Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Samorząd województwa walczy z epidemią. Miliony na ochronę zdrowia

Data publikacji: 2020-03-15 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-15 22:15
Samorząd województwa walczy z epidemią. Miliony na ochronę zdrowia
 

Samorząd województwa od początku wspiera rząd i bierze czynny udział w zapobieganiu i zwalczaniu COVID-19 – deklaruje marszałek Olgierd Geblewicz. W Urzędzie Marszałkowskim powołany został zespół koordynacyjny ds. działań związanych z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego.

- Urząd Marszałkowski na bieżąco współpracuje z rządem w zakresie wsparcia finansowego na zakup sprzętu niezbędnego w obecnej sytuacji - informuje Gabriela Wiatr, rzecznik marszałka. - Podczas posiedzenia Zarządu Województwa podjęta została uchwała o przeznaczeniu 280 tys. zł z budżetu województwa na zakup 34 łóżek i dwóch urządzeń do dezynfekcji dla Arkońskiej. Na mocy umowy zawartej pomiędzy marszałkiem województwa a wojewodą zachodniopomorskim do ośmiu jednostek ochrony zdrowia w regionie trafi w sumie 3,8 mln zł. Są to: szpital w Koszalinie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne, szpital Zdroje, szpital przy ul. Arkońskiej, Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie, szpital MSW w Szczecinie oraz szpital w Kamieniu Pomorskim i Drawskie Centrum Specjalistyczne w Drawsku Pomorskim.

Potrzeby są większe

Marszałek miał też zawnioskować o dalszą pomoc, ponieważ potrzeby są znacznie większe. Szpitale przy ul. Arkońskiej i szpital w Koszalinie zgłaszają konieczność doposażenia pracowników w środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, kombinezony.

Podjęto też działania w samym urzędzie. Na początku marca zwiększone zostały wydatki na zakup środków czystości, chusteczek do dezynfekcji powierzchni, rękawiczek, maseczek itp.

- Obowiązuje nowe zarządzenie marszałka w sprawie organizacji pracy - opowiada Gabriela Wiatr. - Tam, gdzie to nie będzie przeszkadzać w płynnym wykonywaniu obowiązków, urzędnicy będą mogli pracować zdalnie. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy w ostatnim czasie przebywali w rejonach o podwyższonym ryzyku zakażenia się wirusem, a także tych, którzy mają objawy infekcji czy też sprawujących opiekę nad dziećmi. Poza tym wprowadzono zalecenia ograniczenia narad, spotkań, posiedzeń, a nawet – o ile to możliwe – przekładania kontroli na późniejsze terminy. Pracownicy będą też w miarę możliwości rezygnowali z delegacji krajowych i zagranicznych. Także podczas posiedzeń Zarządu Województwa ograniczona zostanie obecność dyrektorów na rzecz kontaktu poprzez wideokonferencje.

Ograniczony dostęp dla petentów

Mieszkańcy województwa, którzy muszą w najbliższym czasie skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim, proszeni są, by czynić to za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie. Dostęp do wydziałów marszałkowskich zostanie ograniczony.

Ponadto w UM powołany został Zespół ds. koordynacji działań dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 w obszarze kompetencji samorządu województwa zachodniopomorskiego. Jego pracą kieruje dyrektor generalny sekretarz województwa, Przemysław Włosek. Zadaniem zespołu będzie koordynacja pracy urzędu i podległych mu jednostek w sytuacji kryzysu epidemiologicznego, bieżące raportowanie o sytuacji i potrzebach w tym zakresie.

(as)

Fot. UMWZ

Na zdjęciu: W Urzędzie Marszałkowskim powołano Zespół ds. koordynacji działań dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 w obszarze kompetencji samorządu województwa zachodniopomorskiego

 

Sonda

Czy odwołanie imprez i zamknięcie niektórych placówek z powodu koronawirusa to dobra decyzja?

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Skandal
2020-03-15 22:12:42
@do @Skandal - liczysz na biurko w nowym biurowcu za 200 baniek czy ktoś z rodziny? Pomyśl o społeczeństwie, które musi na te wasze fanaberie bulić, a potem na sprawy ważne zostaje zaledwie 3,8mln.
do @Skandal
2020-03-15 19:37:36
Masz problemy emocjonalne, czy brak ci inteligencji na prawidłową ocenę, i szczujesz? A jeśli chodzi o zbędność, to całkowicie zbędne są takie komentarze jak twój, a nie Urząd Marszałkowski, który prawidłowo ocenia i reaguje na stan zagrożenia epidemicznego.
Skandal
2020-03-15 19:03:22
Śmieszni są ci ludzie z tego zbędnego urzędu. Na ratowanie zdrowia w obliczu epidemii wydają 3,8 mln i zamykają drzwi przed dostępem mieszkańców, a na swoją nową (zbędną) siedzibę 200 mln. Czas najwyższy odchudzić nasze państwo z paśników dla znajomych królika.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ