niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ministrowi BASTA!

Ministrowi BASTA!

Ministrowi BASTA!
Data publikacji: 2016-12-08 19:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:49
Wywietleń: 301 182639

„W trosce o dobro przyrody, prawa zwierząt i ludzi w naszym kraju" - Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! domaga się dymisji ministra środowiska Jana Szyszko. Organizuje również społeczny protest: w sobotę, na pl. Żołnierza Polskiego.

Przyczynkiem do manifestacji jest forsowane przez ministra Prawo Łowieckie oraz inne kontrowersyjne działania jego resortu.

- Niezgodne z prawem europejskim, zaleceniami UNESCO i opiniami ekspertów niszczenie ostatniej dzikiej puszczy w Europie - Puszczy Białowieskiej. Zarządzenie o odstrzale bobrów. Zredukowanie funduszy na walkę ze smogiem, przy jednoczesnym przekazywaniu dużych środków z Ministerstwa Środowiska na uczelnię pana Rydzyka - wymieniają aktywiści BASTA! - Fatalna propozycja spalania drewna leśnego w elektrowniach węglowych, co może zwiększyć presję przemysłową na ekosystemy leśne, w tym Puszczę Białowieską. Podejmowanie kluczowych dla ochrony przyrody decyzji bez konsultacji społecznych: udziału organizacji pozarządowych, a z zupełną ignorancją wobec środowisk naukowych.

Ekolodzy oraz obrońcy praw zwierząt zamierzają protestować również przeciwko forsowaniu Prawa Łowieckiego bez wysłuchania społecznego. Postulują także wprowadzenie zakazu polowań w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań mieszkalnych, urządzania polowań zbiorowych i udziału w nich dzieci, zakazu szkolenia myśliwskich psów na żywych zwierzętach, a też objęcie gospodarki łowieckiej wymogiem oceny oddziaływania na środowisko. Nadto sprzeciwiają się niszczeniu ekosystemów toksyczną amunicją ołowiową, jak również sztucznemu dokarmianiu zwierząt, powodującemu zaburzenie wielkości ich populacji, co w konsekwencji daje myśliwym pretekst do zabijania.

- Nowa ustawa forsowana przez rząd i myśliwskie lobby to złe, antyspołeczne i antyprzyrodnicze prawo, które wymaga gruntownej zmiany - przekonuje Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! - Domagamy się pełnej realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli nadania właścicielom nieruchomości realnego i skutecznego prawa do decydowania o wyłączeniu swego terenu z obwodu łowieckiego i nie zmuszanie go do wykazywania przed sądem wyznawanych zasad religijnych czy moralnych, na podstawie których możliwe byłoby wprowadzenie zakazu polowania na jego ziemi. Nie zgadzamy się również na wprowadzanie przez lobby myśliwskie zasady nadrzędności prawa do polowań nad naszym prawem do swobodnego dostępu do lasów.

Manifestacja o odwołanie ministra Szyszki odbędzie się w sobotę (10 bm.) na szczecińskim pl. Żołnierza Polskiego. Początek - godz. 14.30.

(an)

Na zdjęciu: "Mówimy BASTA! Przyłączcie się do nas!" - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Fot. Arleta NALEWAJKO

Ministrowi BASTA! Ministrowi BASTA! Ministrowi BASTA!

Komentarze

@henryka szczecin
Jak tam byłaś, to trzeba było więcej czasu poświęcić na naukę i dowiedzieć się, że puszcza była, jest i będzie użytkowana przez człowieka. Nie tylko w związku z kornikiem, którego zielone oszołomstwo zrobiło tam rozsadnik.
2016-12-09 20:06:29
henryka szczecin
Byłam w lipcu tego roku w Białowieży .Wycinają zdrowe drzewa pod hasłem iż korniki zagrażają puszczy. Widziałam masę zdrowych drzew wyciętych ,czekających na wywózkę.Zresztą proszę zobaczyć ile drzew jest wycinanych w naszym otoczeniu. Niektórzy z wcześniejszych komentatorów bagatelizują ten problem ,bo to zaczyna być wielkim problemem. Dlatego apeluję ,chrońmy naszą przyrodę ,choćby dla potomnych.Pozdrawiam.
2016-12-09 18:19:57
dana
Szyszko musi odejść!!!
2016-12-09 16:29:11
wrak
Facet jest chory, nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Powinien być jak najszybciej usunięty ze stanowiska. To że jest na nim ponownie, to smutny żart.
2016-12-09 13:05:08
Podatnicy...
A ilu z w/w demonstrantow... jest na "wiecznym bezrobociu"... bo od dluzszego juz czasu... nie moga czy nie chca (?) znalezc sobie od-PO-wiedniej pracy... czy zajecia na finansowe utrzymywanie sie - tylko zyja na "garnuszku" Rodziny lub Kogos tam jeszcze 3-go... majac automatycznie czas na PO-wyzsze Demonstracje !!
2016-12-09 12:09:35
Basta
Fajnie, gdyby ta troska o przyrodę była szczera i bezinteresowna.
2016-12-09 07:48:06
Nie do wiary...
Nie majac innego zajecia.... PO-stanowili "stracic" ostatnia szyszke z brzozy ? A ilu z w/w demonstrantow... PO-biera Zasilki z MOPR-u ??
2016-12-09 00:33:41
Kornik
"Niezgodne z prawem europejskim" ha, ha, ha to już Europa pisze prawo dotyczące naszej puszczy. Może by tak Europa u siebie założyła puszczę i pisała prawo dla siebie? A Basta? No cóż mam nadzieję, że będzie mroźnie i im trochę doopki wymrozi.
2016-12-08 22:46:06
Szyszko do odstrzału
Miejmy nadzieję że jak najszybciej bo to szkodnik
2016-12-08 21:00:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”