środa, 27 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe

Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe [GALERIA]

Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe
Data publikacji: 2020-03-30 08:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-30 09:05
Wywietleń: 1413 449223

Działo samobieżne SU-57 (właściwe, amerykańskie oznaczenie: T48) to pojazd znany zarówno miłośnikom Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, jak i pasjonatom historii Wojska Polskiego w całym kraju. Maszynę można było podziwiać wielokrotnie podczas wydarzeń promujących historię militarną, poza tym była bohaterem kilku edycji widowiska historycznego: "Bój o Kołobrzeg".

Podczas przygotowań do tegorocznej inscenizacji, okazało się, że w SU-57 doszło do awarii. Pojazd przechodzi aktualnie remont systemu mocowania oraz obrotu zespołu uzbrojenia głównego – sześciofuntowej (kaliber 57 mm) armaty przeciwpancernej, zainstalowanej na podstawie T5. Po jego zakończeniu znowu można będzie zaprezentować pełne możliwości tego wyjątkowego pojazdu, który był  rzeczywiście używany przez żołnierzy Wojska Polskiego w końcowym okresie II wojny światowej.

Zachowane w zbiorach kołobrzeskiego muzeum działo samobieżne SU-57 jest jednym z 15 egzemplarzy przekazanych w marcu 1944 r. przez Armię Czerwoną Wojsku Polskiemu. Wykorzystywane było najpierw w szeregach 1. samodzielnego batalionu rozpoznawczego, a ostatecznie – 7. samodzielnego dywizjonu artylerii pancernej. Ma za sobą działania wojenne nad Wisłą, na Wale Pomorskim oraz, po forsowaniu Odry, na terenie Niemiec. W kolekcji MOP znajduje się od 1975 r. Odrestaurowane w latach 2008-2009 kołobrzeskie T48 (SU-57) to jedno z 7 zachowanych na świecie. Cztery sztuki znajdują się w Polsce.

(ip)

Fot. MOP w Kołobrzegu

Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe Samobieżne działo z II wojny światowej jak nowe

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie