sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Nauka > Uniwersytet się rozbudowuje

Uniwersytet się rozbudowuje

Uniwersytet się rozbudowuje
Data publikacji: 2016-01-12 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-13 15:38
Wywietleń: 1998 96018

Uniwersytet Szczeciński się rozbudowuje. W ostatnich kilku tygodniach zakończył tworzenie Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka przy ul. Narutowicza i Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych przy ul. Tarczyńskiego oraz remont biblioteki w kampusie przy al. Piastów.

Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka to nowoczesny ośrodek zajmujący się badaniami nad kulturą fizyczną i medycyną sportową. Działają tam cztery laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii, kinezjologii. Pozwalają na pełne "przeskanowanie" sportowców. Z Centrum korzystają piłkarki ręczne, piłkarze Pogoni Szczecin, a także bokserzy czy łyżwiarze. Centrum ma pozwolić uczelni nie tylko na współpracę ze sportowcami z Polski i Europy, ale także z firmami z różnych branż.

Chętni do współpracy

- Przychodzą do nas ludzie z konkretnymi pomysłami, chętnych do współpracy jest sporo - mówił „Kurierowi" prof. Paweł Cięszczyk, pomysłodawca inwestycji. - Zgłosiła się firma New Balance, producent obuwia sportowego. Zgłosiły się zakłady mięsne - ponieważ mamy sprzęt, który pozwala precyzyjnie zbadać jakość mięsa. Rozmawiamy z zakładami chemicznymi, które chcą badać u nas jakość produktów do dezynfekcji. Jesteśmy w kontakcie z firmą Adamed, producentem suplementów diety. Nigdy dość wspominać, że sport, to co związane z ruchem, to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki.

Całkowity koszt projektu wyniósł 10,8 miliona złotych.

Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych to także 4 laboratoria: genetyki organizmów jednokomórkowych, biologii morza, sedymentologiczne oraz laboratorium hydrochemiczne. Do tego jest 10 pracowni. Na Centrum wydano ponad 25 milionów złotych.

Największa biblioteka filologiczna na Pomorzu Zachodnim

Z kolei remont budynku przy al. Piastów 40b pozwolił m.in. na zakup wyposażenia. Przeniesiono tam 4 biblioteki: Akademickiego Centrum Kształcenia Językowego, Filologiczną, Instytutu Filologii Germańskiej oraz Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia. W efekcie powstała największa biblioteka filologiczna na Pomorzu Zachodnim. Budynek został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plany są takie, żeby organizować tu imprezy promujące zdrowy styl życia, promocje książek, festiwale nauki, wydarzenia kulturalne, konferencje, seminaria i odczyty.

Koszt remontu wyniósł 6,4 mln zł. ©℗

(as)

Na zdjęciach: Największa biblioteka filologiczna w województwie i Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka pozwalające na pełne „przeskanowie" sportowców.
Fot. Ryszard Pakieser

 

 

Uniwersytet się rozbudowuje

Komentarze

ja
uniwerek na bardzo niskim poziomie kasa jest z UE wiec sie ja przerabia idzie pewnie do znajomych królika
2016-01-13 14:16:08
prof. doc. dr hab. mgr inż.
Studenci się zwijają a Uniwerek się rozwija! Innowacyjność spada, ale rośnie ilość publikacji naukowych i Nobli (oczywiście zachodniopomorskich) Hura!
2016-01-13 09:53:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie