Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Są pieniądze na modernizację

Data publikacji: 30 czerwca 2016 r. 07:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Są pieniądze na modernizację
 

Jeżeli jesteś najemcą mieszkania komunalnego, możesz się ubiegać o dofinansowanie kosztów budowy łazienki, kuchni, toalety czy instalacji centralnego ogrzewania w ramach Programu Małych Ulepszeń.

Dofinansowanie ma na celu nie tylko poprawienie stanu lokali komunalnych, ale i zmniejszenie emisji spalin powstałych wskutek ogrzewania lokalu np. węglem.

- Dotacja do modernizacji wynosi 50 proc. kosztów realizacji inwestycji (nie więcej niż 6000 zł brutto) w przypadku wniosków indywidualnych. Autorzy wniosków grupowych mogą liczyć na wsparcie w wysokości 60 proc. (nie więcej niż 8000 zł brutto) - wylicza Marcin Nieradka, rzecznik prasowy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

- Pieniądze są przeznaczane również na zastąpienie pieców węglowych czystszym systemem ogrzewania, tj. ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub z miejskiej sieci ciepłowniczej. Wsparcie dla mieszkańców ubiegających się o wykonanie instalacji centralnego ogrzewania wynosi 50 proc. kwoty kosztorysu inwestorskiego (jednak nie więcej niż 5000 zł brutto). Natomiast w przypadku wniosków grupowych dofinansowanie sięga 60 proc., (nie więcej niż 7000 zł brutto) - dodaje M. Nieradka.

Możliwe jest również uzyskanie dofinansowania legalizacji samowolnie wykonanych łazienek, toalet, kuchni oraz instalacji centralnego ogrzewania. W takich przypadkach ZBiLK pokrywa całości kosztów niezbędnej dokumentacji technicznej inwestycji (jednocześnie nie więcej  niż 3500 zł brutto).

O dotacje mogą ubiegać się najemcy mieszkań komunalnych w budynkach, w których do tej pory nie przeprowadzano kapitalnych remontów.

Dofinansowanie z Programu Małych Ulepszeń następuje w przypadku lokatorów, którzy na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie nie zalegają czynszem oraz wywiązują się z innych obowiązków lokatora.

Przed złożeniem wniosku mieszkańcy powinni ustalić z zarządcą budynku warunki techniczne prac. Wnioski należy składać w administracji rejonowej ZBiLK. Przyjmujący wniosek po dokonaniu wizji lokalnej opiniuje projekt po względem technicznym, rozpatruje go i określa termin wykonania robót.

(kl)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na „małe ulepszenia" w mieszkaniu komunalnym można uzyskać niemałe wsparcie.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@
2016-06-30 15:15:56
50% dofinansowania i 50% wkład własny. A czy jak się będę wyprowadzał czy mogę zabrać swoje 50%? jak by nie patrzeć to te 50% to moja własność
możesz się ubiegać o dofinansowanie
2016-06-30 11:36:35
Taaaak. Prezydent zna takie problemy. Tylko że prezydent także wie o tym że to dofinansowanie szybko się zwróci w postaci wyższego czynszu za wyższy standard mieszkania i nie ważne że część pieniędzy na modernizacje pochodzi z kieszeni najemców.I to jest cała tajemnica dobroci prezydenta
@rtj
2016-06-30 10:08:00
Tym razem wniosek na wychodek. Czego ty już na tym forum nie robiłeś? Adoptowałeś dzieci, byłeś biznesmenem, bezrobotnym niepełnosprawnym na utrzymaniu rodziców, starym stoczniowcem, nauczycielem, skrzywdzonym dzieckiem, a teraz walczysz o...wychodek. Masz fantazję albo schizofrenię?! Podejrzewam, że twoja mamusia była chora wenerycznie i ci na mózg padło.
WC
2016-06-30 08:22:41
Ładnie, w XXI wieku dofinansują koszt budowy toalety. W sumie racja, bo jednak korzystanie ze wspólnej na korytarzu, czy w podwórku, jest nieco uciążliwe. Z pewnością prezydent zna takie problemy mieszkańców.
rtj
2016-06-30 07:39:08
Taki program to nie nowość, jest od wielu lat. Ale zapomnieliście wspomnieć, że dla swoich. Moje wielokrotne prośby i wnioski były kwitowane jednym: uuuuuuuuuuuuuuu, pan się nie kwalifikuje.... Ale czemu?: No.......... bo my mamy różne procedury.....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA