czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Saperzy w Łobzie. Ewakuacja w centrum miasta

Saperzy w Łobzie. Ewakuacja w centrum miasta (akt. 1)

Saperzy w Łobzie. Ewakuacja w centrum miasta
Data publikacji: 2020-02-05 12:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-05 18:07
Wywietleń: 2932 441320

Pociski przeciwlotnicze i przeciwpancerne odkryto we wtorek wieczorem w centrum Łobza. Od czasów wojny kryła je ziemia. Miejsce znaleziska natychmiast zabezpieczono. W środę (5 lutego) pociski wydobyli i zabezpieczyli saperzy. Na czas akcji trzeba było ewakuować kilkadziesiąt osób.

We wtorek około g. 19 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji został powiadomiony, że w trakcie robót ziemnych przy Zespole Szkól im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie operator koparki zobaczył niebezpieczny przedmiot przypominający pocisk. Miejsce  zdarzenia natychmiast zabezpieczyli policjanci, którzy wezwali patrol saperski. W tym samym czasie nastąpiła ewakuacja ze szkoły uczniów obecnych na zajęciach wieczorowych oraz nauczycieli zebranych na posiedzeniu rady pedagogicznej. 

W środę (5 lutego) od g. 7.30 do 11 na miejscu pracowali saperzy ze Złocieńca. Wydobyli pociski przeciwlotnicze i przeciwpancerne – razem 11 sztuk. Łobescy policjanci zabezpieczyli okoliczny teren. Na czas akcji ewakuowano ponad sześćdziesiąt osób, m.in. z pobliskiego Sądu Rejonowego i Domu Kultury. Wstrzymany był ruch pojazdów na ul. Niepodległości na odcinku od ul. Wybickiego do Konopnickiej. Zajęcia szkolne były odwołane -  stosowny komunikat dyrekcji był już upowszechniony na miejscowych portalach we wtorkowy wieczór. 

Starsi wiekiem mieszkańcy wspominają, że w pierwszych latach po wojnie pociski można było znaleźć na każdym kroku, bowiem w samym Łobzie i okolicy w pierwszych dniach marca 1945 roku żołnierze Wojska Polskiego toczyli  ciężkie boje  z silami X Korpusu.

Tekst i fot. (cz.b.)

Saperzy w Łobzie. Ewakuacja w centrum miasta Saperzy w Łobzie. Ewakuacja w centrum miasta

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie