Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Seniorzy wykręcili numer oszustowi. Fałszywy policjant w areszcie

Data publikacji: 11 lutego 2020 r. 19:09
Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2020 r. 09:54
Seniorzy wykręcili numer oszustowi. Fałszywy policjant w areszcie
 

Trzy miesiące w areszcie śledczym spędzi 41 – letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, który próbował wyłudzić blisko 40 tysięcy złotych od mieszkańców Szczecina. Dzięki czujności seniorów oraz szybkiej i profesjonalnej akcji szczecińskich policjantów, tym razem nie doszło do przestępstwa. Sprawcy grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Po raz kolejny na terenie Szczecina rozdzwoniły się telefony, zarówno te od fałszywych „policjantów CBŚ” jak i kochających „wnuczków”. Wszystkie dotyczyły oszustw pod wymyśloną legendą. I tym razem schemat działania był wręcz „książkowy”, ale to właśnie tym razem to seniorzy wykręcili numer oszustowi.

Do starszego małżeństwa na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za „funkcjonariusza CBŚP”. Dzięki czujności seniorki, która zorientowała się, że rozmawia z oszustem, natychmiast powiadomieni zostali prawdziwi policjanci, którzy nadzorowali dalszą rozmowę oraz przygotowywali zasadzkę. Na polecenie dzwoniącego mężczyzny seniorzy postępowali zgodnie z jego poleceniami, pod czujnym okiem policjantów.

78 – letni mężczyzna dokonał również wypłaty gotówki w dwóch placówkach bankowych, tak by sprawca nie zorientował się, że proceder jest znany seniorom. Gdy małżeństwo posiadało już w mieszkaniu pożądane przez oszusta pieniądze, a ten zjawił się by je odebrać, policjanci z Wydziału Prewencji KMP oraz Wydziału Kryminalnego KP Nad Odrą, niezwłocznie zatrzymali 41 – letniego mężczyznę podszywającego się pod „policjanta”. Dzięki wspólnym działaniom oszczędności szczecińskich seniorów nie trafiły tym razem w ręce przestępcy.

Funkcjonariusze z komisariatu Policji Nad Odrą przedstawili mieszkańcowi województwa dolnośląskiego zarzut oszustwa, który zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Na wniosek Policji oraz Prokuratora, sąd zastosował wobec 41 – latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sprawa może mieć charakter rozwojowy.

***

PAMIĘTAJ! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Natychmiast poinformuj o tym Policję.

(ip)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

KL
2020-02-12 09:29:11
Cieszy fakt, że niektórzy seniorzy są świadomi tego zagrożenia i reagują prawidłowo. Brawo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA