Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszuści znów dzwonią [FILM]

Data publikacji: 22 lutego 2020 r. 16:09
Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2020 r. 19:58
Seniorze, nie daj się oszukać! Oszuści znów dzwonią
 

Przestępcy, podając się za policjantów, w ostatnich dniach znów oszukali kilka starszych osób w różnych zachodniopomorskich powiatach. Policja ostrzega przed oszustami i apeluje do seniorów o wzmożoną ostrożność. 

Scenariusz zawsze jest niemal ten sam - na telefon stacjonarny seniora dzwoni mężczyzna, podaje się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji lub policjanta innej jednostki. W trakcie krótkiej rozmowy informuje, że najbliższy członek rodziny (córka, syn,wnuk lub wnuczka) uczestniczył w wypadku samochodowym i w związku z tym potrzebne są pieniądze na kaucję, na „wykupienie” zatrzymanego. W innej wersji oszust podający się za policjanta manipuluje swoją ofiarą, mówiąc, że trwają działania przeciwko osobom wykradającym pieniądze z kont bankowych i żeby je "ratować", wymuszają na rozmówcy wypłacanie gotówki.

Oszuści namawiają starsze osoby do przekazania gotówki lub nawet zaciągnięcia kredytu w banku. A te przekonane, że działają na rzecz pomocy ich bliskich, przekazują pieniądze  podającym się za policjantów, tracąc tym samym oszczędności swojego życia.

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! - apeluje policja.

* Pamiętajmy, oszuści wymyślają coraz to nowe historie aby uśpić czujność starszych osób. Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów,

* Kiedy obca osoba informuje nas o zdarzeniach dotyczących bliskich nam osób, upewnijmy się, dzwoniąc do nich, czy do takiej sytuacji doszło. Ograniczone zaufanie będzie naszym sprzymierzeńcem,

* Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów,

* Żeby się nie stać ofiarą takiego przestępstwa, musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.
Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy,

* Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem.

* Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą często oszczędności całego życia. W sytuacji, kiedy masz podejrzenia, zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

(ip)

Fot. i film: policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ipla
2020-02-22 19:47:09
zaślepionych "dobrą zmianą" emerytów nic nie nauczy. do autobusu też muszą wejść pierwsi nie czekając aż wysiądą ludzie. nic a nic mi ich nie szkoda.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA