Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

SEC dziękuje za... wyrozumiałość

Data publikacji: 16 stycznia 2016 r. 20:06
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:40
SEC dziękuje za... wyrozumiałość
Modernizację sieci ciepłowniczej przeprowadzono także w centrum miasta na al. Niepodległości. Fot. Robert Wojciechowski  

Skala oszczędności, które daje zakończona w grudniu ubiegłego roku modernizacja sieci ciepłowniczej lewobrzeża Szczecina, jest naprawdę duża. I nie chodzi tylko o to, że cała inwestycja kosztowała o 6 milionów złotych mniej, niż pierwotnie zakładano, ale też o poprawę jakości powietrza w stolicy regionu i o oszczędność samej energii cieplnej. Ta oszczędzona energia pozwoliłaby ogrzać - i to nie jest pomyłka - 6 tysięcy mieszkań!

A trzeba jeszcze dodać, że chociaż modernizowano tylko 13 proc. długości szczecińskiej sieci ciepłowniczej to objęło obszar, na którym dochodziło do około 25 proc. wszystkich awarii w mieście. W sumie ekipy SEC-u pracowały na 100 ulicach, także w centrum miasta. Szczególnie uciążliwe dla mieszkańców były remonty na ruchliwej ul. Dworcowej i w al. Niepodległości.

Duże wyzwanie

Projekt inwestycyjny pn. „ Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Szczecin - Lewobrzeże” współfinansowany był przez Unię Europejską. Poważnej dotacji w wysokości 32,9 mln złotych udzielił też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace modernizacyjne sieci trwały pięć lat, chociaż przygotowania do nich zaczęły się już w 2008 roku.

- To było duże wyzwanie dla Szczecina, bo SEC pracował na ponad stu ulicach lewobrzeża, dostosowując terminy realizacji do inwestycji miejskich. Dziękuję mieszkańcom za wyrozumiałość, a inwestorowi za sprawną realizację programu. Dzięki tej inwestycji wszyscy zyskaliśmy, bo odbiorcy ciepła mają zapewnione bezpieczeństwo energetyczne, a miasto czystsze powietrze - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Największe przedsięwzięcie

Prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, Mariusz Majkut podkreślił, że zrealizowany projekt, to największe do tej pory przedsięwzięcie kierowanej przez niego firmy. Jego celem było nie tylko sama modernizacja sieci, ale także zwiększenie konkurencyjności jeżeli chodzi o ceny ciepła oraz o ochronę środowiska.

Modernizacja sieci cieplnej lewobrzeża Szczecina kosztowała 89,7 mln złotych. Zmodernizowano łącznie 35 km, dzięki czemu zaoszczędzono blisko 150 tys. GJ (wystarczyłoby to na ogrzanie wspomnianych 6 tys. mieszkań). Inwestycja oszczędziła także naturę, bo do atmosfery trafi rocznie 14 tys. ton dwutlenku węgla mniej. Nie znaczy to jednak, że sieć ciepłownicza w mieście nie wymaga dalszej modernizacji. NA pozostałe odcinki SEC chce przeznaczać rocznie 20 mln złotych. (mos)

 

Na zdjęciu: Modernizację sieci ciepłowniczej przeprowadzono także w centrum miasta na al. Niepodległości.

Fot. Robert Wojciechowski

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

M
2016-01-18 06:16:03
Kiedy będą obniżki i zrównanie cen z Dąbską dla odbiorców z Lewobrzeża , jak jest możliwość to ja dziś już ciepło z Dąbskiej chcę ale pewnie tam go już więcej nie ma
Beko
2016-01-17 08:33:38
ODWOŁAĆ KRZYSTKA każda inwestycja to niekończąca się fuszerka z wielkimi kosztami niż planowano. Ile jeszcze złodziejstwa przekrętów do rozliczenia to draństwo.
wdw
2016-01-16 20:39:08
To teraz pewnie będzie taniej

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA