Niedziela 14 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Salmonella w partii jajek z Biedronki

Data publikacji: 2019-03-22 16:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Salmonella w partii jajek z Biedronki
 

Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o wycofaniu ze sklepów partii jaj produkowanych dla Biedronki. Powód? Na skorupkach znaleziono bakterie salmonelli.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wykrycia pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj firmy ZDROVO Rodzinkovo. Produkt ten sprzedawany był w sklepach Biedronka. Chodzi o jajka z Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. (klasa wagowa M, klasa jakości A) z datą przydatności do spożycia do 31 marca. Na skorupce jaj z zakwestionowanej serii widnieje kod: 3PL30051328K3.

GIS poinformował o stwierdzeniu salmonelli Głównego Lekarza Weterynarii. Ten „w trybie pilnym przekazał powyższe informacje Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rawiczu nadzorującemu zakład pakowania jaj i Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim nadzorującemu fermę kur niosek towarowych”. Firma dobrowolnie zdecydowała się na wycofanie z obrotu wskazanej przez inspektorat partii jajek.

– Najważniejsze jest dla nas zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów dlatego też w Fermach Drobiu Woźniak niezwłocznie rozpoczęliśmy postępowanie wyjaśniające, powołując Komisję, która bada przyczynę tego incydentalnego zdarzenia – informuje producent.

Stosowne kroki podjął także właściciel sieci sklepów Biedronka, do których trafiły jaja skażone salmonellą. „Jeronimo Martins Polska S.A. potwierdziła wycofanie ww. partii jaj. Firma poinformowała, że ww. partia produktu trafiła do jednego z 16 centrów dystrybucyjnych, a następnie do około 20 sklepów tej sieci” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego.

GIS przestrzega konsumentów, by nie spożywali jaj z zakwestionowanej serii, szczególnie na surowo, bo stanowi to potencjalne zagrożenie dla zdrowia. „Bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami” – zwraca uwagę Główny Inspektor Sanitarny.

(żan)

Fot. gis.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA