Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Sejmowa komisja regulaminowa za uchyleniem immunitetu i zgodą na areszt dla Gawłowskiego

Data publikacji: 08 listopada 2018 r. 19:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
Sejmowa komisja regulaminowa za uchyleniem immunitetu i zgodą na areszt dla Gawłowskiego
 

Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się w czwartek (8 listopada) za uchyleniem immunitetu i wyrażeniem zgody na zastosowanie tymczasowego aresztu wobec Stanisława Gawłowskiego (PO). Prokuratura chce postawić politykowi PO dwa nowe zarzuty dot. korupcji i prania brudnych pieniędzy.

W kwietniu tego roku Gawłowski usłyszał już pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dotyczą one okresu, kiedy pełnił urząd wiceministra ochrony środowiska. Poseł PO spędził też trzy miesiące w areszcie, który ostatecznie opuścił w lipcu tego roku, po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji.

W czerwcu natomiast Zachodniopomorska delegatura Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierowała do Sejmu kolejny wniosek o uchylenie Gawłowskiemu immunitetu oraz wyrażenie przez Sejm zgody na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu. Nowe zarzuty mają mieć związek z zakupem apartamentu w Chorwacji, który - według prokuratury - Gawłowski miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. Formalnie właścicielami nieruchomości są teściowie pasierba Gawłowskiego.

Gawłowski nie uczestniczył w czwartkowych obradach komisji.

Prok. Małgorzata Zapolnik, Naczelnik Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prezentując wniosek podkreślała m.in., że dwa nowe zarzuty, które prokuratura chce postawić posłowi PO, zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. "Tą to czyny poważne. Wskazać należy też, iż sam fakt podjęcia działań zmierzających do ukrycia przyjętej korzyści majątkowej, poprzez zawarcie fikcyjnej umowy na osoby trzecie (chodzi o teściów pasierba Gawłowskiego - PAP) stanowi też o obawie matactwa w przedmiotowej sprawie" - wskazywała prokurator.

Podczas obrad komisji głos zabierali głównie posłowie PO, formułując m.in. zarzuty o polityczny charakter śledztwa. Robert Kropiwnicki uznał formułowane przez prokuraturę zarzuty wobec Gawłowskiego za "lipne". Przypomniał, że jego sprawą zajmowały się już w tym roku sądy, które decydowały w sprawie zastosowania wobec niego aresztu, a następnie o wyrażeniu zgody na to, by polityk mógł wyjść po wpłaceniu kaucji.

- Często słyszę taką frazę: "żeby poseł Gawłowski jak każdy obywatel...", tylko jak każdemu obywatelowi sąd mówi, że sprawa się nie nadaje do aresztu, to się sprawa kończy, a w przypadku posła Gawłowskiego, sprawa wraca. A wraca dlatego, że jest posłem, politykiem, i dlatego prokuratura polityczna niestety próbuje się ciągle w tej sprawie odgrywać -przekonywał Kropiwnicki.

Szef komisji regulaminowej Włodzimierz Bernacki (PiS) ocenił w rozmowie z PAP, że prokuratura przedstawiła silne dowody na to, że Gawłowski mógł dopuścić się zarzucanych mu czynów. Zwrócił przy tym uwagę, że komisja regulaminowa najczęściej rozpatruje wnioski o uchylenie immunitetów posłów w sprawach wykroczeń. "Powiedziałbym, w cudzysłowie oczywiście, że to są sprawy drobne w stosunku tych kwestii i zarzutów, które pojawiły się tutaj. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją posła, który pełniąc funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska - wszystko na to wskazuje – wykorzystywał tę swoją funkcję i czerpał z tego tytułu korzyści majątkowe w postaci np. konkretnych kwot pieniędzy, które przyjmował, ale również zarzuty, które dotyczą przyjmowania pieniędzy na kampanię wyborczą PO" – podkreślał Bernacki.

Dodał, że po raz pierwszy spotkał się z taką skalą zarzutów dotyczących przyjmowania korzyści z tytułu pełnienia mandatu poselskiego i jednocześnie wykonywania funkcji sekretarza stanu.

- To jest naprawdę niebywałe - ocenił szef komisji regulaminowej.

(PAP)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2018-11-09 16:08:57
Skarbonkę chcą posadzić? Popatrzcie - 3 miesiące posiedział "wakacje", a już złagodniał, zmądrzał. A Rooooman pierwszy pisowiec zmienił opcję?
Kuń by się uśmiał
2018-11-09 14:43:07
Żonusia kocha swego mężusia!!Ja,ha
trohan
2018-11-09 13:06:23
Biedny jesteś psychol, żyjąc w schizofrenicznym świecie. Widać, że jesteś chory. Te twoje urojone daty, te PO-pisy, bełkot wymagają większej ilości leków.
do @ Figo
2018-11-09 13:01:48
- dla mnie wyrocznikiem "niezawisłego sądu" jest wyrok SN po odwołaniu się złodzieja w sutannie usuniętego przez kolegów z funkcjio sądziego. Sprawa złodzieja kradnącego "babcini grosik" na "benzyniarni" i uwolnienie "osoby odpowiedzialnej, introwertycznej, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia" jest mistrzostwem "niezależnego sądu". Słynny "pomroczniść jasna" to przyszc na du..ie "niezależności".
No i prosze...
2018-11-09 11:48:52
Do czego doszlo... gdzie przez byle 70 lat czyli w latach 1945-2015 czepiano sie Winnych - a teraz tylko nie-Winnych !/?
Ojj... trohan-ku
2018-11-09 11:41:07
Widac wyraznie, ze kolejna Osobe chcial bys "po-sledzic"... czy uzywa wlasciwe czcionki, bierze Lekarstwa i jest wg. Ciebie takim czy innym...?? A tu tylko . (punkt/kropka) Reasumujac: Czepiasz sie Ludzi... jak Rzep kota czy psiego ogona, gdzie najlepszym wyjsciem bedzie - bys wreszcie "czepil lub doczepil sie" chocby Tramwaju !!
Figo - 100% racji.
2018-11-09 11:12:48
Precz z łajdackimi sądami!!
Figo
2018-11-09 09:27:26
W normalnym kraju, to na ławie oskarżonych siedziałby Sędzia, który p. Gawłowskiego wypuścił na wolność.Jak można ścigać przestępców w białych kołnierzykach jak oni mają pieniądze i są w stanie oskarżającego świadka za branie łapówek doprowadzić do "choroby psychicznej" poprzez niedozwolone naciski.Co to za SĄD ?. Mam w pamięci sprawę budowy terminala promowego w Świnoujściu. Tam było podobnie.Przyłączam się do 80 % społeczeństwa, które takich Sądów nie chce.Winnych nie ma, a są zrujnowane przedsiębiorstwa ( PŻM, GRYFIA,...)i utrata 250 mld VAT-u przez 8 lat rządów PO + PSL.Panowie Sędziowie zacznijcie pracować uczciwie, a nie za łapówki, czy też po linii politycznej.
mieszkaniec
2018-11-09 09:17:14
Panie i Panowie z PiS - dajcie już spokój, bo to nawet śmieszne już nie jest. Grażyny i Janusze też już mają pełne brzuchy i szoł w TV co wieczór, ze te szopki z Gawłowskim są już nie na miejscu. Poszukajcie sobie koogoś innego, wtedy będzie to świeżej brzmiało. Odgrzewane kotlety mogą się potem długo odbijać.
trohan
2018-11-09 07:35:19
Kropka -ty to jesteś odważna :-) Bardziej tchórzliwej osoby nie widziałem na forum.
Gryzi
2018-11-09 01:01:30
Kochamy PO za Gawłowskich i Sawickie i za Vincenta Rostowskiego to przez nich Polacy to obywatele 2 kategorii i odpady - a propos ----- Wapiennik” był swoistym „oddziałem szybkiego reagowania”, a jednym z głównych jego zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych w okupowanej Polsce
Olek
2018-11-08 21:32:24
Miejsce oszustów i złodziei zawsze ma być w więzieniu a nie w Sejmie!
Fotka jak z "Trędowatej".
2018-11-08 19:47:11
.
Rychu, aleś walnął.
2018-11-08 19:30:16
.
No, No, ile tu gaci w Szczecin ie drży??
2018-11-08 19:26:47
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA