Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rząd obraduje w Szczecinie

Data publikacji: 13 października 2015 r. 12:52
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Rząd obraduje w Szczecinie
 

Hołd pokoleniom mieszkańców Szczecina i ofiarom wydarzeń z Grudnia '70 r. - złożyła we wtorek premier Ewa Kopacz na wstępie wyjazdowego posiedzenia rządu, które odbywa się w stolicy woj. zachodniopomorskiego. Podziękowała też szczecińskim robotnikom za "zwycięski Sierpień 1980 r.".

"Z nieukrywaną satysfakcją rozpoczynam posiedzenie Rady Ministrów w Szczecinie - stolicy Pomorza Zachodniego, stolicy regionu, który jest naszym oknem na świat, miejsca, poprzez które, to, co produkuje Polska, to, z czego jesteśmy dumni i co mamy najlepszego wysyłamy w świat" - powiedziała premier.

 Podkreśliła, że w budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym ma miejsce posiedzenie wtorkowe posiedzenie rządu, "dokładnie 70 lat temu ustanowiono polską administrację w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim". "Te 70 lat to często bolesna historia. Pamiętamy o trudnych latach osadnictwa - były to lata pełne bólu, cierpień, ale też dowodów determinacji, aby trwale związać Pomorze z Polską" - dodała.

 W przemówieniu otwierającym posiedzenie rządu Kopacz złożyła hołd "wszystkim pokoleniom mieszkańców Szczecina, których ojcowie przybyli tutaj z różnych stron" i "ofiarom grudnia 1970 roku". Premier podziękowała również szczecińskim robotnikom za "zwycięski sierpień 1980 roku". Jak oceniła, to "determinacja robotników szczecińskich dała fundament pod wolną Polskę".

 Rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Szczecinie zajmie się m.in. kierunkowymi założeniami do nowej Ordynacji podatkowej; przewidziane jest m.in. wprowadzenie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Ministrowie omówią też koncepcję rozwoju branży przewozów promowych. Wiceminister finansów Janusz Cichoń mówił niedawno PAP, że prace nad projektem nowej Ordynacji podatkowej powinny być kontynuowane bez względu na wynik wyborów parlamentarnych, bowiem nie ma on charakteru politycznego - ordynacja ma cywilizować relacje podatników z fiskusem.

Jej założenia przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego, kierowana przez prof. Leonarda Etela. Jednym z głównych zadań nowej ordynacji ma być zmiana społecznego przekonania, że "organy podatkowe są złe", a żeby to wyobrażenie zmienić, trzeba zadbać o prawa podatnika w jego relacjach z organem podatkowym. Ordynacja przewiduje cały katalog rozwiązań w tym zakresie. Chodzi m.in. o przepisy gwarantujące większą ochronę podatnika, prawo do informacji od urzędników, wprowadzenie zasady ugodowego załatwiania spraw, czy zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).

Drugim ważnym zadaniem nowej Ordynacji jest zwiększenie efektywności realizacji zobowiązań podatkowych. Temu ma służyć właśnie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Miałaby ona uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których podatnik próbowałby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Ciężar udowodnienia tych okoliczności będzie spoczywał na organach fiskusa. "Wraz z klauzulą przewidziano instytucje prawne zapewniające podatnikowi jak najwyższy stopień bezpieczeństwa prawnego" - wskazała Komisja w założeniach.

W nowej Ordynacji znajdzie się ponadto katalog praw podatnika, ale także zasady podatkowe, które pozwolą uczciwemu podatnikowi czuć się bezpiecznie w kontaktach z fiskusem. Założenia nowej ordynacji proponują m.in., by podatnikom dać uprawnienie do uzyskiwania z wielu źródeł informacji o charakterze urzędowym oraz ochronę, jeśli podatnik się do nich zastosuje. Podatnicy mogliby dokonać uzgodnień z organem podatkowym co do przeszłych lub przyszłych rozliczeń – zanim dojdzie do sporu. W ustawie znalazłaby się procedura rozwiązywania sporów z udziałem mediatorów. Założenia przewidują też dłuższe terminy na wniesienie odwołania lub zażalenia - odpowiednio do 30 i 14 dni.

Rząd ma się też zająć koncepcją rozwoju branży przewozów promowych. Ministerstwo Skarbu Państwa kontroluje dwa podmioty z tej branży: Polską Żeglugę Bałtycką i Polską Żeglugę Morską.

Na początku czerwca przedstawiciele armatorów i PIR-u podpisali list intencyjny w celu powołania Polskiej Grupy Promowej. Stworzenie mocnego polskiego podmiotu, działającego na rynku przewozów bałtyckich, ma dać konsolidacja polskich przewoźników promowych. W skład grupy miałyby wejść Polska Żegluga Bałtycka (PŻB) z siedzibą w Kołobrzegu i Unity Line, której właścicielem jest Polska Żegluga Morska - szczeciński armator.

Rada Ministrów zajmie się też projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia umowy między rządami Polski i Niemiec o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim. Podpisana 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie umowa reguluje m.in. kwestie współpracy na wodach granicznych w celu ochrony przeciwpowodziowej. Daje podstawę prawną do realizacji wspólnych przedsięwzięć na granicznym odcinku Odry.

Według resortu środowiska poważnym zagrożeniem dla zachodniej Polski jest występowanie na dolnym odcinku Odry powodzi zatorowej, powodowanej utrudnionym spływem nadmiaru wód z topiącego się lodu. Głównym działaniem przeciwpowodziowym są akcje lodołamania, które na dolnej Odrze są często niemożliwe z powodu niedostatecznej dla lodołamaczy głębokości wody.

Ministrowie rozpatrzą też projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, którego celem jest ulepszenie dostępu zakładów azotowych w Policach i rafinerii w Płocku do dróg szybkiego ruchu. Chodzi o mające powstać drogi S6 i S10.

Celem projektu jest również dostosowanie przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącego rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Projekt przesądza przebieg transeuropejskiego korytarza, jeśli chodzi o drogi ekspresowe: S7 i S6 w okolicach Trójmiasta, a także w przypadku S5 i S16, które mają przebiegać przez Warmię i Mazury w kierunku granicy wschodniej.

Ponadto do projektu rozporządzenia mają być dopisane drogi krajowe S86 i S8 jako ekspresowe. Są to krótkie odcinki dróg krajowych, mające parametry dróg ekspresowych, ale nie były dotychczas uwzględnione w rozporządzeniu jako drogi ekspresowe.

Rząd ma się również zająć projektem rozporządzenia ws. dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Projekt zmienia nazwę jednego z węzłów na autostradzie A1, gdzie pobierana jest opłata elektroniczna, z Czerniewice na Toruń Południowy. Chodzi o to, by nazwy węzłów były zbliżone do nazw większych miast, w pobliżu których leżą. (PAP)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Posiedzenie Rządu
2015-10-14 07:42:44
Ciesze sie ze od czasu do czasu sa wybory.. Zawsze cos sie poobiecuje i jednak sie zrobi Tak samo bedzie z inna wladza Wszystko jest dobrze przed wyborami Co PiS zrobi ( jak wygra) przekonamy sie za pare lat Moze cos i zrobia a moze i nie ; i znow beda krytycy Bo tak juz jest Fakt ze za rzadow PO Szcecin nie byl specjalnie holubiony powiedzila bym ze w ogole nie byl wszystko szlo do Gdanska Czy jak Brudzinski ktory jest od nas cos wiecej wyciagnie? Gospodarczo mysle ze moze byc i PiS lepszy bedzie cozas do polityki i balwochwalstwa ex przezydenta, boje sie, oj boje sie.. I nie ja jedna
@Pisowskim malkontentom nic nie pasuje...
2015-10-13 15:52:46
Szybki tramwaj i nie tylko, nie jest zasługą Kopacz i jej rządu.
:(
2015-10-13 13:19:07
Czyli polska administracja jest młodsza od urzędującego wojewody hah. Najgorsze jest to, że znajdą się naiwni, którzy uwierzą w przedwyborczy przypływ miłości do Szczecina i obietnic złożonych dla tego regionu :(
mit
2015-10-13 13:06:05
Siać propagandę , to 8-letni sukces tej pazernej opcji kolesiów.
Paweł
2015-10-13 12:43:33
Ustalają gdzie upchnąć 100tys brudasów arabskich, byle dalej od Wawy, dlatego tak słodko pierdzi pod Szczecin, Znając lokalnych gamoni i cymbałów to wlepią nam min. 25tys.
Pisowskim malkontentom nic nie pasuje...
2015-10-13 12:36:39
Każdy, kto ma "oczy do patrzenia i uszy do słuchania" zauważa zmiany na lepsze w Szczecinie (dość wspomnieć szybki tramwaj) ale wiecznie niezadowoleni, mentalni mieszkańcy "wioski z tramwajami" - zarażeni pisowską ideą ruiny i zgliszcz - są ślepi i głusi. Może by tak wypad na emigrację?
Q
2015-10-13 12:04:47
Jak już zakończyli kadencje, to sobie mogą tu teraz popierd*** farmazony, które i tak na nic się zdadzą ;-)
słoik
2015-10-13 11:56:27
A którym pociągiem wracają do Warszawy????
Żond nierząd,ino koryto sie liczy !
2015-10-13 11:49:47
Objazdowe nieme kino , w repertuarze głównie "czeski film" ..... a może to tylko dyrekcja cyrku w budowie ?! Nie to gwiazdy ze spalonego teatru ...teatru politycznego !
Platforma obciachu.
2015-10-13 11:31:51
A gdzie S3? W POopie!
Won z zakłamanym PO!
2015-10-13 11:29:33
Hołd oddają ofiarom, a katów chowają z honorami na Powązkach.
w-PiS-anka...przed 25 Pazdziernika 2015-go roku,
2015-10-13 11:05:00
Ojj..., jak godzina robi za juz 11.55... to nagle i Warszawa przypomniala sobie... ze istnieje jeszcze Szczecin dla PO-siedzenia Rzadu... w Zachodniej Polsce ! !
w-PiS-anka...przed 25 Pazdziernika 2015-go roku,
2015-10-13 11:03:36
Ojj..., jak godzina robi sie juz 11.55... to nagle i Warszawa przypomniala sobie... ze istnieje jeszcze Szczecin dla PO-siedzenia Rzadu... w Zachodniej Polsce ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA