Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ministrowi BASTA!

Data publikacji: 08 grudnia 2016 r. 19:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
Ministrowi BASTA!
 

„W trosce o dobro przyrody, prawa zwierząt i ludzi w naszym kraju" - Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! domaga się dymisji ministra środowiska Jana Szyszko. Organizuje również społeczny protest: w sobotę, na pl. Żołnierza Polskiego.

Przyczynkiem do manifestacji jest forsowane przez ministra Prawo Łowieckie oraz inne kontrowersyjne działania jego resortu.

- Niezgodne z prawem europejskim, zaleceniami UNESCO i opiniami ekspertów niszczenie ostatniej dzikiej puszczy w Europie - Puszczy Białowieskiej. Zarządzenie o odstrzale bobrów. Zredukowanie funduszy na walkę ze smogiem, przy jednoczesnym przekazywaniu dużych środków z Ministerstwa Środowiska na uczelnię pana Rydzyka - wymieniają aktywiści BASTA! - Fatalna propozycja spalania drewna leśnego w elektrowniach węglowych, co może zwiększyć presję przemysłową na ekosystemy leśne, w tym Puszczę Białowieską. Podejmowanie kluczowych dla ochrony przyrody decyzji bez konsultacji społecznych: udziału organizacji pozarządowych, a z zupełną ignorancją wobec środowisk naukowych.

Ekolodzy oraz obrońcy praw zwierząt zamierzają protestować również przeciwko forsowaniu Prawa Łowieckiego bez wysłuchania społecznego. Postulują także wprowadzenie zakazu polowań w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań mieszkalnych, urządzania polowań zbiorowych i udziału w nich dzieci, zakazu szkolenia myśliwskich psów na żywych zwierzętach, a też objęcie gospodarki łowieckiej wymogiem oceny oddziaływania na środowisko. Nadto sprzeciwiają się niszczeniu ekosystemów toksyczną amunicją ołowiową, jak również sztucznemu dokarmianiu zwierząt, powodującemu zaburzenie wielkości ich populacji, co w konsekwencji daje myśliwym pretekst do zabijania.

- Nowa ustawa forsowana przez rząd i myśliwskie lobby to złe, antyspołeczne i antyprzyrodnicze prawo, które wymaga gruntownej zmiany - przekonuje Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! - Domagamy się pełnej realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli nadania właścicielom nieruchomości realnego i skutecznego prawa do decydowania o wyłączeniu swego terenu z obwodu łowieckiego i nie zmuszanie go do wykazywania przed sądem wyznawanych zasad religijnych czy moralnych, na podstawie których możliwe byłoby wprowadzenie zakazu polowania na jego ziemi. Nie zgadzamy się również na wprowadzanie przez lobby myśliwskie zasady nadrzędności prawa do polowań nad naszym prawem do swobodnego dostępu do lasów.

Manifestacja o odwołanie ministra Szyszki odbędzie się w sobotę (10 bm.) na szczecińskim pl. Żołnierza Polskiego. Początek - godz. 14.30.

(an)

Na zdjęciu: "Mówimy BASTA! Przyłączcie się do nas!" - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@henryka szczecin
2016-12-09 20:06:29
Jak tam byłaś, to trzeba było więcej czasu poświęcić na naukę i dowiedzieć się, że puszcza była, jest i będzie użytkowana przez człowieka. Nie tylko w związku z kornikiem, którego zielone oszołomstwo zrobiło tam rozsadnik.
henryka szczecin
2016-12-09 18:19:57
Byłam w lipcu tego roku w Białowieży .Wycinają zdrowe drzewa pod hasłem iż korniki zagrażają puszczy. Widziałam masę zdrowych drzew wyciętych ,czekających na wywózkę.Zresztą proszę zobaczyć ile drzew jest wycinanych w naszym otoczeniu. Niektórzy z wcześniejszych komentatorów bagatelizują ten problem ,bo to zaczyna być wielkim problemem. Dlatego apeluję ,chrońmy naszą przyrodę ,choćby dla potomnych.Pozdrawiam.
dana
2016-12-09 16:29:11
Szyszko musi odejść!!!
wrak
2016-12-09 13:05:08
Facet jest chory, nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Powinien być jak najszybciej usunięty ze stanowiska. To że jest na nim ponownie, to smutny żart.
Podatnicy...
2016-12-09 12:09:35
A ilu z w/w demonstrantow... jest na "wiecznym bezrobociu"... bo od dluzszego juz czasu... nie moga czy nie chca (?) znalezc sobie od-PO-wiedniej pracy... czy zajecia na finansowe utrzymywanie sie - tylko zyja na "garnuszku" Rodziny lub Kogos tam jeszcze 3-go... majac automatycznie czas na PO-wyzsze Demonstracje !!
Basta
2016-12-09 07:48:06
Fajnie, gdyby ta troska o przyrodę była szczera i bezinteresowna.
Nie do wiary...
2016-12-09 00:33:41
Nie majac innego zajecia.... PO-stanowili "stracic" ostatnia szyszke z brzozy ? A ilu z w/w demonstrantow... PO-biera Zasilki z MOPR-u ??
Kornik
2016-12-08 22:46:06
"Niezgodne z prawem europejskim" ha, ha, ha to już Europa pisze prawo dotyczące naszej puszczy. Może by tak Europa u siebie założyła puszczę i pisała prawo dla siebie? A Basta? No cóż mam nadzieję, że będzie mroźnie i im trochę doopki wymrozi.
Szyszko do odstrzału
2016-12-08 21:00:51
Miejmy nadzieję że jak najszybciej bo to szkodnik

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA