wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rozmowy bez konkretów

Rozmowy bez konkretów

 Rozmowy bez konkretów
Data publikacji: 2017-02-22 18:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:29
Wywietleń: 2935 216763

Nic nowego. Niczym póki co zakończyły się środowe rozmowy przedstawicieli organizacji związkowych działających w spółkach komunalnych Szczecina i jednostkach budżetowych miasta z przedstawicielami magistratu. Po wszczęciu sporów zbiorowych w minionym tygodniu w trzech spółkach komunikacyjnych urzędnicy oświadczyli w środę, że - w ich ocenie - żadnego sporu zbiorowego nie ma.

We wszystkich trzech spółkach przewozowych, tj. Tramwaje Szczecińskie, SPA Dąbie i SPA Klonowica, których właścicielem 100-procentowym jest Gmina Miasto Szczecin, wszczęte zostały spory zbiorowe. Związkowcy ogłosili je po fiasku negocjacji z prezesami w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to związkowcy nie wykluczają bardziej stanowczych kroków z akcją protestacyjną i strajkową włącznie.

Przypomnijmy. W Tramwajach Szczecińskich pismem z 17 bm. związkowcy zażądali 500 zł brutto podwyżki do stawki wynagrodzenia zasadniczego dla każdego pracownika spółki. Pod postulatem do prezesa Krystiana Wawrzyniaka podpisali się przedstawiciele czterech związków działających w spółce TS, w tym największej z nich Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Komunikacji Miejskiej, Związku Zawodowego „Tramwajarz”, NSZZ Pracowników oraz NSZZ Pracowników Administracji i Zaplecza. W piśmie do prezesa Wawrzyniaka oczekują podjęcia decyzji w terminie dwóch tygodni, tj. 3 marca, o zwiększeniu wynagrodzeń w tej wysokości. Jednocześnie, propozycja prezesa o podwyższeniu wynagrodzenia o 110 zł brutto, nie została przez nich zaakceptowana.

Termin na rozmowy i decyzję do 3 marca wyznaczyli również związkowcy w SPA „Dąbie”. Oni też domagają się po 500 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. W takiej samej skali oczekują podwyżek pensji także zatrudnieni w SPA Klonowica.

Środowe spotkanie z przedstawicielami szczecińskiego magistratu na temat płac nie tylko w spółkach, ale także w jednostkach budżetowych, podległych prezydentowi Piotrowi Krzystkowi, po dwóch godzinach rozmów, zakończyło się niczym. 

- Rozmowy z przedstawicielami NSZZ Solidarność nie zostały zakończone. Ustalono termin kolejnego spotkania, które ma się odbyć w marcu - taki lakoniczny komunikat przesłała do naszej redakcji w środowe popołudnie Magdalena Strózik z Centrum Informacji Miasta UM.

Podczas i tych rozmów w środę Piotr Krzystek osobiście jednak się nie pojawił. Do rozmów - jak dotychczas - wydelegował m.in. swych zastępców Krzysztofa Soskę, Marcina Pawlickiego i skarbnika Stanisława Lipińskiego. 

- Zaskoczyły nas słowa, że te rozmowy miałyby dotyczyć ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. Usłyszeliśmy też, że miasto stoi na stanowisku, że sporu zbiorowego w tej sytuacji nie ma, bo prezydent jednostronnie wprowadził już regulację płac na 2017 r. i temat uważa za zamknięty. My twierdzimy, że jesteśmy w stanie sporu zbiorowego i tak naprawdę praktycznie żadna z kwestii, z jaką wystąpiliśmy zresztą już pismem z 5 września 2016 r., nie znalazła finału w postaci porozumienia czy spisania protokołu rozbieżności - oświadczył nam Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. - Ustaliły w środę jedynie, że dajemy sobie jeszcze czas i szansę, a do kolejnego spotkania ma dojść za tydzień. I każda ze stron wtedy odniesie się do sytuacji i byc może uda się przynajmniej ustalić, w jakim stanie prawnym dziś jesteśmy. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

 

Komentarze

Zyta
dojna zmiana zalatwila samorzad to nie dziwie sie prezydentowi ze ma juz gleboko w d.... skoro za 1,5 r. juz niebedzie mogl wystartować. Kolejny przyklejony do stołka z przywilejami dla siebie i swoich dzieciaków jeźdźących za 1 zł i biorących dojne 500 plus razy dwa, bo ma troje dzieci. Bzdurne wpisy internetowych trolli o niezastepowalności Krzystka, dojacego miasta jako prezydent, członek kilku spółek państwowych. Należy zabronic zajmowania kilku funkcji wszystkim Krzystkom. Krzystek będzie walczył za 200 tysięcy dla Szczecina, ale tylo o swoje stołki w spółkach państwowych. Ciemny lud ma to kupić i wierzyć bezgranicznie w cudotwórcę.
2017-02-23 10:15:30
kasa
Kierowcy tak mało zarabiają, że po godzinach swojej pracy muszą pracować komercyjnie w tym samym zakładzie pracy.
2017-02-23 10:14:25
Miś na Miarę
Dlaczego te piękne, nowoczesne tramwaje lepią się od brudu? Dlaczego zamiast w barwach "floating garden" jeżdżą w barwach zaschniętego błota? Tylko pytam...
2017-02-23 10:02:05
djsajdsjakdkjaskjdkjaskj
Sie zwiazkowcy zdziwili jak to dojna zmiana zalatwila samorzad to nie dziwie sie prezydentowi ze ma juz gleboko w d.... podwyzki dla kogokolwiek skoro za 1,5 r. juz niebedzie mogl wystartowac, MACIE SWOJA DOJNA ZMIANE,Janusze prawa pracy i wynagrodzen i polityki hahahha ,niech wam to ktos inn sponosruje, Krzystkowi mozecie juz naskoczyc ,zgloscie sie do swojej radnej ,ona zasiada w zarzadzie stoczni gryfia ,napewno sie z wami podzieli kasa hahahhahah a jak tam pensje zwiazkowcow czemu sie nie chwala publicznie ? bo ich przewodniczacy to z 15 tys netto buli miesiecznie ,tak to kazdy by chcial bezrobotnych bronic hahaha,moze zwiazkowcy zainteresuja sie tym jaki syf panuje w tramwajach i autobusach bo nikt ich dostatecznie nie sprzata, jakos o tym glosno nie mowia .
2017-02-22 23:04:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie