Szczecińska młodzież przez całe wakacje prowadzić będzie zbiórkę makulatury. Dochód z jej sprzedaży wesprze Schronisko dla Osób Bezdomnych i Chorych Somatycznie. W tej chwili na terenie miasta ustawiono sześć pojemników, wkrótce staną kolejne.
Papierowa Rewolucja to projekt społeczny mający na celu zebranie, jak największej ilości makulatury, z której dochód przekazywany jest na wybrane cele charytatywne. Służy ona także promowaniu ekologicznych postaw wśród młodych.
- Zbiórka ta skierowana jest do wszystkich, którzy mają zbędne gazety i książki. Adresowana jest także do uczniów i studentów, którzy w tym okresie pozbywają się dużej ilości makulatury po zakończonym roku szkolnym - mówią organizatorzy. - Zachęcamy do oddawania starych zeszytów, wypełnionych ćwiczeń lub podręczników, które, ze względu na reformę, nie przydadzą się kolejnym pokoleniom.
Akcja potrwa od lipca do końca września. W Szczecinie w kilku miejscach już znaleźć można pojemniki oznaczone logo projektu, do których każdy może wrzucać makulaturę.
Obecnie znajdują się one przy I Liceum Ogólnokształcącym (al. Piastów), V LO (ul. Ofiar Oświęcimia 14), XIII LO (ul. Unisławy 26), IX LO (pl. Mariacki 1), INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury (al. Wojska Polskiego 90), Stowarzyszeniu Polites (ul. Dworcowa 19). Niedługo powstanie także punkt zbiórki na prawobrzeżu. Aktualną mapę z punktami zbiórki znaleźć można na stronie http://bit.ly/punktyzbiorki . Szczegółowe informacje na temat akcji oraz proekologicznej kampanii organizatorzy przekazują za pośrednictwem mediów społecznościowych: www.facebook.com/papierowarewolucja; www.instagram.com/papierowa_rewolucja. Projekt zrealizowany w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii".
Papierowa Rewolucja organizowana jest przez szczecińską młodzież po raz drugi. Hasło tegorocznej edycji brzmi: “Wymień zbędne na niezbędne”. Za dochód z makulatury młodzież wesprze Schronisko dla Osób Bezdomnych Chorych Somatycznie. W ubiegłym roku tylko z dochodu ze sprzedaży makulatury zakupiono pełne wyprawki dla 30 uboższych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Szczecinie, obdarowano na święta jedną ze szczecińskich rodzin, a dochód ze styczniowej zbiórki przekazany został na rzecz WOŚP. Dodatkowo młodzież przeprowadzła kampanię promującą recykling, która dotarła do 25 tysięcy odbiorców oraz we współpracy z INKU Szczeciński Inkubator Kultury zorganizowano dla szczecinian ekopiknik podsumowujący edycję 2017. Ubiegłoroczna akcja szczecińskiej młodzieży została uznana przez organizację Social Wolves za najlepszy projekt ekologiczny w Polsce.
Partnerami akcji są: Papirus Recykling, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, TDK Księgarnia & Antykwariat, Drukarnia Recyklus, I LO, SP 59, VI LO i Fundacja Młodzieży Activis. Swym mecenatem objęła ją gmina Szczecin.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: Kurier Szczeciński także wsparł ubiegłoroczną akcję przekazując redakcyjną makulaturę.