Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Rzeczywista skala wycinek (w internecie) umyka. Rejestr dostępny - jego dane niepełne

Data publikacji: 27 sierpnia 2021 r. 21:26
Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2021 r. 23:24
Rzeczywista skala wycinek (w internecie) umyka. Rejestr dostępny - jego dane niepełne
Przy ul Przygodnej w kolizji z planowaną budową przedszkola faktycznie jest ponad 500, a nie 399 drzew, które są w w gestii decyzji Marszałka Województwa. Fot. archiwum  

Teraz każdy może sprawdzić, na ile wiarygodne są deklaracje urzędników miasta o „zapewnieniu maksymalnej ochrony drzewom" Szczecina. Jak już informowaliśmy, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego upublicznił rejestr wniosków o wycinkę drzew. Wersja internetowa jest jednak obciążona pewnym istotnym mankamentem: nie oddaje rzeczywistej skali wycinki planowanej dla danej lokalizacji.

Rejestr został upubliczniony na stronach Urzędu Marszałkowskiego - w Biuletynie Informacji Publicznej, w zbiorze „Wykazy, rejestry i ewidencje”, a pod linkiem: http://bip.rbip.wzp.pl/wnioski. Jednak w wersji, która podaje tylko liczbę drzew objętych wnioskiem o usunięcie. Natomiast w przypadkach dużych przedsięwzięć budowlanych o skali rzeczywistej ingerencji w środowisko decydują dwie liczby. Czyli również zawarta w dokumentacji informacja o ilości drzew „kolidujących z inwestycją", które wnioskodawca zamierza wyciąć, ale nie jest zobligowany przez prawo do uzyskania decyzji administracyjnej na ich wycinkę. Chodzi o przypadki, gdy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza np. 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Czego klasycznym przykładem jest „Przygodna". W kolizji z planowaną budową przedszkola faktycznie jest ponad 500 drzew. Natomiast konsorcjum PTB Nickel sp. z.o.o i PTB Nickel Technology - wykonawca inwestycji - na podstawie pełnomocnictwa i w imieniu Gminy Miasto Szczecin ubiega się (po aktualizacji wniosku) o wycinkę 399, bo „tylko" tyle drzew jest w gestii decyzji Marszałka Województwa (ich pnie mają wymiary przekraczające podane wyżej - przyp. an).

Te dane byłyby dostępne od ręki każdemu zainteresowanemu, gdyby rejestr umieszczony na BIP Urzędu Marszałkowskiego zawierał pełną treść wniosków o wycinkę, załączonych do upublicznionej dokumentacji, np. w formie pdf. To dokumenty urzędowe, prawnie publiczne. A że mogą być udostępniane w internecie, pokazuje choćby przykład rejestru umów zawieranych przez Gminę Miasto Szczecin ( bip.um.szczecin.pl/chapter_50899.asp ).

- Zamysłem Marszałka Województwa było, aby w związku z ożywioną dyskusją nad roślinnością w Szczecinie, stworzyć proste i praktyczne narzędzie z informacjami dla strony społecznej, gdzie szykuje się usunięcie drzew/krzewów. Na tej podstawie mieszkańcy Szczecina będą mogli zwracać się o szczegóły zaplanowanych działań do wnioskującego o wycinkę - wyjaśnia Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Niezależnie od wersji internetowej, dane nt. rzeczywistej skali planowanej przez urzędników ingerencji w zieleń Szczecina można uzyskać również w tradycyjny sposób. Czyli w trybie dostępu do informacji publicznej.

* * *
Do tej pory - zaledwie od 23 czerwca br. - do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły już 53 prośby o cięcie roślinności z gruntów publicznych, należących do Gminy Miasto Szczecin lub podległych jej jednostek. Tylko nieliczne dotyczyły pojedynczych drzew. Rekordowy to wspomniany wniosek w sprawie „Przygodnej". ©℗

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawe drzewo!
2021-08-28 23:13:49
Można też sadzić więcej miłorzębów dwuklapowych. W Berlinie są całe aleje nim nasadzone i deptaki dla przechodniów. I o tej porze, kiedy część drzew liściastych już się przebarwia i gubi liście miłorzęby nie miały nawet ani jednego żółtego liścia jeszcze na gałęziach. Jest to majestatyczne drzewo i jak widać żyje w naszym klimacie bardzo dobrze. Powinny być rozważane do nasadzeń na remontowanych ulicach śródmieścia w Szczecinie, bo ładnie by się komponowały do jasnych chodników na ul.Bogusława.
Rexona
2021-08-28 19:39:09
Oczywiście, że należy wycinać stare i chore drzewa. Proszę przyjść do parku przy ul. Chopina. Co silniejszy wiatr to drzewo leży. Dlaczego firmy opiekujące się terenem ich nie wycinają. Nie trzeba być znawcą, że drzewo suche bez liści zagraża upadkiem. Ale po co ścinać, przyjdzie wiatr i samo się złamie , tylko żeby nie na przechodnia P.S. A czy wiecie, że w tym parku jest modrzew który ma 400 lat ???
nasz prezio
2021-08-28 14:48:34
bo łatwiej wyciąć niż wyhodować coś nowego.
Urzednicy
2021-08-28 09:34:39
Pana prezydęta pewnie wychodzą z założenia że przy cenie surowego drzewa (1m3 już ponad 1000zł) to grzech nie wyciąć...
yyyyyyyyyyyyyy
2021-08-28 01:26:18
ciąć "śmieciowe" topole ile wlezie i nowe nasadzenia za nie zrobić!! Nasadzić można w zależności od miejsca: Akacje, Klony, Kasztany, Dęby, Brzozy, Lipy, Wierzby, Graby itd. w zależności od gruntu!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA