Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
19 szczecin
REKLAMA

Ruszamy: najlepsi na start!

Data publikacji: 26 maja 2016 r. 13:15
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:04
Ruszamy: najlepsi na start!
 

Lista zamknięta, więc już mamy pewność, że w tegorocznej - już 42. - edycji „Całego Szczecina w kwiatach” weźmie udział elita zielonych kompozycji: balkonów, ogrodów i innych form zagospodarowania terenu. W gronie pretendentów do zwycięstwa najwięcej jest debiutantów, ale nie zabrakło również naszych wieloletnich przyjaciół.

Do tej pory aura wyjątkowo sprzyjała balkonowym nasadzeniom. Co widać na liście uczestników konkursu - gros z nich z lewobrzeża, co oznacza, że także w tym sezonie nie dojdzie do przełamania wieloletniej dominacji Śródmieścia w tej kategorii. Tym bardziej, że jego reprezentacja znów jest bardzo silna. Dość przypomnieć nazwiska wieloletnich przyjaciół i triumfatorów konkursu: Jadwigi Biejni, Anny i Jerzego Pruskich, Tadeusza Słodkowicza oraz Beaty Użarowskiej.

Niewiele większa reprezentacja jest w kategorii ogrodów. Tym razem to przekrój wszystkich rejonów miasta: od Kijewa, przez Żelechową, po Turzyn. Wśród zgłoszeń są wyłącznie debiutanci. Stąd dla konkursowego jury ocena w tej kategorii będzie pewnie największą zagadką.

Tradycyjnie, najciekawszej rywalizacji można się spodziewać wśród innych form zagospodarowania terenu zielonego (indywidualne i instytucje). Przystąpiło do niej 20 pretendentów. Wśród nich mamy niewiele placówek oświatowych, za to sporo podwórek. To sygnał, że „Zielone podwórka Szczecina" - sztandarowy w skali kraju program rewitalizacji śródmiejskich terenów przyległych do budynków, przejmowanych od gminy przez samorządy lokatorskie - przynosi oczekiwane efekty. To też dowód na prawdziwość tezy, że w tej kategorii startują osoby, które własnym wysiłkiem i zwykle na własny koszt, bądź przy symbolicznym wsparciu sąsiadów, zagospodarowują miejskie klomby i skwery. Bez ich uporu, wytrwałości i poświęcenia nie byłoby feerii barw szczecińskich przestrzeni zielonych lecz niegdysiejsze klepiska i ugory. Tym bardziej cieszy, że wśród pretendentów w tej kategorii znów powtarzają się nazwiska wieloletnich przyjaciół, jak: Krystyna i Jann Kaźmierscy, Barbara Kruk, Zbigniew Stankiewicz oraz Euroafrica Service Limited i Magnolia Park. Ale jest też spore grono debiutantów.

W pracach komisji konkursowej w tej edycji również będzie uczestniczyła Magdalena Grycko, ogrodnik miasta. W jej gestii będzie przyznanie dodatkowej nagrody specjalnej. Kolejną - przyzna publiczność, spośród grona finalistów, głosując w plebiscycie SMS-owym. Poza tym na uczestników najbardziej prestiżowej i lubianej ze szczecińskich zielonych rywalizacji czekają premiowane trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii, dodatkowe nagrody dla debiutantów. Na wszystkich - morze podarunków od sponsorów „Całego Szczecina w Kwiatach", który odbywa się pod honorowym patronatem Piotra Krzystka - prezydenta miasta.

Listę uczestników 42. edycji „Całego Szczecina w kwiatach" przekazujemy komisji konkursowej. W przyszłym tygodniu przystąpi do prac. Jeszcze w czerwcu możemy się spodziewać pierwszej selekcji: opublikujemy nazwiska finalistów. Zwycięzców - jak chce tradycja - poznamy w ostatnią niedzielę września, podczas uroczystej gali w „Rajskim Ogrodzie. ©℗

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA