Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Gąsienice i Podkowy. Tłumy na zlocie

Data publikacji: 14 sierpnia 2016 r. 21:41
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:12
Gąsienice i Podkowy. Tłumy na zlocie
 

Tysiące uczestników w mundurach różnych armii świata, setki pojazdów militarnych, tysiące odwiedzających, dziesiątki straganów z militariami i… tumany kurzu – tak wszystko było podczas XIII Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych Gąsienice i Podkowy w Bornem Sulinowie. Już przy wejściu na teren miasteczka zlotowego pierwsze atrakcje. 

- Prezentuję dioramę modelarską przedstawiającą niemiecki pluton czołgów – mówi jej twórca Włodzimierz Falkowski. - Pomieszczenie załóg, wieżyczki strażnicze, zasieki no i czołgi, którymi tu jeździmy. Tego rodzaju dioramy w Polsce jeszcze nie są popularne, ale już w Czechach czy za Odrą biją rekordy popularności.

Zaraz za stanowiskiem modelarskim obóz wojsk brytyjskich w Afganistanie. 

- To jest fragment wioski afgańskiej i brytyjski patrol, który zatrzymał się tu na chwilę – mówi członek grupy rekonstruującej Piotr Jałowiecki z Poznania. - Staramy się bardzo wiernie oddać klimat tamtego czasu. Każdy detal naszego umundurowania odpowiada oryginałom.

Odwiedzający chętnie wchodzili na teren obozu i robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Wiele grup przywiozło ze sobą ciężki sprzęt. 

Były również atrakcje kulturalne. Każdego wieczora odbywały się koncerty, a w sobotę i niedzielę pokazy sprawności husarii polskiej. Na zlotowych straganach można było kupić niemal wszystko z branży wojskowej - od replik broni różnego rodzaju i kalibru po wszelkie sorty mundurowe, noże szturmowe, galanterię i żywność wojskową, po odznaki, naszywki i repliki wszelkiego rodzaju amunicji. Ci, którzy nie zapomnieli czegoś kupić zrobią to w przyszłym roku. 

Patronem medialnym zlotu był „Kurier Szczeciński”. 

Tekst i fot. (bar)

Więcej w środowym  „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 17 sierpnia 2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA