czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Seniorze, nie daj się oszukać! Oszuści znów dzwonią

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszuści znów dzwonią [FILM]

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszuści znów dzwonią
Data publikacji: 2020-02-22 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-22 19:58
Wywietleń: 1230 444072

Przestępcy, podając się za policjantów, w ostatnich dniach znów oszukali kilka starszych osób w różnych zachodniopomorskich powiatach. Policja ostrzega przed oszustami i apeluje do seniorów o wzmożoną ostrożność. 

Scenariusz zawsze jest niemal ten sam - na telefon stacjonarny seniora dzwoni mężczyzna, podaje się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji lub policjanta innej jednostki. W trakcie krótkiej rozmowy informuje, że najbliższy członek rodziny (córka, syn,wnuk lub wnuczka) uczestniczył w wypadku samochodowym i w związku z tym potrzebne są pieniądze na kaucję, na „wykupienie” zatrzymanego. W innej wersji oszust podający się za policjanta manipuluje swoją ofiarą, mówiąc, że trwają działania przeciwko osobom wykradającym pieniądze z kont bankowych i żeby je "ratować", wymuszają na rozmówcy wypłacanie gotówki.

Oszuści namawiają starsze osoby do przekazania gotówki lub nawet zaciągnięcia kredytu w banku. A te przekonane, że działają na rzecz pomocy ich bliskich, przekazują pieniądze  podającym się za policjantów, tracąc tym samym oszczędności swojego życia.

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! - apeluje policja.

* Pamiętajmy, oszuści wymyślają coraz to nowe historie aby uśpić czujność starszych osób. Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów,

* Kiedy obca osoba informuje nas o zdarzeniach dotyczących bliskich nam osób, upewnijmy się, dzwoniąc do nich, czy do takiej sytuacji doszło. Ograniczone zaufanie będzie naszym sprzymierzeńcem,

* Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów,

* Żeby się nie stać ofiarą takiego przestępstwa, musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.
Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy,

* Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem.

* Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą często oszczędności całego życia. W sytuacji, kiedy masz podejrzenia, zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

(ip)

Fot. i film: policja

Komentarze

ipla
zaślepionych "dobrą zmianą" emerytów nic nie nauczy. do autobusu też muszą wejść pierwsi nie czekając aż wysiądą ludzie. nic a nic mi ich nie szkoda.
2020-02-22 19:47:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie