Niedziela 01 sierpnia 2021r. 
REKLAMA

Rzepa podsumował kadencję

Data publikacji: 2018-10-08 17:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Rzepa podsumował kadencję
 

Kluczowe działania urzędu marszałkowskiego w rolnictwie przedstawił w poniedziałek (8 października) Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa i szef regionalnego PSL.

Rzepa przypomniał, że wsparcie dla obszarów wiejskich realizuje Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Wśród kluczowych działań znalazły się dotacje na modernizację i budowę dróg w województwie. W latach 1999-2017 odnowionych ich zostało ponad 1270 kilometrów. Przekazano na ten cel 76 mln złotych.

Natomiast w tym roku modernizowanych jest 18 odcinków dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a łączna długość budowanych lub przebudowywanych dróg wynosi około 29 km. Z budżetu województwa przekazano na to ponad 5,9 mln zł dofinansowania.

Od czterech lat w podobny sposób województwo wspiera spółki wodne. W bieżącym roku dziesięć z nich złożyło wnioski o dotacje. Ich kwota wyniosła prawie 261 tys zł.

- Chcieliśmy, aby powstawały nowe spółki wodne i chcieliśmy je wspierać - mówił podczas spotkania Jarosław Rzepa. - Niestety, powstaje ich zdecydowanie za mało. Wartość tego dofinansowania często wynosiła nawet 95 procent. Trudno więc powiedzieć, dlaczego nie chcą brać pieniędzy.

Podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek przedstawił również plany dotyczące nowego konkursu "Zachodniopomorski Rolnik Roku".

Nabór rozpocznie się najprawdopodobniej jeszcze w grudniu br. Urząd planuje go prowadzić nawet do końca kwietnia. Tytuł będzie można zdobyć w sześciu kategoriach: m.in. produkcja zwierzęca, roślinna, ekologiczna, pszczelarstwo.

Laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. brutto. Zdobycie tytułu "Zachodniopomorskiego Rolnika Roku" wyklucza udział zwycięzcy w kolejnych 2 edycjach. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Jak powiedział Jarosław Rzepa (w środku), wbrew niedawnym zarzutom Urząd Marszałkowski potrafi wykorzystywać unijne dotacje. Do końca września br. wydał już 78 procent tych środków.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No a jak..
2018-10-09 12:11:32
Viva i Basta, jeszcze wiecej sie "PO-stawia" i na Placu Zolnierza... to juz calkiem tak Rolnikom jak i Marszalkowi oraz PSL-owskiej Rzepie - nie za wiele wyjdzie z tego co "PO-planowali" ???
Pierre d'Olnięty
2018-10-08 23:19:16
Fajnie się Panu Marszałku w tej kadencji żyło- tu się coś zjadło, tam się wypiło a na końcu się zdziwiło, że spółki wodne dotacji nie biorą a on tak bardzo chce dawać ludziom nie swoje piniądze a niektórzy źli ludzie mu jeszcze przy tym wbijają szpilki, że dotacji nie wykorzystuje- to nie ludzie to wilki! !
Gość
2018-10-08 22:17:30
A czy na roli nie czas wyrywać buraki ? Po żniwach ? 🤣😉😙🤣😂😉

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ