Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Basta!: Szyszko to szkodnik [GALERIA]

Data publikacji: 10 grudnia 2016 r. 16:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
Basta!: Szyszko to szkodnik
 

„Nie wyrażamy zgody na niszczenie przyrody" - te jedno z haseł, jakie w Szczecinie zjednoczyło uczestników sobotniego protestu przeciwko ministrowi środowiska Janowi Szyszce. Obrońcy praw zwierząt oraz środowiska w całym kraju żądają dymisji ministra, na którym ciążą zarzuty prywaty, podejrzenia korupcji, bezkrytycznego sprzyjania lobby myśliwskiemu, podejmowanie kluczowych dla ochrony przyrody decyzji bez konsultacji społecznych, jak też niezgodne z prawem europejskim, zaleceniami UNESCO i opiniami ekspertów niszczenie ostatniej dzikiej puszczy w Europie - Puszczy Białowieskiej.

Na transparentach hasła: „Szyszko szkodnik", „Szyszko do dymisji", „Szyszko na Saharę", a też „Basta!", „I (love) PUSZCZA". Skandowane postulaty zaprzestania rabunkowej wobec środowiska polityki, jaką aktualnie - zdaniem protestantów - prowadzi rząd PiS, a w szczególności - obecny minister środowiska.

- Powinien stać na straży przyrody. Chronić ją. On tymczasem działa tak, jak cała jego formacja: wykorzystać tu i teraz wszystko, maksymalnie i krótkowzrocznie, kompletne nie licząc się z przyszłością. Nie ma w nim refleksji, jaką schedę i środowisko zostawi naszym następcom, przyszłym pokoleniom - komentował Szymon Maksymiuk z Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! - Szyszko jak najszybciej powinien odejść. Zanim zdąży zniszczyć polską przyrodę.

- Ministrem środowiska nie może być osoba uważająca starodrzew Puszczy Białowieskiej wyłącznie za surowiec, czyli drewno do przemysłowego wykorzystania. Nie może być ktoś, kto zamiast chronić przyrodę tylko ją eksploatuje, bezwzględnie i bezmyślnie niszcząc. Nie może być figurant całkowicie uległy wobec myśliwskiej kasty uprzywilejowanych, które za nic ma cudzą własność, bezprawnie wcielając prywatne ziemie w swe obwody łowiecki, organizując na nich krwawe polowania z udziałem dzieci - komentowali inni uczestnicy manifestacji.

- Ministrem środowiska nie może być ktoś, kto zwierzęta również uważa za przemysłowy surowiec, choć są istotami jak my, co czują ból, strach, cierpią, a też mają prawo do szczęścia - dodawała Gosia Rawa, również z BASTA!

Podczas manifestacji postać ministra środowiska odgrywał jeden z protestujących: ubrany na czarno, z odrażającą maską na twarzy oraz żółtą flintą u boku. Podczas happeningu „polował" na zające i lisy. Natomiast pozostali manifestanci ostentacyjnie zniszczyli projekt Prawa Łowieckiego, w wersji przygotowanej przez resort Szyszki, a jaki wydrukowali na... papierze toaletowym.

* * *

Manifestację na pl. Żołnierza Polskiego zorganizowała Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA!, ale uczestniczyli w niej ci wszyscy, którym zależy na zachowaniu Puszczy Białowieskiej, ochronie środowiska naturalnego przed ekspansywną gospodarką opartą na wydobyciu węgla, sprzeciwiający się zabijaniu zwierząt przez myśliwych, zwolennicy wprowadzenia zakazu wykorzystywania zwierząt dla futer, zwiększenia kar dla znęcających się nad „naszymi braćmi mniejszymi" oraz odesłania cyrków ze zwierzętami na śmietnik historii.

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marika
2016-12-19 10:39:46
Daga super wszystko podsumowałaś nic ująć nic dodać. BASTA za własne pieniądze działa, ludzie dobrej woli pomagają w przygotowaniu ulotek, a wszystko kosztuje i każdy człowiek o tym doskonale wie. Więc jeśli idziesz i nie chcesz ulotki to miej odwagę powiedzieć NIE dziękuję, zamiast wyrzucać ją do śmieci. Ulotki z BASTY są dla ludzi ciekawych i mądrych, którzy poza byciem i chceniem, pragną coś zmienić i czegoś nowego się dowiedzieć. A jeśli chodzi o petycje, to podpisuje się je z imienia i nazwiska - i wszystkie, które dotyczą niszczenia przyrody i wybijania zwierząt, jak również zdzierania futer z żywych zwierząt podpisaliśmy dawno temu.
Daga
2016-12-12 12:24:08
I jeszcze jedna sprawa - dziwi mnie , że nie wstydzicie się swoich wypowiedzi, ciekawe czy miały by one tak negatywny wyraz gdyby zamieszczono wasze imiona , nazwiska, zdjęcie i adres zamieszkania - bohaterów internetowych nie brakuje. Poza tym jedna organizacja nie jest w stanie zająć się wszystkimi tematami - może pomożecie w sprawie chemtrails ? Może w końcu zrobicie coś pożytecznego ? Segregujecie odpady? Oszczędzacie energie? Jeździcie czasem rowerem do pracy zamiast wszędzie autem ? Posadziliście ostatnio jakąkolwiek roślinę? Reagujecie kiedy widzicie czyjąś krzywdę? Wspieracie ekorolników ? Pomagacie starszym sąsiadom ? Warto zmianę Świata rozpocząć od zmiany siebie a Basta działa dla dobra ogółu choć trudno Wam teraz w to uwierzyć...
Daga
2016-12-12 12:18:04
Znam osobiście osoby z Basty - nikt im nie płaci, to on sami poświęcają swój czas, serce, oddanie i pieniądze na dojazdy, plakaty. Informują ludzi i nikomu krzywdy nie robią a że prawda w oczy kole to widać po powyższych wypowiedziach. Zabijanie ludzi, zwierząt, drzew jest złe i nie powinno mieć miejsca. Osoba na stanowisku ministra powinna być mądra, sprawiedliwa i przygotowana merytorycznie do prowadzonego stanowiska oraz słuchać opinii i ludu i specjalistów z danej dziedziny. A jak jest każdy widzi lub słyszy.
Obywatel
2016-12-11 21:02:06
Ludzie nad czym wy protestujecie??? Kilka osob oplacanych przez findacje sciagajaca pieniazki z naiwnych ludzi wywoluje takie bulwersa je??? Tyle ludzi codziennie ginie niewinnie na swiecie a wy dajecie sie manipulowac??? Dlaczego nie manifeastujecie pod rzezniami,pod fabrykami srodkow ochrony roslin??? Czy wy wiecue cohemy wszyscy??? Sami sie trujemy tym gownem ze sklepow
Kocham myśliwych
2016-12-11 20:54:28
Ta cała basta oraz lpm i reszta popaprańców nie mają pojęcia czym jest łowiectwo. Żaden z nich nigdy nie przeczytał prawa łowieckiego. I tak pierd...ą trzy po trzy co im się w tych pustych główkach uroi.
TZ.
2016-12-11 18:25:39
Honorat Topole, które rosły nad Stawem Rubinowym, rosną tam nadal, łatwo to sprawdzić. Wycięto inne drzewa. Były całkiem zdrowe, nietknięte próchnicą, o czym świadczyły przekroje ich pni. Nigdy się nie łamały, nawet w czasie najsilniejszych wiatrów - rosły w swoim naturalnym środowisku, były więc całkiem zdrowe. Przekroje pni miały powyżej 70 cm, dwa czy trzy drzewa miały średnicę prawie 1 metra. Żeby drzewo osiągnęło takie rozmiary, potrzeba ponad pół wieku (topole) albo 70-80 i więcej lat. Tych drzew zapewne nikt nie sadził ("w czasie wojny" - a jakby nawet to co, w czasie wojny nie wolno sadzić drzew?), prawdopodobnie były to samosiejki. Zanim zaczęto budować osiedle był to zupełnie dziki teren z naturalnym zbiornikiem wodnym i nikt nie myślał o sadzeniu tam drzew, tak jak nie sadzi się drzew nad jeziorem Dąbie. Same wyrastają. Staw był i wcześniej ogrodzony, wyrzucono tylko pieniądze na nowe ogrodzenie. Teraz otoczenie stawu sprawia przykre wrażenie bezdrzewnej pustyni z zasiekiem wokół zbiornika. Aha, posadzono tu kilka sosenek, zupełnie nie na miejscu, bo te drzewa lubią inne, nie nadwodne środowisko. Jakiś idiota realizuje swoje niespełnione gdzie indziej wizje. Niechby i posadził drzewa, które mu się podobają - miejsca nad stawem jest dużo - ale po co było wycinać stare, zdrowe, duże drzewa, będące ozdobą tego miejsca i całego osiedla? Drzewa, które nie łamały się nawet w czasie silnych wichrów, bo jako samosiejki "były u siebie". Miną dziesięciolecia zanim nowo posadzone cienkie patyczki osiągną ich rozmiary. Beton, plastik i szkło - to dopiero jest prawdziwe piękno, no nie panie Honorat? Mam zdjęcie Rubinowego Stawu z 1991, na którym widać, że Staw jest już ogrodzony a drzewka są jeszcze małe.
doktor Huk
2016-12-11 16:11:53
Widzę, że ty modus bez kaftanika - to od razu brykasz ? Chcesz pokoik bez klameczek?
eko-terrorysta
2016-12-11 16:03:08
"modus" nawet ciekawie mówisz, tylko o co ci chodzi? Kto kogo tępi i czy tępy tępił tępotę czubków?
modus
2016-12-11 14:59:52
Jacy wy jesteście durni ekolodzy mają prawo bronić przyrodę i zwierzęta przed debilami jak minister Szyszko i ta cała banda zboczonych debili myśliwych to dranie i mordercy zwierząt jak wam się coś czubki nie podoba że Basta walczy z debilami to proszę się tutaj kretyni nie odzywać bo dojdzie do jawnego tępienia czubków myśliwych .
kibic
2016-12-11 00:16:56
prawda jest taka,ze ci tzw.obroncy przyrody robia te protesty dla kasy.
Honorat
2016-12-11 00:13:59
@ TZ - wolałbym, żeby BASTA nie pętała mi się po osiedlu. TZ - Obrona przyrody to rzecz chwalebna, ale trzeba wiedzieć, o czym się pisze. Bardzo mi się podoba, jak na Osiedlu rosną drzewa, ale nie chciałbym, żeby odłamany lekkim podmuchem wiatru konar topoli spadł mi na głowę albo na głowę jakiegoś dziecka. A takimi drzewami były topole wycięte nad Rubinowym Stawem. Jak te wycięte drzewa mogły mieć 70-80 lat? To, co w czasie wojny je posadzono? Osiedle Słoneczne zaczęło powstawać w połowie lat 70. ub.wieku i Rubinowy Staw był tylko zbiornikiem wodnym, do którego wpływała rzeczka Rudzianka. Mam zdjęcie z października 1980 roku, na którym widać budynek przy ul. Rydla 7-21 oraz Staw Rubinowy, przy którym nie ma żadnego drzewa. Staw obsadzono potem topolami. Są to najszybciej rosnące drzewa. Po 30 latach to już potężne drzewo. Sam sadziłem drzewa w szkole i wiem jak teraz wyglądają. Niestety, topole także szybko się starzeją, a ponadto są bardzo kruche i grożą odłamaniem się gałęzi, co jest bardzo niebezpieczne dla przechodniów. To dobrze, że staw ogrodzono płotem, jest przynajmniej gwarancja, że nie wpadnie tam żadne dziecko, a psy nie będą płoszyć ptactwa wodnego. Płot istnieje od dawna, od czasu wzmocnienia brzegów stawu betonowymi elementami. Mam zdjęcie Rubinowego Stawu z 1991, na którym widać, że Staw jest już ogrodzony a drzewka są jeszcze małe.
Podatnik...
2016-12-10 22:46:23
Trzeba bylo PO-zbierac jeszcze cala dziczyzne ze Schroniska... i PO-nownie wypuscic ja PO miescie - w imie Wolnosci i Swobody w/w Basty...!!
TZ.
2016-12-10 22:16:51
Obrońcy przyrody zajmują się ministrem s Warszawy. Ale nie zauważyli, że na Osiedlu Słonecznym, czyli pod ich nosem, wycięto ok. dziesięciu 70-80-letnich drzew rosnących nad Stawem Rubinowym i posadzono na ich miejsce patyczki, które dopiero za 50 lat zaczną dawać cień. Wycięto drzewa całkiem zdrowe, bez śladu próchnicy i bez żadnych uszkodzeń! Bo ktoś zrealizował swoją wizję - jak tę w alei kwiatowej, z której uczyniono pustynię w centrum miasta. Próba zainteresowania tą rzezią drzew telewizji i prasy nic nie dała. "Kurier" zamieścił artykuł prezentujący stanowisko władz miejskich - że otoczenie Stawu Rubinowego zyska nowy, lepszy wygląd. Zyskało, a jakże, jest tam teraz bezdrzewna pustynia, a sam staw ogrodzono dwumetrowym drucianym płotem. Ale nie koniec na tym. W piątek wycięto przy ulicy Jasnej całkiem zdrową, dużą i bardzo piękną wierzbę płaczącą. Pień, bez śladu próchnicy, miał średnicę 80 cm! Panie i panowie obrońcy środowiska! Zostawcie tego ministra. On jest daleko. Dlaczego nikt z was nie ruszył na pomoc drzewom w Szczecinie, na Osiedlu Słonecznym? Ale macie jeszcze szansę - na Słonecznym rośnie jeszcze trochę dużych drzew, mimo że większość już wycięto. Od poniedziałku mogą zacząć padać następne. Chyba, że ministra macie na widelcu, a drzewa w d...?
Brawo Basta
2016-12-10 22:15:20
Chociaż Wy walczycie o słuszną sprawę
Jarun
2016-12-10 21:50:27
Zieloni są jak pomidory, jak dojrzeją to stają się Czerwoni. Zawsze im po drodze z lewakami, gejami, 'koryciarzami", wyuzdanymi babami i innym plugastwem.
Basta kornikom!
2016-12-10 20:36:09
Popieram działania rządu i ministra Szyszko. Popieram jego podejście do drewna jako surowca a nie paśnika dla korników. Te działania są zgodne z naturą i tylko one w przeciwieństwie do "nic nie robienia" proponowanego przez zielonych oszołomów mogą zachować puszczę dla potomnych. Stopień nagłośnienia przez Kurier pokrzykiwań grupki osób jest zastanawiający, a komentarz odredakcyjny zamieszczony na końcu materiału wręcz skandaliczny. Sugerowanie, że tylko tej grupce zadymiarzy zależy na ochronie przyrody jest poniżej poziomu dziennikarskiej rzetelności.
Jakób
2016-12-10 20:27:09
Nie popierałem BASTY za poprzednie działania. Nikt mi nie będzie zabraniał jedzenia mięsa ani na siłę przekonywał do weganizmu. Uważam także, że należy pogonić dziki (nawet strzelając do nich) do lasu. Natomiast popieram dzisiejszą manifestację, bo uważam, że samo posiadanie nazwiska Szyszko nie predestynuje do pełnienia funkcji ministra środowiska. Trzeba mieć jakiekolwiek kompetencje. Ale jak minister w jednej ze swoich wypowiedzi myli zachowanie jesienią drzew iglastych z liściastymi, to czego można wymagać. Działacze BASTA zapomnieli, że kto atakuje ministra PiSowskiego rządu, będzie okrzyknięty lewakiem, kodziarzem i antyPolakiem. Po wPiSach PiSowskich lemingów pod artykułem widać, że tropiciele określonych zachowań antyrządowych czuwają. A nad nimi czuwa SZYSZKOwnik (to chyba z "Kingsajzu").
tomasz
2016-12-10 20:26:20
Wypowiadający się tu dzielnie i krytycznie wobec Basty czytelnicy jak widać wiedzą lepiej,gdzie i kiedy ta organizacja ma protestować i przeciwko czemu.Więc może drodzy krytycy skoro już wiecie wszystko o wszystkim to może tak ruszycie dupy walczyć o swoje nie zaś narzekacie, że ktoś tego za was nie zrobił. Nieustanne biadolenie wszystkowiedzącego polactwa siedzącego przed kompem, bohaterscy przed monitorem,przemykający cichcem po ulicach, gdy zakasać rękaw trzeba i o coś powalczyć. A gdzie wy byliście jak robiono coś na co nie było waszej zgody ? Niech zgadnę, przed komputerem jako internauci wyklęci. Żenada, żałość i mentalność niewolnika,który sam nie tylko nie zrzuci kajdan, ale i nie będzie utrudniał to innym.
kabaret
2016-12-10 19:45:02
„Nie wyrażamy zgody na niszczenie przyrody" - te jedno z haseł obrońców środowiska! Może te lewackie barany które mają na sztandarach ochronę środowiska zajęli by się chemtrails nad Szczecinem, GMO, czy chemią w żarciu!
basta i ju
2016-12-10 19:33:10
czas rozliczyc tych pseudo zielopnych. basta i juz!
ZABAWY LOWIECKIE.
2016-12-10 19:05:17
LOWCY, uzywajacy bezbronnych zwierzat jako obiektu atakowania przez psy przygotowywane do agresji, nie zastanawiają nas? To jest coś z gatunku "ZABAW ZABRONIONYCH". Jakby walk psów gdzie sfora rozszarpuje (rozkawalkowuje) okrutnie "żywcem" psa? Widowisko dla jakich to "ludzi"? Łowcom pasuje ponadto podobno zaprzestanie dokarmiania zwierzyny leśnej. Niedokarmiana zwierzyna łatwiej daje się zaszczuc, osaczyc i rozszarpac. PRZECIWKO TAKIEMU ŁOWIECTWU PROTEST NIE WSKAZANY, zdaniem tłumu?
koplo
2016-12-10 18:46:44
jak chcieli sprzedać lasy to byli cicho- jak niszczą zieleń wycinają na potęgę drzewa w Szczecinie to cisza,a teraz wrzeszczą lewaki z lemingami...
zs
2016-12-10 18:41:51
Zapewne większość uczestnikow tego protestu glosowala na partię RAZEM albo Kukiza tym samym odbierajac lewicy wejscie do sejmu i przez to pis ma samodzielna wiekszosc plus ciastka do konsumpcji, gratulacje, trzeba bylo myslec wczesniej i glosowac na PO-N-PSL a teraz to juz po ptokach.
ccc
2016-12-10 18:36:16
użyteczni idioci.
foto
2016-12-10 18:30:00
Sebastian sprzedaj do kuriera zdjęcia. Pokarzesz jak się fotografuje, a nie tak stoisz...
chłop
2016-12-10 18:18:17
Drodzy pseudo-ekolodzy i pseudo-miłośnicy przyrody - zamiast mącić ludziom w głowach posprzątajcie Jasne Błonia z kup zostawianych przez wasze ukochane pieski
Ola
2016-12-10 18:11:36
Te manifestacje, tak skrupulatnie zapowiadane przez ten portal i tak szeroko tutaj relacjonowane, tłumów nie przyciągają. Widocznie społeczeństwo wyczuwa jakiś fałsz, politykierstwo i lewackie skrzywienie. Szkoda, że Kurier daje się wciągać w gierki takich organizacji. Wystarczyłaby dwuzdaniowa wzmianka.
ccc
2016-12-10 17:57:41
Na miejscu winny jest Brudziński i jego świta z Duklanowskim, Szałabawką i Niburskim na czele.
Jarun
2016-12-10 17:29:50
A gdzie byliście obrońcy przyrody z Basta (Maksymiuk, Rawa) jak niszczono w centrum miasta zielony skwer? Oślepliście na moment, jak zalewano go betonem pod tego gniota Przełomy? Prokuratorzy z Gdańska i Warszawy - też nie widzieli przekrętu w Amber Gold. Widocznie srebrniki jeszcze są w modzie, zwłaszcza ich branie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA