Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Koronawirus. W Świnoujściu przejazd tylko przez Garz

Data publikacji: 2020-03-15 09:27
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-28 16:25
Koronawirus. W Świnoujściu przejazd tylko przez Garz
 

Na wyspie Uznam przejazd do Niemiec możliwy jest od północy tylko przez przejście w Garz. Mieszkańcy Świnoujścia pracujący w Niemczech będą mogli udać się do Niemiec i wrócić do domu za okazaniem umowy o pracę.

W związku z zamknięciem granic Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, zwołał konferencję prasową, na której poinformował o szczegółach związanych z wprowadzanymi zmianami.

Przejścia graniczne w Ahlbecku zostało zamknięte. Podobnie jest z przejściem w Kamminke. W Świnoujściu przejazd możliwy jest jedynie przez przejście Garz. Po powrocie z Niemiec musimy się jednak liczyć z tym, że poddani będziemy czternastodniowej kwarantannie. Co z ludźmi pracującymi w Niemczech? Ci będą mogli jeździć do pracy i wracać do domu po okazaniu służbom umowy o pracę.

- Garz to jedyne przejście, które nie zostało zamknięte. Są tam prowadzone kontrole. Obywatele innych krajów nie będą mogli przekroczyć granicy. Obcokrajowcy, którzy obecnie przebywają w Świnoujściu, opuszczą nasze miasto wraz z końcem turnusu - informuje J. Żmurkiewicz.

Do stacji Świnoujście nie będą dojeżdżały pociągi UBB. Wstrzymano także rejsy do miasta nad Świną statków Adler Schiffe. Są też zmiany w kursach autobusów w samym Świnoujściu. Zamknięty został przystanek przy granicy Świnoujście – Garz. Do odwołania będzie nieczynny przystanek komunikacji miejskiej Ogrody Granica.

- To ten ostatni na ulicy Grunwaldzkiej, tuż przy granicy Świnoujście – Garz. Ostatni czynny przystanek w tym kierunku to Osiedle Krzywa - podaje Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych.

Zastępca prezydenta Paweł Sujka nawiązał także do sytuacji sprzed kilku dni, gdy na granicy zatrzymano autokar z obywatelami Niemiec.

- Trzech miało temperaturę powyżej 38 stopni. Zostali przejęci przez służby niemieckie - powiedział P. Sujka.

W Świnoujściu mieszkańcy mówią, że czują się, jakby cofnęli się o 16 lat. Koronawirus jest olbrzymim problemem dla tutejszej branży turystycznej. Hotele pustoszeją. Atrakcje turystyczne zgodnie z zaleceniem są zamykane. Padają pytania: jak długo jeszcze? Jak poinformował prezydent, do tej pory nie wykryto żadnego zakażenia koronawirusem w Świnoujściu.

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mateusz
2020-03-28 15:39:18
Tylko ile dni miescy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA