środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Seniorzy są wartością

Seniorzy są wartością

Seniorzy są wartością
Data publikacji: 2018-06-06 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Wywietleń: 2048 331670

Certyfikaty projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Humanistyczny Senior" odebrali w środę (6 czerwca) w Szczecinie przedstawiciele sześciu zachodniopomorskich uniwersytetów trzeciego wieku. Dzięki dofinansowaniu resortu po raz pierwszy wiele starszych osób korzysta z bardzo atrakcyjnych zajęć.

- Wasza mądrość, optymizm, zapał i doświadczenie, wasza obecność jest wielką wartością dla naszej uczelni, za co pragnę wam podziękować - powiedział podczas uroczystości certyfikowania projektu dr Waldemar Urbanik, rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie.

Pod kierunkiem tej uczelni realizowane są bowiem zajęcia w sześciu uniwersytetach; czterech istniejących: z Barlinka, Golczewa, Nowogardu, Trzebiatowa oraz dwóch, które przekształcą się w uniwersytety: kole emerytów i rencistów z Nowego Warpna i Akademii Seniora Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. Wykłady, warsztaty, wycieczki, udział w wydarzeniach kulturalnych adresowane do seniorów rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca września. Są bezpłatnie dzięki finansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 - Minister Jarosław Gowin w tym roku po raz drugi podjął decyzję o wsparciu uniwersytetów trzeciego wieku,  ponieważ zależy mu na tym, aby seniorzy byli aktywni - powiedziała podczas uroczystości w WSH TWP w Szczecinie Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. - Najważniejszą formą aktywizacji seniorów są uniwersytety trzeciego wieku. W pierwszej edycji Jarosław Gowin przeznaczył na ten cel 4 mln zł, w obecnej już 6 mln zł, a mam nadzieję, że w następnej będzie jeszcze więcej.

Renata Janik gratulowała uczelni projektu, który przez zewnętrznych ekspertów został oceniony bardzo wysoko. Na jego realizację resort przyznał WSH TWP w Szczecinie 217 tys. zł. Jest to jeden z 20 realizowanych w Polsce projektów uniwersytetów trzeciego wieku, które w swym liście gratulacyjnym docenił wicepremier Jarosław Gowin, podkreślając jednocześnie, że seniorzy są ważną grupą społeczną, a ich dobra kondycja psychiczna i samorealizacja wpływa na rozwój kraju. Obecni na uroczystości seniorzy przyznali, że udział w zajęciach jest dla nich ucieczką od samotności, choroby członka rodziny i czterech ścian. Projekt WSH TWP w Szczecinie realizuje 100 godzin zajęć w każdym z sześciu uniwersytetów z zakresu: nowych technologii, ekonomii, psychologii, historii, zdrowia, urody, kulinariów, komunikacji społecznej oraz zawiera wyjścia do teatrów, filharmonii i wycieczki historyczno-patriotyczne.

- To szczęście, że jesteśmy w tak licznym gronie i mamy okazję uczestniczyć w interesujących zajęciach oraz poznać wielu przyjaciół - mówiła Irena Kwiatkowska-Pająk, prezes Stowarzyszenia UTW w Trzebiatowie.

Jadwiga Frączek z UTW w Trzebiatowie przyznała, że zajęcia są bardzo ciekawe, zwłaszcza lubi te z projektowania biżuterii. Marek Pająk dodał, że wszystkie zajęcia są interesujące, lecz bardzo wiele dowiedział się na temat bezpieczeństwa w sieci na warsztatach komputerowych.

- Cieszy nas, że nasz projekt został tak dobrze oceniony przez ministerstwo - powiedział dr Wiktor Moś, współautor projektu "Humanistyczny Senior" WSH TWP w Szczecinie. - Mamy świadomość, że takie przedsięwzięcia są niezwykle potrzebne, gdyż z każdym rokiem wzrasta liczba seniorów w naszym społeczeństwie.©℗

Elżbieta KUBERA

Dariusz GORAJSKI

Seniorzy są wartością Seniorzy są wartością Seniorzy są wartością Seniorzy są wartością Seniorzy są wartością

Komentarze

.
A co robili, gdy ich rówieśnicy zdobywali wykształcenie..
2018-06-07 06:36:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie