować w tej lub bardzo zbliżonej lokalizacji.

Ostatecznie radni bez sprzeciwu zgodzili się na rozpoczęcie prac nad nowym planem.

Sesja RM Szczecina

Likwidacja Bonu opiekuńczego

Nie było też większych wątpliwości w sprawie uchylenia Uchwały o wypłacaniu przez miasto tzw. "Bonu opiekuńczego".

- To pionierskie świadczenie wprowadzone przez Szczecin w 2015 roku - przypomniała radnym Beata Bugajska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta. - Od stycznia 2022 r. wchodzi w życie Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym, oba świadczenia w dużym stopniu będą się dublowały.

Likwidując bon miasto zyska, ale dopiero w 2023 r. Do sierpnia bowiem będzie wypłacać wsparcie osobom, które mają aktualne decyzje lub zgodnie z przepisami złożą wnioski o Bon opiekuńczy jeszcze w grudniu. Część z rodziców nawet zyska, bo może się okazać, że otrzymają wsparcie od miasta i rządu.

Radni ożywili się jeszcze podczas omawiania Uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Miasto Szczecin z Międzynarodowego Związku Hanzy z siedzibą w Lubece, Klub PiS próbował nawet wycofać projekt z porządku obrad. Bezskutecznie, a 23 głosami "za" przy 5 "przeciw" miasto ze stowarzyszenia wystąpiło.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 15.12.2021 r.

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@toi
2021-12-16 10:24:40
Twój nick przywodzi skojarzenia czysto skatologiczne i zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem nie chodzi o to by !śp pamięci Adamowicza obrazić. Na szczęście dla ciebie najwyższą kasta wydała wyrok:"Znieważenie to nie lekceważenie danej osoby. Znieważenie to wyrażenie pogardy dla drugiej osoby. Dopuszczenie się znieważenia Prezydenta RP możliwe jest jedynie umyślnie, z zamiarem bezpośrednim. Znieważenie musi stanowić taki stopień pogardy, którego nie da się usprawiedliwić." oznacza bezkarność.
DW
2021-12-15 09:24:09
2) Kilka lat temu Szczecin wystąpił ze Związku Miast Polskich (rok założenia 1917, skupia ponad 330 miast) i Związku Miast Bałtyckich (miasta z 10 krajów). Należy natomiast do Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza (12 członków) z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Patron i siedziba są symboliczne, patrząc na działania tej fundacji. Pytanie: ile kosztuje udział Szczecina w UMP (składka, darowizny, inne)?
DW
2021-12-15 09:12:30
1) Szczecin wstąpił do Hanzy w XIIIw. Roczna składka członkowska w Hanzie wynosi 2 tys. euro, na pokrycie kosztów administracyjnych, w tym JEDNEGO dyrektora zarządzającego. Jeśli oszczędność tego rzędu jest jedynym powodem wystąpienia z najstarszego związku tego typu, to pytanie do dziennikarzy: do jakich jeszcze organizacji tego typu należy nasze miasto i ile składek płaci?
@Zabudować
2021-12-15 08:56:30
Po wyburzeniu w naturalny sposób powiększony zostanie plac Lotników i plac Pawła A. po prostu zniknie.
Rysio
2021-12-15 08:30:46
Pis - won!
toi
2021-12-15 07:58:56
Pisiorstwo widzę ma wyrzuty sumienia z powodu mordu na prezydencie Pawle Adamowiczu. I bardzo dobrze, niech jego ofiara ciąży wam na sumieniach.
capilano
2021-12-15 06:06:46
Oto rządy Platformy Obywatelskiej w pełnej krasie: likwidują ''Bon opiekuńczy'' bo będzie wsparcie od rządu. To tak jakbym szedł ulicą i widzę, że na chodniku siedzi biedak. Wrzucam mu do kapelusza 2 zł, ale widzę, że następny przechodzień też mu wrzuca złotówkę. Wracam więc i zabieram swoje 2 zł, bo przecież otrzymał też wsparcie od innego przechodnia. Totalny wstyd. I jeszcze się chwalą, że miasto na tym zyska. Będzie na podwyżki dla urzędasów i na ośmiorniczki.
JANUSZ
2021-12-14 23:17:32
Wstyd, że takie brzydactwo szpeci środek miasta. Ten barak powinien być rozebranym a biblioteka przeniesiona w inne prestiżowe miejsce. No i natychmiast zmienić nazwę placu bo to wstyd i hańba by honorować aferzystę, złodzieja i łotra.
@Zabudować
2021-12-14 22:52:27
Zgadzam się. To udręka dla uczciwych mieszkańców, że muszą znosić takiego patrona placu i wielki wstyd dla tych radnych, którzy dla zaognienia politycznego sporu zdecydowali się to imię placowi nadać, a przecież nie do wielkiej polityki ich wybieraliśmy, tylko do prowadzenia spraw miejskich.
Robert
2021-12-14 22:33:31
Wystarczy wiernie z detalami architektonicznymi i bez współczesnych udziwnień odbudować fasady pięknych eklektycznych kamienic sprzed wojny. A wnętrza stworzyć wg potrzeb teraźniejszości. Tylko tyle i aż tyle. Zdjęcia, fotografie i plany zachowały się w archiwum i w muzeum.
@Zabudowac
2021-12-14 21:50:05
Wstyd to wywołuje patron alei idącej od tego placu do Placu Grunwaldzkiego i dalej do Urzędu Miasta. Obrońca pedofilów w kościele nie powinien być patronem ulicy w Szczecinie.
Zabudować
2021-12-14 19:33:06
Plac i w ten sposób pozbyć się wstydu jaki wywołuje obecny patron... Kiedyś była to sowiecką gwiazda a dziś oszust i złodziej...
alec
2021-12-14 14:35:44
Śmiało wyburzać te paskudne relikty pokomunistyczne. Bibliotekę przenieść do nowowybudowanego budynku.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA