Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Sanepid dla pasażera

Data publikacji: 07 sierpnia 2015 r. 21:38
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
Sanepid dla pasażera
 

Kilkadziesiąt kontroli i... nic. Pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wielokrotnie w tym roku kontrolowali czystość szczecińskich autobusów i tramwajów. Jak dotąd nie mają uwag co do ich stanu.

- Należy pamiętać, że kontrole są prowadzone na terenie zajezdni, przed wyruszeniem pojazdów na trasy - zastrzega Agnieszka Potocka, rzecznik prasowy PSSE w Szczecinie. - Są to kontrole planowane wcześniej w harmonogramie pracy na dany rok.

I - choć może to dziwić - wcale nie należą do rzadkości. Szefowie spółek przewozowych zapewniają, że pracownicy Sanepidu dość często goszczą w ich bazach. Kontrole są drobiazgowe - sprawdzana jest poprawność wykonywania procesów sprzątania, opróżniania pojemników na odpady komunalne, czystość tapicerek, a nawet poprawność czyszczenia klimatyzacji.

Ostatnia kontrola objęła 3 spółki autobusowe - PKS Szczecin, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" i SPA "Klonowica oraz "Tramwaje Szczecińskie". Sprawdzono 3 autobusy należące do PKS, 7 SPAK i 10 ze SPAD. W żadnym przypadku inspektorzy nie mieli uwag. Podobnie było podczas kontroli 9 składów tramwajowych z zajezdni w al. Wojska Polskiego i 28 wagonów z zajezdni przy ul. Wiszesława. W tej ostatniej w roku 2014 dwukrotnie zakwestionowano czystość wagonów.

Kontrola nie objęła autobusów Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jego siedziba znajduje się przy ul. Fabrycznej w Policach i tamtejsza Powiatowa Stacja Sanepidu działa według swojego harmonogramu.

- To, że nasi inspektorzy nie mieli zastrzeżeń nie oznacza, że pojazdy są w stanie idealnym. Kontrole prowadzone są przed opuszczeniem zajezdni - przypomina Agnieszka Potocka. - Wiadomo, że w ciągu dnia, po kilku godzinach eksploatacji, wnętrze pojazdu może się znacznie zmienić i trudno oczekiwać, by kierowca lub motorniczy w czasie pracy sprzątał swój pojazd.

Jeśli jednak autobus lub tramwaj zostały mocno zanieczyszczone i jego stan czystości budzi wątpliwości pasażerów, mogą to zgłosić Sanepidowi. W takich przypadkach - w czasie jazdy - może być przeprowadzona kontrola interwencyjna. ©℗

ToT

Fot. R.PAKIESER (arch.)

Na zdj.: Sanepid kontroluje czystość pojazdów komunikacji miejskiej przed wyruszeniem z zajezdni na trasę. W tym roku - jak dotąd - nie ma uwag.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA