Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Logistyka wojskowa na DEFENDER-Europe 20 [GALERIA]

Data publikacji: 09 marca 2020 r. 09:26
Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2020 r. 12:33
Logistyka wojskowa na DEFENDER-Europe 20
 

„Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym” – każdy żołnierz zna to powiedzenie i każdy żołnierz uczestniczący w międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem DEFENDER-Europe 20 w pełni z nim się zgodzi. Na poligonie w Drawsku trwa organizowanie obozowisk, punktów tankowania, miejsca wydawania posiłków, a także obsługi i remontu sprzętu.

- Od zarania dziejów tam, gdzie podążały wojska, zawsze towarzyszyły im tabory różnorodnego sprzętu i zaopatrzenia. Już w czasach starożytnych jeden z najznakomitszych teoretyków wojskowości, Sun Tzu, stwierdził, że „armia zginie, jeśli nie ma zaopatrzenia, jeśli nie ma żywności” - przypomina kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Ogromną rolę logistyki wojskowej potwierdzają współczesne ćwiczenia i szkolenia poligonowe na płaszczyźnie narodowej, ale jeszcze dobitniej - na międzynarodowej. Przykładem tego jest DEFENDER-Europe 20, w którym przewidziano udział ponad 37000 żołnierzy z 18 państw. Podczas sojuszniczego współdziałania, zaplanowanego m. in. w Polsce, są wykorzystywane zarówno czołgi, wozy bojowe i transportery opancerzone, jak również specjalistyczny sprzęt logistyczny.

- Zanim jednak pododdziały przystąpią do wykonywania zadań taktycznych, w pierwszej kolejności logistycy realizują wielką operację przemieszczenia bojowego sprzętu do Europy, w tym do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko - wyjaśnia kpt. Błażej Łukaszewski. - Na terenie tego największego poligonu w Europie organizowane są właśnie wielkie sojusznicze obozowiska, punkty tankowania, miejsca wydawania posiłków, a także obsługi oraz remontu sprzętu. Z tego powodu żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, Wojskowej Komendy Transportu ze Szczecina oraz CSWL Drawsko coraz bardziej zacieśniają współpracę z sojusznikami, aby wszystkie przedsięwzięcia logistyczne przebiegały wzorcowo. Dodatkowo polscy żołnierze mają okazję do porównania procedur oraz struktur w innych armiach, a także doskonalenia międzynarodowego współdziałania.

Gdy w maju br. żołnierze zakończą część taktyczną ćwiczenia, znów trzeba będzie przystąpić do obsługi sprzętu oraz przygotowania go do ponownego transportu i przemieszczenia do macierzystych garnizonów. Dopiero gdy ostatni żołnierz i pojazd opuszczą ośrodki szkoleniowe, będzie można powiedzieć, że międzynarodowe ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 dobiegło końca.

(ip)

Fot.: kpt. Błażej Łukaszewski/szer. Piotr Pytel

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

atomek
2020-03-09 23:32:29
Topografia podobna to tej z Fort Stewart Georgia ale klimat to juz raczej nie.Pozdrowienia dla zolnierzy
QQ
2020-03-09 18:28:15
ale bagno przy tych rampach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA