sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus

Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus [GALERIA]

Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus
Data publikacji: 2020-06-04 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-04 19:05
Wywietleń: 604 457972

W czwartek (4 czerwca) na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zainaugurował polsko-amerykańskie ćwiczenia DEFENDER – Europe 20 Plus. Uczestniczy w nich blisko 6000 żołnierzy polskich i amerykańskich oraz ok. 2000 jednostek sprzętu: czołgów, wozów bojowych, artylerii, zestawów rakietowych oraz lotnictwa. Ćwiczenia potrwają do 18 bm.

– Przed chwilą mogliśmy podziwiać żołnierzy polskich i amerykańskich, którzy ramię w ramię podnoszą swoje umiejętności, ćwicząc tu, na poligonie w Drawsku Pomorskim, co jest dowodem bardzo bliskiej współpracy polsko-amerykańskiej – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty na drawskim poligonie.

Jak podkreślił szef MON, bezpieczeństwo Polski jest większe ze względu na aktywność prezydenta Andrzeja Dudy, zwierzchnika Sił Zbrojnych.

– Bo przecież rezultatem dwóch podpisanych deklaracji jest formuła stałej, trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – mówił minister. – Jest z nami generał Silva, dowódca amerykańskiej dywizji stacjonującej w Polsce. Polska jest bezpieczniejsza, dlatego, że relacje polsko-amerykańskie są silniejsze i dlatego, że pan prezydent Andrzej Duda doprowadził do zacieśnienia tych relacji.

Mariusz Błaszczak oglądał wspólne szkolenie polsko-amerykańskich żołnierzy, którzy pokonywali przeszkodę wodną na jeziorze Zły Łęg. 

– Oczywiście epidemia zmieniła nasze plany, ale najważniejsze jest to, że potrafiliśmy błyskawicznie dostosować się do zmieniających się okoliczności – dodał szef MON. – Wojsko Polskie ani na chwilę nie utraciło swojej gotowości bojowej, a obecność wojsk Stanów Zjednoczonych przez ten cały czas w Polsce jest dowodem dużego zaufania ze strony naszego partnera amerykańskiego.
Szef MON Mariusz Błaszczak

Głównym ćwiczącym z polskiej armii jest 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina, a także żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii, z 2. Pułku Inżynieryjnego, 2. Pułku Saperów i 5. Pułku Inżynieryjnego. Bierze udział również komponent lotniczy reprezentowany przez samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, a ponadto 10 statków powietrznych wystawianych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego.

Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu uczestniczy ok. 4000 żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa 1. Dywizji Kawalerii, 2. Brygadowej Grupy Bojowej,  3. Dywizji Piechoty oraz z 3. Brygady Lotnictwa Bojowego, Dowództwa ds. szkoleń 7. Armii oraz 21. Dowództwa Wsparcia Teatru Działań i Połączonego Wielonarodowego Centrum Gotowości.

DEFENDER – Europe 20 Plus to modyfikacja pierwotnie planowanego do realizacji ćwiczenia DEFENDER – Europe 20 – największego przerzutu sił wielkości dywizji, w pełnej gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy od 25 lat. Głównym celem DEFENDER – Europe 20 przed i po modyfikacji jest zwiększenie gotowości do działania w sytuacji kryzysowej poprzez sprawdzenie nie tylko zdolności amerykańskiej armii do szybkiego przerzutu dużej liczby żołnierzy i sprzętu z USA, ale również gotowości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

(ek)

Fot. MON

Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus Ruszyły ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie