Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

„Grzybek” wśród gruzów

Data publikacji: 08 stycznia 2016 r. 20:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
„Grzybek” wśród gruzów
Żelbetowy „grzybek" Baltony, nazywany też spodkiem, to dzieło dr. inż. Andrzeja Korzeniowskiego, twórcy kina „Kosmos" i pawilonu wioślarskiego na Wyspie Grodzkiej. Fot. Ryszard Pakieser  

Na zasłanym obecnie gruzami terenie wokół „grzybka”, w którym niegdyś był sklep i biura Baltony, wiosną być może zacznie się długo wypatrywana budowa centrum biznesu Szczecin Odra Park. Pomiędzy ul. Gdańską a Kanałem Parnickim na początek ma powstać jeden z planowanych tam trzech biurowców i trzygwiazdkowy hotel.

Inwestorem kompleksu biurowo-hotelowego Odra Park jest założona przez hiszpański kapitał spółka BCG Szczecin. Na terenie przy ul. Gdańskiej 40-42 od ponad siedmiu lat planuje wznieść cztery budynki klasy A, przeznaczone na biura, sklepy i usługi oraz hotel Holiday Inn Express. Pod nimi mają być hale garażowe na 600 aut, których wykonanie na położonym nad Kanałem Parnickim terenie będzie dużym wyzwaniem. Całkowita powierzchnia biurowa Szczecin Odra Park wynosi 42 500 metrów kwadratowych. Do wynajęcia przeznaczone jest 36 tys. m kw. Pomysłodawcami projektu były dwa biura architektoniczne: TAG a+m z Hiszpanii oraz szczecińskie ATBL Adam Ligierko.

W grudniu minionego roku zaczęła się - zapowiadana od dawna - rozbiórka opustoszałych zabudowań. Nad gruzowiskiem wyrasta już tylko pięćdziesięcioletni (powstał w latach 1964-1966) „grzybek", w którym kiedyś był sklep i biura Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona. Żelbetowa rotunda bowiem ocaleje. Po powstaniu centrum biznesu ma być w niej punkt obsługi klienta i centrum monitoringu.

- Wstępnie inwestor planuje na wiosnę rozpocząć prace budowlane, my natomiast obecnie intensywnie pracujemy nad rezerwacją powierzchni biurowych i usługowych oraz umowami najmu na nie - informuje Patryk Litwiniuk, dyrektor generalny firmy doradczej „Litwiniuk Property” w Szczecinie, która jest wyłącznym przedstawicielem BCG.
Jeśli inwestorowi uda się plany zrealizować, to pierwszy biurowiec (o powierzchni 12 008 m kw.) i hotel (ok. 6500 m kw., 144 pokoje) miałby być oddany w IV kwartale 2017 roku. (mag)

 

Na zdjęciu: Żelbetowy „grzybek" Baltony, nazywany też spodkiem, to dzieło dr. inż. Andrzeja Korzeniowskiego, twórcy kina „Kosmos" i pawilonu wioślarskiego na Wyspie Grodzkiej.

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jaro
2016-01-09 16:25:12
Żeby tak jeszcze resztka SBków...! - wylecz się człowieku z chorobliwej nienawiści. A w kościele obraca głowę i mówi - pokój nam wszystkim.
tylko pytam...
2016-01-09 08:34:41
Podobnie legła w gruzach Centrala Rybna przy ul.Celnej. Miał powstać kompleks biurowo handlowy a powstało składowisko rupieci... 10 lat mija ,od publikacji w Kurierze zdjęc kartonowych modeli tego kompleksu.... Może mam kompleksy...? tylko pytam...
Żeby tak jeszcze resztka SBków...!
2016-01-08 19:43:41
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA