Piątek, 26 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ruszyły remonty w szczecińskich elektrociepłowniach

Data publikacji: 11 czerwca 2022 r. 10:48
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2022 r. 15:59
Ruszyły remonty w szczecińskich elektrociepłowniach
Elektrociepłownia Szczecin jest największym w aglomeracji szczecińskiej producentem „zielonej energii”. Fot. PGE EC  

Latem spada zapotrzebowanie na produkowane w elektrociepłowniach ciepło, dlatego to dobry czas na remont infrastruktury elektrowni. Celem remontów w należących do PGE Energia Ciepła elektrociepłowniach Szczecin i Pomorzany jest utrzymanie urządzeń w należytym stanie technicznym, a tym samym zagwarantowanie ciągłości i bezpieczeństwa produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. W obu elektrociepłowniach są one wytwarzane jednocześnie, w procesie tzw. kogeneracji.

Elektrociepłownia Szczecin jest największym w aglomeracji szczecińskiej producentem „zielonej energii”. Paliwem podstawowym są w niej: zrębka leśna, zrębka wierzby energetycznej i pellet ze słomy. Podstawowe urządzenia wytwórcze to opalany biomasą kocioł ze złożem fluidalnym oraz turbina upustowo-ciepłowniczo-kondensacyjna. Podstawowe urządzenia wytwórcze Elektrociepłowni Pomorzany to dwa kotły Benson (przepływowe), wyposażone w palniki niskoemisyjne NOx. Zrealizowany został „Program Inwestycyjny Elektrowni Pomorzany”, w ramach którego przekazano do eksploatacji instalację katalitycznego odazotowania spalin oraz instalacje odsiarczania spalin.

Zakres tegorocznych prac remontowych zaplanowanych w tych zakładach obejmuje remont kapitalny bloku w EC Szczecin i remont kapitalny kotła bloku nr 1 w EC Pomorzany, które rozpoczęły się już 1 czerwca, a także – remont średni bloku nr 2 w EC Pomorzany, który ma ruszyć 2 września.

Remont wpłynie korzystnie na stabilną pracę oraz na poprawę sprawności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej.

Konieczność przeprowadzenia corocznych remontów wynika z wielu czynników, m.in. przepisów organów zewnętrznych: Ustawa o Dozorze Technicznym, wymogi związane z przepisami BHP i ppoż., jak również zachowania na odpowiednim poziomie technicznym wskaźników dyspozycyjności, niezawodności i efektywności.

– Poprzez prawidłowe utrzymanie majątku spółka realizuje deklarowane cele określone w polityce: jakości, środowiska i bezpieczeństwa – mówi Wojciech Sobczak, dyrektor Oddziału w Szczecinie. – Wszystkie prace remontowe w obu elektrociepłowniach zakończą się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pomimo braku zapotrzebowania na ciepło w okresie, w którym będą one trwały, nie przerywamy produkcji, gwarantując dostawy zamówionego ciepła i energii elektrycznej.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wert
2022-06-11 23:36:32
Zimą znowu nie będą działać.
@Pomorzanin
2022-06-11 23:15:09
Jak chcesz dostarczać ciepło systemowe z Dolnej Odry do Szczecina? Liczę na odpowiedź.
@D @Pomorzanin
2022-06-11 20:13:31
Wasze obawy są nieuzasadnione, bo jestem pewien, że podczas remontu zostaną zamontowane wiatraczki i solarki, więc nie ma obaw, że ciepła w zimie zabraknie i że jakiś węgiel trzeba będzie 1000km wozić (nb. to z Kolumbii, Australii, USA jest tylko 1000km do Szczecina?? Bo polski węgiel ekolodzy wierni Brukseli z dziką satysfakcją pogrzebali).
hej EC
2022-06-11 17:09:12
jakieś łapówy tam szły przecież.
Pomorzanin_4
2022-06-11 15:25:27
Ale w obliczu utworzenia nowych bloków gazowych tj. bardziej ekologicznej energii w Ciepłowni Dolnej Odry, trzeba ponownie zwołać ekspertów od Zielonego Ładu w mieście, aby podjąć decyzję, co dalej z opalaną węglem EC Pomorzany. I skąd ten węgiel jest brany 1000 km od najbliższych kopalni? Czy warto dalej inwestować w takie źródła energii dla Zielonego Szczecina, który chce mieć miano FLOATING GARDEN 2050? Nie czekajmy do roku 2050 aby takie plany się ziściły, a realizujmy je już teraz wspólnie
Pomorzanin_3
2022-06-11 15:20:40
Do kogo teraz mogą zgłaszać się mieszkańcy dzielnicy Pomorzany, aby ich racje także zostały wysłuchane, że następuje degradacja jakości ich życia w mieście przez utrzymanie w ruchu takich dużych fabryk jak EC Pomorzany, gdy jest blisko lokalizacji osiedli miejskich? Przedłużenie funkcjonowania tej ciepłowni nastąpiło tylko z powodu protestów 40 członków załogi, bo były plany jej pełnego wygaszania już kilka lat temu z powodu węgla, ale oni nie zgodzili się na zamianę miejsca pracy na Gryfino.
Pomorzanin_2
2022-06-11 15:11:54
A jeszcze niedawno było mówione, że te ciepłownie mają być powoli likwidowane na korzyść budowanych nowych bloków w Dolnej Odrze. Może EC Szczecin, która jest w porcie, gdzie nie ma mieszkań mogłaby funkcjonować na biomasie, ale EC Pomorzany powinna być powoli wyhamowywana, aby nie doprowadzać do degradacji środowiska naszego miasta. Niestety, ale w typowe "dni smogowe" zimą nad Pomorzanami czuć charakterystyczny zapach dymu ze spalania węgla. To efekt zatrzymania dymów z EC Pomorzany w mieście.
Pomorzanin
2022-06-11 15:07:07
Niestety od kiedy przekazano do eksploatacji instalację katalitycznego odazotowania spalin oraz instalacje odsiarczania spalin na Pomorzanach, życie mieszkańców Pomorzan w sąsiedztwie Ciepłowni zmieniło się diametralnie na gorsze. Instalacja ta produkuje ogromne ilości hałasu w formie stałego szumu i okresowych intensywnych gwizdów. Kiedyś można było spędzać czas na balkonie i słychać było tylko od czasu do czasu jadący do miasta pociąg. Teraz spokoju nie ma,bo stale słychać hałas tych urządzeń
D
2022-06-11 14:13:25
Ojej "Kurierze", jak dobrze, że o tym napisaliście! Bo jak zimą, przy najniższej temperaturze obie elektrociepłownie, jak zwykle zresztą, się zepsują, to wszyscy, którzy będą marznąć w swoich mieszkaniach zamiast narzekać będą sobie mogli przeczytać, że remonty były robione, więc o co chodzi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA