Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Jak podzielono pieniądze na SBO 2020?

Data publikacji: 08 stycznia 2020 r. 18:19
Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia 2020 r. 11:40
Jak podzielono pieniądze na SBO 2020?
 

Szczeciński Urząd Miejski tłumaczy się z wykorzystania puli środków przeznaczonych na tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego.

W tegorocznej, siódmej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego do zagospodarowania było 12 milionów 720 tys. złotych.

- Wysokość kwoty na budżety partycypacyjne ustala ustawa o samorządzie gminnym, która zakłada przeznaczenie co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Zgodnie z ustawą cała kwota zostanie wydana na realizację projektów, które wskazali mieszkańcy w głosowaniu na SBO - wyjaśnia Sylwia Cyza - Słomska z Centrum Informacji Miasta UM w Szczecinie.

Dodaje, że pula środków podzielona została na dwa rodzaje projektów.

- 3,8 mln zł przeznaczonych zostanie na projekty ogólnomiejskie (30 proc.), a 8,9 mln zł złotych na projekty lokalne (70 proc.). Na listę zwycięskich projektów trafiają te, które zdobyły najwięcej głosów i w pełni mieszczą się w puli budżetowej w danym obszarze. Natomiast, środki, które pozostają tworzą rezerwę do wykorzystania podczas realizacji zwycięskich projektów – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.

I podaje przykład. Zwycięskie projekty ogólnomiejskie - "Szczecin pomaga zwierzakom - wyposażenie przychodni TOZ (13 023 głosów) – koszt  szacunkowy, to 492 800 zł. Drugi projekt - "Butelkomaty dla Szczecina" (5 731 głosów) – 1250 000 zł. Ma to być realna kwota ostatecznie oszacowana przez wydział merytoryczny UM, uwzględniająca koszt zakupu urządzeń, przyłącza energetycznego w tym projekt, comiesięczne koszty związane z licencją /ubezpieczeniem oraz koszt obsługi 5 butelkomatów w skali roku. Dlatego ma się znacznie różnić od kwoty wskazanej przez wnioskodawcę. Taki sam szacunek kosztów miał zostać zastosowany do wszystkich projektów związanych z powstaniem butelkomatów w Szczecinie.

Zdaniem miasta kwota przeznaczona na realizację projektów ogólnomiejskich to 3 816 000 złotych minus 492 800 zł na projekt pierwszy i minus 1 250 000 zł na drugi. W ten sposób powstaje kwota rezerw w wysokości 2 073 200 zł 

- Kolejny projekt na liście, który zdobył najwięcej głosów mieszkańców, to "Szczecin bez plastiku" - butelkomaty, miejskie źródełka/poidełka, EKOkontener - kampania społeczno - edukacyjna) z szacunkowym kosztem 2 308 000 zł. Podjęcie decyzji o jego realizacji nie jest możliwe, ze względu na przekroczenie kwoty przeznaczonej na realizację projektów ogólnomiejskich. Szacowana nadwyżka w kwocie 2 073 200 zł trafia do puli rezerwowej, która będzie przeznaczona na pokrycie dodatkowych kosztów na etapie realizacji zwycięskich projektów. Taka sama zasada dotyczy projektów lokalnych - dodaje Cyza - Słomska.

(dar)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Alicja
2020-01-09 11:18:36
Nie wierzę w SBO. Nie wierzę, żeby dla większości mieszkańców najważniejsze były poidełka...no chyba, że się mylę. Jeśli się mylę, to już wiem dlaczego Szczecin nazywany jest przez niektórych wioską z tramwajami. Poza tym, dziwne, że aż około 5000 głosów unieważniono bo urzędnik dał ciała, bo karty do głosowania zawierały błąd. jak dla mnie to żaden błąd podanie imienia matki. Matka, jak każdy inny człowiek ma imię i nazwisko, to tak dla urzędników, żeby wiedzieli. Zatem podanie imienia matki jak dla mnie nie jest błędem.
I.
2020-01-09 10:32:47
Butelkomaty? Serio? Ktoś widzi te tłumy taszczącego plastikowe butelki do nich? Takie automaty do wszelkiego rodzaju butelek plastikowych, szklanych i puszek powinny być w każdym większym sklepie, a nie jeden na osiedlu. Pomijam fakt, że powinna być kaucja za opakowania, zwrotna w kasie sklepu. Kaucja powinna być na tyle wysoka, by nie opłacało się tych opakowań wyrzucac do śmieci. A edukacja powinna zaczynać się od portfela, innej nikt nie posłucha, bo przecieź nie ma obowiązku, bo nie musi, nie chce, bo to nie jego sprawa- itd, itp. A portfel kaźdy ma, liczyć raczej też potrafi. Może i kampanie społeczne są potrzebne, ale czy aby skuteczne? Patrząc na to, co dzieje się wokół śmietników, wątpliwa sprawa.
anonim
2020-01-09 09:42:23
Nic z tego nie rozumiem, kwota minus,kwota plus, rezerwy. Napisane, tak, żeby tego chyba nie zrozumieć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA